מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונילחץ דםחדשותמיץ סלק מפחית את לחץ הדם

מיץ סלק מפחית את לחץ הדם

מחקר: כוס מיץ סלק מפחיתה את לחץ הדם שעות ספורות לאחר שתייתה, בעיקר בקרב גברים

מאת אלה הר-נוי
16/12/12
תגובות 2

הניטרטים שבסלק מפחיתים את לחץ הדם (צילום: Shutterstock)
הניטרטים שבסלק מפחיתים את לחץ הדם (צילום: Shutterstock)

לשתיית כוס אחת של מיץ סלק עשויה להיות השפעה מיידית על הפחתת לחץ הדם. מחקר שנערך בקבוצה קטנה של נחקרים בריאים מצא כי תוך שעות משתייתו, מיץ הסלק הפחית את לחץ הדם הסיסטולי - הערך הגבוה בקריאת לחץ הדם - ב-4-5 מ"מ כספית בממוצע בקרב גברים.

 

המחקר שפורסם בכתב העת Nutrition Journal נערך בקרב 15 גברים ו-15 נשים ששתו 500 גרם של מיץ סלק ותפוח, שכלל כ-3/4 מיץ סלק ורבע מיץ תפוח, או מיץ פלצבו. מלבד תוספת המיץ, הנחקרים המשיכו בחייהם הרגילים ובתזונתם הרגילה. החוקרים האוסטרלים ממכון Baker IDI ללב וסוכרת עקבו אחרי לחץ הדם של המשתתפים מרחוק באמצעות מוניטור כל שעה במשך 24 שעות. שבועיים לאחר מכן הפרוצדורה חזרה על עצמה – כאשר מי שקיבל מיץ סלק בסבב הקודם קיבל הפעם פלצבו ולהפך.

 

בקרב הגברים והנשים התוצאות הראו נטייה ללחץ דם סיסטולי נמוך יותר 6 שעות לאחר שתיית מיץ הסלק. אבל, כאשר החוקרים הגבילו את ניתוח הנתונים לגברים בלבד, הם מצאו הפחתה משמעותית של כ-4.7 מ"מ כספית בקרב אלה ששתו את מיץ הסלק, אחרי כוס אחת בלבד.

 

החוקרים מציינים שגם מחקרים קודמים מצאו כי ההשפעות של סלק על לחץ הדם עשויות להיות פחות חזקות בנשים בהשוואה לגברים. במחקר הנוכחי הסבר חלקי לתופעה עשוי להיות שהנשים נטו להיות מבוגרות יותר ורבות מהן נטלו תרופות מרשם.

 

עוד מוסיפים החוקרים כי הירידה בלחץ הדם אולי נראית קטנה, אבל ברמת בריאות הציבור הפחתה כזו בלחץ הדם עשויה להיות שווה להפחתה ב-10% במקרי מוות כתוצאה ממחלות לב.

 

כיצד מפחית מיץ הסלק את לחץ הדם? הגורם הוא כנראה ריכוז גבוה של ניטרטים בסלק. הניטרטים מפיקים גז שנקרא תחמוצת חנקתית בדם, שמרגיע ומרחיב כלי דם ומפחית את לחץ הדם.

 

מחקר שפורסם בשנת 2010 השווה מטופלים שקיבלו 250 מ"ל מיץ סלק ליום עם מטופלים שנטלו טבליות ניטרט ומצא כי שתי השיטות היו מוצלחות באותה מידה בהפחתת לחץ הדם. החוקרים הסיקו כי הניטרטים שקיימים באופן טבעי בסלק הם הסיבה להשפעה המיטיבה שלו.

 

זכרו - צריכת כמויות גדולות של סלק עשויה לגרום לשתן סגול ויציאות סגולות. זה עלול להבהיל, אך אין בכך סכנה.

 

 

Coles, L. Nutrition Journal, Dec. 11, 2012

 

10 דרכים טבעיות להפחתת לחץ דם

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

גלי111
01/10/17 1:35
איך מפיקים את מיץ הסלק. צריך לבשל? מה לעשות בדיוק. תודה
ד-ר-דינה-ראלט-PhD
16/12/12 9:56


ראו רשימה על  הניטריק אוקסיד הנוצר מהניטרטים והוא המאפשר את הורדת לחץ הדם.


הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: