גמילה מעישון

כמוניגמילה מעישוןחדשות2 מתוך 3 מעשנים ימותו בגלל הסיגריות

2 מתוך 3 מעשנים ימותו בגלל הסיגריות

מחקר אוסטרלי חדש מצא כי עישון מקצר את החיים בעשר שנים. מה קורה כשנגמלים?

מאת אלה הר-נוי
26/02/15
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מחקר אוסטרלי גדול מצא כי שניים מכל שלושה מעשנים ימותו בגלל העישון אם ימשיכו לעשן.

 

המחקר שפורסם בכתב העת BMC Medicine נערך על ידי חוקרים מהאוניברסיטה הלאומית באוסטרליה בקרב יותר מ-200,000 אנשים בני 45 ומעלה, שבתחילת המחקר לא הייתה להם היסטוריה של מחלות כמו סרטן ומחלות לב.

 

ניתוח הנתונים חשף כי בהשוואה ללא-מעשנים, מעשנים ימותו בממוצע כ-10 שנים מוקדם יותר. בקרב מעשנים לשעבר, שיעורי התמותה פחתו בהדרגה ככל שעבר הזמן מאז שנגמלו מעישון ושיעורי התמותה כבר לא היו שונים באופן משמעותי בין אנשים שלא עישנו מעולם לאלה שהפסיקו לעשן לפני גיל 45.

 

לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון גורמים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות כמו גיל, השכלה, הכנסה, השמנה וצריכת אלכוהול, נמצא כי עישון של כ-10 סיגריות ביום מכפיל את הסיכון למוות מוקדם ועישון של כחפיסת סיגריות ביום מגדיל פי ארבעה את הסיכון.

 

מחקר זה מחזק ממצאים של מחקרים נוספים שפורסמו בנושא. מחקר ענק שנערך בקרב 1.2 מיליון נשים ופורסם ב-2012 בכתב העת The Lancet, מצא כי עישון מקצר את החיים של אישה בעשור שלם. גם "מעשנות קלות", כאלה שעישנו בתחילת המחקר סיגריה אחת עד תשע סיגריות ביום, היו בעלות סיכון גבוה פי שניים למות מוקדם בהשוואה לנשים שלא עישנו. לפי אותו מחקר, גמילה מעישון לפני יום ההולדת ה-40 מפחיתה ב-90% את הסיכון המוגבר למוות מוקדם וגמילה לפני גיל 30 מפחיתה את הסיכון ב-97%.

 

גם מחקר שפורסם בשנת 2013 בכתב העת New England Journal of Medicine מצא כי אנשים שמעשנים מאבדים 10 שנים מתוחלת החיים שלהם. עוד נמצא כי גמילה מעישון תוסיף חזרה שנים לחיים. לפי המחקר, גמילה מעישון מאריכה את החיים בכל גיל, אך ככל שהגיל בו מפסיקים לעשן צעיר יותר, כך זוכים ליותר שנות חיים חזרה: אלה שהפסיקו בגילאי 25-34 הרוויחו כעשר שנים חזרה לתוחלת החיים שלהם, בני 35-44 הרוויחו כתשע שנים חזרה, בני 45-54 הרוויחו חזרה שש שנות חיים ובני 55-64 הרוויחו ארבע שנים.

 

לפי נתוני דו"ח העישון שפורסמו בשנה שעברה, שיעור המעשנים בישראל נמצא במגמת ירידה מתמשכת והגיע בשנת 2013 לשיא נמוך של כל הזמנים - 18.7%. 19.1% מהישראלים דיווחו כי הם מעשנים לשעבר. מומחי משרד הבריאות מעריכים כי כיום כ-8,095 איש נפטרים מעישון ומחשיפה לעישון כפוי בכל שנה.

 

 

BMC Medicine, 24 February 2015

 

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
26/02/15 7:59

כדאי אולי לשנות את הכותרת ולכתוב "2 מתוך 3 מעשנים ימותו יותר צעירים...." כולם ימותו בכל מקרה...


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: