מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזחדשותעישון פסיבי קשור לסיכון מוגבר ל-ADHD בילדים

עישון פסיבי קשור לסיכון מוגבר ל-ADHD בילדים

מחקר: לילדים שנחשפו לעשן סיגריות בבית סיכון גבוה פי יותר משלושה להפרעות קשב וריכוז

מאת אלה הר-נוי
06/04/15
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

ככל שילדים נחשפים יותר לעישון פסיבי בבית, כך עולה הסיכון שלהם להפרעות קשב וריכוז עם רכיב היפראקטיבי (ADHD). אלה ממצאיו של מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Tobacco Control.

 

המחקר, שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת מיאמי בארה"ב בשיתוף חוקרים מספרד, התבסס על נתונים מסקר לאומי שנערך בספרד בין השנים 2011 ל-2012. במסגרת הסקר הורים ל-2,357 ילדים בני 4 עד 12 שנים דיווחו על כמות הזמן בה ילדיהם חשופים לעישון פסיבי בכל יום. ההורים מילאו גם שאלונים שמטרתם להעריך את הבריאות הנפשית של הילדים.

 

לפי תוצאות הסקר, כ-7% מהילדים נחשפו לעישון פסיבי במשך פחות משעה ביום ו-4.5% נחשפו לעישון פסיבי במשך שעה או יותר ביום.

 

לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון משתנים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות - בהם הבריאות הנפשית של ההורים, מבנה המשפחה ומצב סוציו-אקונומי - ניתוח הנתונים העלה כי ילדים שנחשפו לעישון פסיבי במשך פחות משעה ביום היו בעלי סיכון יותר מכפול (פי 2.18) ל-ADHD, בהשוואה לילדים שלא נחשפו לעישון פסיבי. ילדים שנחשפו לעישון פסיבי במשך שעה או יותר ביום היו בעלי סיכון גבוה פי יותר משלושה (3.14) ל-ADHD.

 

יש לציין כי למחקר מספר מגבלות. בין היתר, הוא בחן נקודת זמן מסוימת ולא יכול להוכיח כי חשיפה לעישון פסיבי היא זו שגרמה ל-ADHD. בנוסף, ADHD נבדק באמצעות שאלונים להורים ולא באבחנה מסודרת.

 

עם זאת, זהו לא המחקר הראשון שמצא קשר בין עישון פסיבי לבין ADHD בילדים. מחקר שפורסם בשנת 2011 בכתב העת Pediatrics וכלל מידע על למעלה מ-55,000 ילדים אמריקאים בני פחות מ-12 שנים, מצא כי לילדים שנחשפים לעישון פסיבי בביתם סיכון מוגבר ב-50% להפרעות נוירו-התנהגותיות כמו ADHD ,ADD וליקויי למידה, בהשוואה לילדים שלא נחשפים לעישון פסיבי.

 

מחקרים אחרים קשרו בין עישון בהיריון ל-ADHD בילדים. מחקר שפורסם בשנה שעברה בכתב העת Pediatrics והתבסס על תיקים רפואיים של כמעט 85,000 ילדים שנולדו בדנמרק, מצא כי ילדים שאמותיהם עישנו או השתמשו בתחליפי ניקוטין במהלך ההיריון נמצאים בסיכון מוגבר לפתח ADHD. מחקר שפורסם בשנת 2013 באותו כתב העת מצא גם הוא כי עישון של האם במהלך ההיריון קשור לסיכון מוגבר באופן משמעותי ל-ADHD בילד.

 

 

Tobacco Control, online March 25, 2015

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: