כמוניכאבמדריכיםתהליך האבחון ויחסים עם הממסד הרפואי

תהליך האבחון ויחסים עם הממסד הרפואי

מאת מערכת כמוני
תגובות 0

קבלת האבחנה הנכונה לוותה אצל מרבית מהמרואיינים בתחושת הקלה - מצד אחד הוכח כי הסבל שלהם אינו מדומיין ויש לו מקור אמיתי ולא מדומין, ומצד שני ברוב המקרים אובחנו אצל המשתפים מחלות שאינן סופניות וניתן לחיות איתן עוד זמן רב. לצד תחושת ההקלה הופיעו אצל המרואיינים רגשות קשים כאשר הבינו כי הכאב הוא כרוני ומעתה הם יצטרכו להתמודד איתו ועם השלכותיו לכל חייהם.

 

כאב הוא חוויה אישית, סובייקטיבית, בלתי נראית ומשתנה. מאפיינים אלו מקשים על מדידת ואבחון הכאב. בניגוד למחלות ומצבים אחרים המאובחנים באמצעות צילומי רנטגן, C.T. או בדיקות דם, את הכאב ניתן לאבחן ולמדוד רק באמצעות דיווח ישיר של המטופל. למרות המורכבות הרבה באבחון כאב כרוני והמקור לו, ישנה חשיבות גדולה בעריכת אבחון מקיף ומהימן על מנת להתחיל ולטפל בתופעה.


תהליך אבחון המקור לכאב הכרוני נתגלה כתהליך ארוך ומייגע אצל כל האנשים עימם שוחחנו. אצל חלקם ארך התהליך מספר חודשים ואילו אצל אחרים מספר שנים עד קבלת האבחנה הנכונה.


התהליך כלל הפנייה למספר רב של מומחים בתחומים שונים וביצוע בדיקות פיסיות נרחבות, שלעיתים קרובות לא הניבו שום תוצאה, דבר שהקשה מאוד על החולים ותרם לתחושת הלחץ שלהם ש“משהו בגוף שלי לא בסדר, אבל אף אחד לא מצליח לגלות מה“. התמשכות תהליך האבחון לאורך זמן עוררה לעיתים קרובות ספקות אצל בני משפחה, בני זוג, חברים וקרובים אחרים לגבי אמיתות התלונות של החולה (לקריאה נוספת ראו: התמודדות משפחתית ויחסים עם חברים). רבים מהאנשים שפגשנו סיפרו על ספקות כאלו שעלו גם מצד נותני שירותים שונים בממסד הרפואי. עיקר הספקות נגע לכך שהמקור לכאב אינו פיזיולוגי אלא פסיכולוגי- רגשי. לעיתים אירוע מקרי (כמו מפגש עם חבר או קריאת מודעה בעיתון) היה זה שזרז את תהליך האבחנה הנכונה, לאחר שנים של חיפוש מקור הכאב.

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: