כמוניסרטןחדשות13 סוגי הסרטן שפעילות גופנית תסייע להימנע מהם

13 סוגי הסרטן שפעילות גופנית תסייע להימנע מהם

מחקר ענק מצא כי ניתן להפחית באופן משמעותי את הסיכון ל-13 סוגים שונים של סרטן באמצעות פעילות גופנית

מאת אלה הר-נוי
17/05/16
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

פעילות גופנית בשעות הפנאי מפחיתה ב-10% עד 42% את הסיכון ל-13 סוגים של סרטן. כך עולה ממחקר חדש שהתבסס על כמעט מיליון וחצי אמריקאים ואירופאים.

 

לצורך המחקר, בראשו עמדו חוקרים מהמכון הלאומי לסרטן בארה"ב, נותחו נתונים מ-12 מחקרים קודמים שנערכו באירופה ובארה"ב וכללו יחד 1.44 מיליון איש, מחציתם היו במעקב יותר מ-11 שנה. במהלך התקופה תועדו 186,932 מקרים של סרטן.

 

כל המחקרים כללו מידע על הפעילות הגופנית של הנבדקים. מאחר שהמחקרים השונים השתמשו במדדים שונים של פעילות גופנית, צוות החוקרים המיר את הפעילות ליחידות "MET" (שווה ערך מטבולי) - מדד למידת המאמץ שפעילות דורשת. לאחר מכן הנבדקים חולקו לעשירונים בהתאם לרמת הפעילות שלהם. הערכת ההשפעה של רמה גבוהה של פעילות גופנית בהשוואה לרמה נמוכה של פעילות גופנית על הסיכון לסרטן, התבססה על העשירון העליון והעשירון התחתון של פעילות. 

 

הממצאים, שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine, חשפו כי רמות גבוהות יותר של פעילות גופנית הפחיתו באופן משמעותי את הסיכון להתפתחות של מחצית מ-26 סוגי הסרטן שנבדקו.

 

סוגי הסרטן שהסיכון לפתחם פוחת עם רמה גבוהה של פעילות גופנית

 

1. אדנוקרצינומה של הוושט – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-42%

2. סרטן הכבד – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-27%

3. סרטן ריאות – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-26%

4. סרטן כליות – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-23%

5. סרטן הקיבה – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-22%

6. סרטן רירית הרחם – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-21%

7. לוקמיה מיאלואידית – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-20%

8. מיאלומה – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-17%

9. סרטן המעי הגס – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-16%

10. סרטן הראש והצוואר – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-15%

11. סרטן החלחולת – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-13%

12. סרטן שלפוחית השתן – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-13%

13. סרטן השד – פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון ב-10%

 

בשלב הבא, החוקרים בדקו אם הקשר בין פעילות גופנית לסוגי הסרטן נובע ממשתנים מתערבים כמו מידת ההשמנה (לפי מדד ה-BMI) של הנבדקים או מכך שפחות אנשים שהקפידו על רמות גבוהות של פעילות גופנית עישנו. כאשר הם נטרלו את ההשפעה של השמנה בניתוח הנתונים, נמצא כי הסיכון המופחת ל-10 מתוך 13 סוגי הסרטן נותר משמעותי - משמע שהקשר שלהם לפעילות גופנית לא נובע מכך שאנשים שמקפידים על רמות גבוהות של פעילות גופנית נוטים להיות רזים יותר. כאשר הם לקחו בחשבון את מצב העישון, התמתן הקשר בין סרטן הריאה לפעילות גופנית, אך לא של סוגים אחרים של סרטן שקשורים לעישון.

 

עוד נמצא כי פעילות גופנית בשעות הפנאי נקשרה לסיכון גבוה ב-27% לסרטן עור מסוג מלנומה ממאירה. נראה שהגורם לכך הוא חשיפה לשמש בעת פעילות גופנית - ניתוח מעמיק יותר הראה כי ממצא זה היה משמעותי מבחינה סטטיסטית רק באזורים בארה"ב בהם יש רמות גבוהות של קרינה אולטרא-סגולה.

 

פעילות גופנית נקשרה גם לסיכון מוגבר מעט (5%) לסרטן הערמונית. ייתכן שממצא זה נובע מכך שאנשים שמקפידים על רמות גבוהות של פעילות גופנית הם אנשים המודעים יותר לבריאותם ולכן דואגים לעבור בדיקות סקר קבועות לסרטן הערמונית.

 

 

סוגי הסרטן המושפעים מעישון

 

סוגי הסרטן המושפעים מהשמנה

 

JAMA Intern Med. Published online May 16, 2016

 

 

 

 

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: