מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

רוזציאה ואדמומיות בעור

כמוניבלוגיםרוזציאה ואדמומיות בעורמהי רוזציאה? על תסמונת הפנים האדומות

מהי רוזציאה? על תסמונת הפנים האדומות

17/02/18 21:19
4524 צפיות
מהי רוזציאה? על תסמונת הפנים האדומות

לפני מס' שנים טסתי ללונדון, הבנתי שבלונדון אין באמת חיי לילה, יש בעצם חיי ערב. בילוי באמצע השבוע מתחיל מיד לאחר העבודה שהרי תרבות הפאבים וצריכת האלכוהול המופרזת הידועה ללונדון היא בעצם יותר ממסורת. בפאב שכונתי, פגשתי חבורה של אנגלים שיכורים, ששרו בקולי קולות. התבוננות בעור פניהם לא הותירה מקום לספק...לרובם ככולם רוזציאה. היה זה מחזה סוראליסטי, אבל מה זה משנה בעצם אם סומק או אדמומיות בפניהם, העיקר שהיו מאושרים...

אז לפני שנסביר מהי רוזציאה , כמה נתונים מעניינים על המחלה:

  • על פי ארגון הרוזציאה בארה"ב  (National Rosacea Society - NRS) למעלה מ- 16 מיליון אמריקאים לוקים במחלה. באירופה אחד מתוך עשרה. רוזציאה שכיחה בעיקר במדינות בהן תרבות צריכת האלכוהול נפוצה מאד כדוגמת: אירלנד, סקוטלנד (מזקקות וויסקי כבר אמרנו?) אנגליה, גרמניה ורשימה ארוכה של מדינות ובישראל? אין נתונים מדוייקים או מספרים. המונים לא מאובחנים ולא יודעים כלל כי האדמומיות בעורם הינה בעצם רוזציאה! התופעה חוצת מגזרים: דתיים וחילוניים, דרוזים, ערבים ורוסים רובם ככולם.
  • רוזציאה שכיחה בגילאי 30 – 60 אך כיום אנו מאבחנים אותה גם בגילאים צעירים יותר.
  • רבים נוטים לחשוב שרוזציאה הינה "מחלה של שתיינים", אך למרות שאלכוהול עלול להחמיר את הסימפטומים, רב האנשים הלוקים בה אינה שותים אלכוהול כלל וכלל!
  • למרות היותה מחלה השכיחה בגון עור הבהיר, אציין כי אנו מאבחנים אותה גם בקרב אנשים עם גון עור כהה ואפילו תימנים!
  • על פי הספרות הרפואית, רוזציאה מוגדרת כמחלת עור כרונית שאינה ניתנת לריפוי.  אבל היא אינה חייבת להיות כזאת.. קדימות באבחון והתאמה נכונה של פרוטוקול טיפולי ימנעו בד"כ טיפולים ארוכי טווח.
  • רבים לא שמעו כלל על מחלת הרוזציאה או לא יודעים שזהו שמה הרפואי  למרות שהינם מכירים את תסמיניה.
  • רבים מאנשי המקצוע, רואים תופעה זאת כהפרעה אסתטית ולא בעיה בריאותית וכאן בעצם מתחילה הבעיה....
  • רוזציאה הינה מחלה פרוגרסיבית, עכוב בטיפול ו/או טיפול שגוי עלולים להחמיר את הסימפטומים האופיינים.
  • רוזציאה יכולה לגרום לפגיעה רבה בתחושת הביטחון העצמי ובאיכות החיים ואכן, רבים מהלקוחות הבאים אליי לאבחון קליני מציינים כי חשים מועקה וחוסר אונים.
  • רוזציאה הינה מחלה טריקית. בשל מגוון הסימפטומים יש המאבחנים אותה בשוגג כאקנה של מבוגרים, סבוריאה, לופוס (זאבת), רגישות למרכיבי קוסמטיקה, רגישות לשמש, דרמטיטיס ומגוון נוסף של הפרעות עור. לעיתים אנו מאבחנים אותה לצד סבוריאה ואפילו אקנה אך למרות הדמיון מדובר בעצם במחלות עור שונות.

רוזציאה מאובחנת לעיתים בשוגג כאקנה בעור הבוגר

 

אז מהם הסימפטומים האופיינים?

הסמקות חוזרות ונשנות ועד אדמומיות קבועה בפנים אליה נלווים נימי דם ופצעונים דמויי אקנה. לעיתים תתכן פגיעה עינית המתבטאת בדלקות עיניים עם סמפטומים של גרד וצריבה בעפעפיים, עיניים אדומות ומגורות, תחושה של גוף זר ויובש אקוטי בעיניים. במקרים אקוטיים תתכן התעבות של רקמת האף, מצב השכיח יותר בקרב גברים תופעה המכונה רינופימה (Rhinophyma).

סימפטומים נוספים המאפיינים מחלה זאת הינם: גרד וצריבה בעור, תחושה של בעירה, עקצוצים יובש ובמקרים מסוימים נפיחות בעור הפנים. חשוב לציין כי לעיתים איננו מאבחנים את כל מגוון הסימפטומים בעור הפנים ולכן השאלה שאני תמיד נשאלת כאשר מגיע אליי פציינט חדש לאבחון קליני הינה "האם האדמומיות בעור פניי היא בכלל רוזציאה? "

ביטוי עיני של רוזציאה בעיניים: סימפטומים של אדמומיות, גרד, צריבה, תחושה של גוף זר ויובש (Ocular Rosacea)

גורמים שמחמירים

אחת הטענות השכיחות המועלות בפני במסגרת קבוצת התמיכה ברוזציאה ואדמומיות בפנים אותה אני מנהלת הינה:

"אני אוהבת לעשות ספורט, לשתות אלכוהול ולהיות בשמש..אז מה עליי לעשות, להפסיק לחיות?"

ואכן, חשיפה לשמש, צריכת אלכוהול במיוחד יין אדום ופעילות גופנית מאומצת יכולים להחמיר את הסימפטומים האופיינים. יש הטוענים כי שהייה ברכב חם, מקלחות חמות, חשיפה לקור ושהיה בחדר עם מזוג חם ללא אוורור, עלולים לגרום להתקפים של אדמומיות חזקה בפנים הנראים כמו כוויות קשות. ולכל אוהבי הסחוג והחריף -מזונות חריפים או מתובלים יתר על המידה, אף הם ידועים כטריגרים העלולים להחמיר את האדמומיות האופיינית.  אז להפסיק לחיות? וודאי שלא! ניתן לשתות אלכוהול ולהחשף לשמש אבל בצורה מבוקרת ומאוזנת. רבים מלקוחותיי טוענות כי בזכות טיפולים מבוקרים (על כך אכתוב בפוסט הבא ), הצליחו לעבור את הקיץ בשלום. אם סבלו מגלי חום או התקפות של אודם חזק בפניהם, הרי שעוצמת ההתקפים ותדירותם פחתה עד מאד אם בכלל.

יין אדום ומיני מזונות עלולים להחמיר רוזציאה

 

 

אז מה הם הגורמים לרוזציאה? כיצד מאבחנים ומטפלים? על כך אכתוב בפוסט הבא..

 

1 תגובות

Ayenne
09/08/18 18:35
או, יופי, אני לא לבד! חוץ מהרופאה שאבחנה אותי, אף אחד סביבי לא שמע על התופעה...
כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
יפית כהן
יפית כהן
נעים מאד שמי יפית כהן, מומחית לטיפול ברוזציאה ואבחון קליני של העור. בעלת קליניקה המתמחה בטיפול בהפרעת העור רוזציאה וטיפ...