טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותמדהים: בדיקת הדמיה של גוף שלם

מדהים: בדיקת הדמיה של גוף שלם

נחשפו סרטונים של הסורק הרפואי הראשון בעולם שמספק תמונה בתלת מימד של הגוף האנושי כולו בו זמנית. צפו:

מאת אלה הר-נוי
21/11/18
תגובות 0

"בעוד שדמיינתי איך תראה ההדמיה במשך שנים, שום דבר לא הכין אותי לפירוט הבלתי יאומן שיכולנו לראות בסריקה הראשונה" אומר פרופ' סיימון צ'רי, מדען אמריקאי מאוניברסיטת UC Davis, מהמפתחים של סורק רפואי חדש שעושה את מה שאף סורק לא עשה עד כה: מספק הדמיה מלאה בתלת מימד של הגוף האנושי.

 

הסורק שנקרא 'אקספלורר' (EXPLORER) משלב הדמיה באמצעות PET (Positron Emission Tomography) ו-CT (x-ray computed tomography) ומאפשר לראשונה להעריך מה קורה בכל האיברים והרקמות של הגוף באופן סימולטני. כעת מתפרסמות לראשונה הדמיות של גוף אנושי שבוצעו בסורק החדשני.

 

 

המכשיר החדש יכול לסרוק מהר יותר - עד פי 40 - מאשר סורק PET  רגיל. הוא יכול לספק תמונה תוך שנייה אחת בלבד ולהפיק סריקה אבחונית של כל הגוף תוך 20 עד 30 שניות.

 

כך זה נראה כאשר חומר ניגוד מיוחד המוזרק לנבדק מתפזר בגוף בזמן אמת:

 

 

גם איכות ההדמיה שמתקבלת טובה יותר: לדברי המדענים, בהדמיה החדשה ניתן לראות פרטים שלא ניתן לראותם בסריקות PET רגילות. ואם לא די בכך – המכשיר גם יכול לספק הדמיה במינון קרינה נמוך באופן משמעותי ממכשירי PET קיימים. 

 

כמובן שמהירות הסריקה, איכות הסריקה וכמות הקרינה תלויות זו בזו ובאות אחת על חשבון האחרת, אך ניתן להתאים משתנים אלה לכל נבדק בהתאם למטרת הבדיקה. 

 

המפתחים מצפים שלטכנולוגיה יהיו שימושים רבים מספור – משיפור באבחון מחלות רבות, דרך מעקב אחר התקדמות של מחלות ועד חקר של טיפולים חדשים.

 

הרעיון לפתח סורק של גוף שלם עלה במוחם של המפתחים לפני 13 שנים. בשנת 2011 המדענים קיבלו תקציב של 1.5 מיליון דולר מהמכון הלאומי לסרטן בארה"ב ובהמשך מענק נוסף של 15.5 מיליון דולר מהמכונים הלאומיים לבריאות בארה"ב – מה שאפשר להם לבנות את האקספלורר יחד עם חברה מסחרית.

 

כעת המפתחים פועלים להצבת המכשיר הראשון במעבדה בסקרמנטו בתקווה להתחיל פרויקטים של מחקר ולבצע הדמיות למטופלים באמצעות האקספלורר כבר ביוני 2019.

 

 

 

למידע נוסף באתר UC Davis

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: