מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניכאבחדשותעישון קשור לכאב כרוני בנשים

עישון קשור לכאב כרוני בנשים

מחקר מצא כי לנשים שמעשנות כל יום סיכון יותר מכפול לסבול מכאב כרוני ממקור שריר-שלד


נשים שנהגו לעשן מידי פעם היו בעלות סיכון גבוה יותר ב- 68% לכאב כרוני מנשים שלא עישנו (צילום: Shutterstock)
נשים שנהגו לעשן מידי פעם היו בעלות סיכון גבוה יותר ב- 68% לכאב כרוני מנשים שלא עישנו (צילום: Shutterstock)

חוקרים מאוניברסיטת קנטאקי מצאו קשר בין עישון לכאב כרוני בנשים. ממחקרם עלה כי נשים מעשנות או שעישנו בעבר היו בסיכון גבוה יותר לדווח על לפחות תסמונת אחת של כאב כרוני, בהשוואה לנשים שאינן מעשנות.

 

יותר מ- 6,000 נשים מעל גיל 18 נשאלו על מנהגי העישון שלהן ועל סימפטומים של כאב כרוני. התסמונות שנכללו באנליזה היו פיברומיאלגיה, כאב גב כרוני, כאב צוואר כרוני, כאב מפרקים, כאבי ראש כרוניים, בעיות עצבים וכאב בכל הגוף.

 

מניתוח הנתונים עלה כי בהשוואה לנשים שלא עישנו בעבר, מעשנות לשעבר היו בעלות סיכון גבוה יותר ב- 20% לתסמונת אחת לפחות של כאב כרוני, נשים שנהגו לעשן מידי פעם היו בעלות סיכון גבוה יותר ב- 68%, ובנשים שעישנו כל יום הסיכון היה יותר מכפול (104%).

 

החוקרים מציינים כי בעוד שיש קשר חזק וודאי בין כאב כרוני לעישון בקרב נשים, הכיוון של הקשר אינו ברור – האם עישון גורם ליותר כאב כרוני או שיותר נשים מעשנות כמנגנון התמודדות עם הכאב הכרוני. 

 

זהו לא המחקר הראשון שקושר בין עישון לכאב. מחקר שפורסם בשנה שעברה מצא כי מעשנים מדווחים שהם סובלים יותר מכאבים קשים לאחר ניתוח מאשר לא-מעשנים.

 

 

לפרטים נוספים באתר אוניברסיטת קנטאקי

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: