טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשות15 שנה למחקר קופקסון

15 שנה למחקר קופקסון

קופקסון, התרופה לטרשת נפוצה של חברת טבע הישראלית, סיימה מחקר פרוספקטיבי שנמשך 15 שנה בו הודגמה יעילות ובטיחות התרופה לאנשים עם טרשת נפוצה.

מאת מערכת כמוני
25/02/10
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

חברת טבע הישראלית, הודיעה ופרסמה נתונים ממחקר שנמשך 15 שנה בו נבחנה והוערכה התרופה קופקסון (גלטימאר אצטאט - glatiramer acetate, הניתן בזריקה), כאשר זהו מחקר האורך הפרוספקטיבי הארוך ביותר שנערך בקרב אנשים עם טרשת נפוצה עם מהלך התקפי-הפוגתי. הנתונים פורסמו בכתב העת Multiple Sclerosis.


המחקר הקליני שנמשך 15 שנה הראה שיותר מ- 80% מהמטופלים המשיכו ללכת ללא אמצעי עזר, על אף שמשך המחלה הממוצע במחקר היה 22 שנים, וכי שני שלישים מן המטופלים לא עברו למהלך מחלה פרוגרסיבי-משני. מטופלים שנשארו במחקר לאורך זמן ממוצע של 15 שנה הראו הפחתה בקצב ההתקפים (ARR -annualized relapse rate ) בהשוואה לקצב ההתחלתי, ורק עלייה מינימאלית במדד ה- EDSS, מדד להערכת הפגיעה הנוירולוגית. בממוצע, מדד ה- ARR במהלך המחקר פחת מ- 0.82±1.12 לרמה של 0.34±0.25 במהלך 15 שנות המחקר.


בנוסף, לנתונים המדגימים את יעילות התרופה, המחקר חיזק את בטיחות התרופה לאורך זמן. תופעת הלוואי הנפוצה ביותר שנצפתה בעת השימוש בקופקסון הייתה תגובות של העור להזרקה בנקודת ההזרקה, ותופעות חולפות שהגיעו כתגובה מיידית לאחר ההזרקה. לא דווחו במהלך המחקר תופעות לוואי הקשורות לפגיעה במערכת החיסונית, דלקות או מחלות ממאירות.


"מחקר זה חשוב מאוד לקהילת הטרשת הנפוצה כי הוא ממשיך לחזק את יתרונות השימוש הממושך בקופקסון ואת יכולתו האפקטיבית להאט את התקדמות המחלה", כך אמר פרופ' קורי פורד, החוקר הראשי. " מעודד לראות תוצאות כאלו לאורך זמן רב התומכות בטיפול קיים, מבוסס ובטוח הרלוונטי ויעיל למחלה כרונית זו".


" אנחנו מרוצים לראות שתוצאות המחקר מחזקות את אפקט ארוך הטווח והבטיחות של הקופקסון", כך אמר משה מנור, סגן נשיא קבוצת טבע. " מחקר ארוך טווח מסוג זה מדגים את השקעתה והמחויבות של חברת טבע לקופקסון ואת המשך המאמצים שלנו לשפר את מהלך מחלת הטרשת הנפוצה".


מחקר זה הוא המחקר הפרוספקטיבי (שבין היתר, תנאיו נקבעו מראש ולא בדיעבד, והופכות את המחקר למהימן יותר), הפתוח היחידי שבחן תרופה לטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי לאורך זמן כה רב. המחקר, נכון להיום נמצא בשנתו ה- 19, והוארך ל- 20 שנה בעקבות התוצאות החיוביות שנראו עד עתה והעניין הרב שיש לקהילת הטרשת הנפוצה במחקר אורך ייחודי מסוג זה.

 

 

מתוך THE MULTIPLE SCLEROSIS RESOURCE CENTER

 


תרגום ועריכה: ערן ברקוביץ'.
 

brazill
11/09/10 2:28
 חסרה השוואה לאנשים שלא לקחו תרופה
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: