מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניכאבחדשותסטטינים מפחיתים סיכון לדלקת מפרקים

סטטינים מפחיתים סיכון לדלקת מפרקים

מחקר: מטופלים שנוטלים סטטינים להפחתת כולסטרול נמצאים בסיכון נמוך יותר לדלקת מפרקים שגרונית

מאת אלה הר-נוי
14/09/10
תגובות 0

שימוש קבוע בסטטינים מפחית את הסיכון להתפתחות המחלה כמעט בחצי (צילום: אתר panthermedia)
שימוש קבוע בסטטינים מפחית את הסיכון להתפתחות המחלה כמעט בחצי (צילום: אתר panthermedia)

אם אתם מהאנשים הרבים המטופלים בסטטינים כדי להפחית את רמת הכולסטרול, יש לנו חדשות טובות: מחקר חדש של "מכבי שירותי בריאות" מראה כי אלה שנוטלים את התרופה באופן קבוע, הם בעלי סיכון נמוך ב-42 אחוז לפתח דלקת מפרקים שגרונית.

 

דלקת מפרקים שגרונית הינה מחלה כרונית אוטואימונית, בה מערכת החיסון של הגוף תוקפת את המפרקים ורקמות נוספות, וגורמת לדלקת כרונית המאופיינת ברגישות, נפיחות, כאבים ונוקשות במפרקים הנגועים. בנוסף לתסמינים המערבים את המפרקים, ישנם תסמינים מפושטים המערבים מערכות נוספות בגוף ומתווכים על-ידי התהליך הדלקתי.

 

החוקרים בחנו את התיקים הרפואיים של 1.8 מיליון מבוטחים וחיפשו מידע על מטופלים ללא דלקת מפרקים שהחלו ליטול סטטינים כדי להפחית את רמות הכולסטרול. מתוך מאות אלפי נחקרים שנכלל במחקר, הם בדקו כמה חלו בדלקת מפרקים שגרונית בהמשך.

 

לאחר שהחוקרים נטרלו משתנים מתערבים כמו גיל ובעיות בריאות אחרות, הם מצאו כי אלה שנטלו סטטינים באופן קבוע, היו בעלי סיכון נמוך ב-42 אחוז לפתח דלקת מפרקים שגרונית, מאשר אלה שלא נטלו את התרופות באופן קבוע. בנוסף, ככל שהמטופל היה צעיר יותר כשהחל ליטול סטטינים, כך היתרון למפרקים היה גדול יותר.

 

המחקר הראה כי לסטטינים לא הייתה השפעה משמעותית על מניעת דלקת מפרקים ניוונית, דלקת המפרקים הנפוצה יותר, בה הבעיות נגרמות לא בגלל מערכת החיסון, אלא בשל שחיקה של הסחוסים. 

 

החוקרים משערים כי הסטטינים משפיעים על דלקת המפרקים השגרונית באמצעות טיפול בדלקתיות. הם מסבירים כי אם מחקרים נוספים יגבו את מסקנותיהם לגבי הקשר בין סטטינים לדלקת מפרקים שגרונית, הסטטינים יוכלו להיות אמצעי למנוע את התפתחות המחלה באנשים שנמצאים בסיכון ללקות בה, כאשר יצליחו לגלות מה מאפיין את האנשים בקבוצה זו.

 

צריך לקחת בחשבון שגם לסטטינים תופעות לוואי, אבל מי שנוטל אותם ממילא, אולי מקבל הטבה נוספת.

 


PLoS Medicine, 2010; 7 (9): e1000336 DOI:10.1371/journal.pmed.1000336

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: