כמוניבעיות גדילהכמה שאלות על מתן הורמון גדילה לילד ללא חסר

כמה שאלות על מתן הורמון גדילה לילד ללא חסר

אמא
25/02/16 13:10
4 תגובות
שנמצא באחוזון 5% משוקלל של גובה ומשקל (הילד בן 7)

האם אפשר לדעת האם מתן הורמון גדילה בכלל ישפיע עליו או לא וכמה?
לפי איזה בדיקות ניתן לדעת לאיזה גובה הילד יגיע?
האם יש תופעות לוואי להורמון הגדילה למי שמקבל ואין לו חוסר?
תודה רבה.

4 תגובות

ד--ר-אביבית-ברנר
01/03/16 10:41
אמא שלום, ציינת כי בנך כעת באחוזון 5, לא ציינת האם הוא גדל באופן עקבי לאורך אחוזון שה. מהם הגבהים שלכם הוריו? בגיל 7 שנים כשהוא עוד רחוק מהתבגרות מינית לא ניתן לצפות באופן מדויק מה יהיה גובהו הסו...
אמא שלום,ציינת כי בנך כעת באחוזון 5, לא ציינת האם הוא גדל באופן עקבי לאורך אחוזון שה.

מהם הגבהים שלכם הוריו?

בגיל 7 שנים כשהוא עוד רחוק מהתבגרות מינית לא ניתן לצפות באופן מדויק מה יהיה גובהו הסופי של בנך, גם לא לפי צילום כף היד.

לגבי טיפול בהורמון גדילה- הטיפול ניתן במקרה של אבחון חסר בהורמון גדילה (מבחינת תבנית הגדילה- נצפית ירידה מתמשכת באחוזוני גובה) או למי שגדל מתחת לאחוזון 3 בגובה. מדובר בטיפול שיש לו תופעות לואי וההשלכות העתידיות לגבי טיפול למי שלא חסר לו לא לגמרי ידועות (עולות שאלות לגבי עליה בשכיחות של גידולים ממאירים, אירועי שבץ מוחי וכו... ).

מומלץ על מעקב אחר גובה ומשקל במרפאה מדי 3 חודשים והתאמת מעקב בהתאם.בהצלחה!
אפרת_זיו
01/03/16 14:45
הוא נולד סביב אחוזון 20 ירד לאחוזון 3 עם השנים וכעת אחוזון 5. הורים בגובה 1.58 (אם) 1.68 (אב) האנדו. של הקופה עשתה פעמיים צילום כף יד שהראה כמעט שנה אחורה. תיאמה לנו ביקורת שוב עוד שנה אצלה אולם לא של...
הוא נולד סביב אחוזון 20 ירד לאחוזון 3 עם השנים וכעת אחוזון 5. הורים בגובה 1.58 (אם) 1.68 (אב) האנדו. של הקופה עשתה פעמיים צילום כף יד שהראה כמעט שנה אחורה. תיאמה לנו ביקורת שוב עוד שנה אצלה אולם לא שלחה לבדיקות הורמון גדילה כלל.
ד--ר-אביבית-ברנר
03/03/16 7:32
תודה על עידכון הפרטים, אחוזון הגובה של בנך בשילוב עם האיחור של כשנה בגיל עצמות- תואם פוטנציאל גובה משפחתי, לפי נתונים אלו אין רושם לחסר של הורמון גדילה. יש צורך בהמשך מעקב, המדידות החוזרות ...
תודה על עידכון הפרטים,

אחוזון הגובה של בנך בשילוב עם האיחור של כשנה בגיל עצמות- תואם פוטנציאל גובה משפחתי, לפי נתונים אלו אין רושם לחסר של הורמון גדילה. יש צורך בהמשך מעקב, המדידות החוזרות של הגובה נועדו לחישוב קצב גדילה, אם בנך ישמור על אחוזן הגובה, כלומר קצב הגדילה שלו יהיה תקין, משמע אין לו חסר של הורמון גדילה ולכן ללא צורך בבירור בנושא.

בשלב זה הייתי ממשיכה במעקב כפי שהומלץ לכם.
אני76
08/01/19 5:37
שלום, בני בן 8, לאורך השנים ירד באחוזון הגדילה וכעת עומד על אחוזון 14 (לפני כחצי שנה היה 15, לפני שנה היה 17).. בהסתכלות על מדידות שנה אחרונה, צמח ב 6 ס"מ לאורך השנה שזה תקין, גיל העצמות שלו קטן ב 10 ...
שלום, בני בן 8, לאורך השנים ירד באחוזון הגדילה וכעת עומד על אחוזון 14 (לפני כחצי שנה היה 15, לפני שנה היה 17)..
בהסתכלות על מדידות שנה אחרונה, צמח ב 6 ס"מ לאורך השנה שזה תקין, גיל העצמות שלו קטן ב 10 חודשים מגילו הביולוגי.
אני מודאגת מגובהו. האם מומלץ ו/או ניתן לתת לילד עם נתונים אלו הורמון גדילה? מה הן תופעות הלוואי של מתן הורמון גדילה ללא חוסר בהורמון? (אני אמא שלו 1.51 ואבא שלו 1.86) תודה מראש על המענה.

מנהלי קהילה

פרופ' משה פיליפ
פרופ' משה פיליפ
פרופ' משה פיליפבוגר בית הספר לרפואה באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, התמחות ברפואת ילדים בסורוקה ותת התמחות באנדוקרינולוגית ילדים באוניברסיטת מרילנד שבבולטימור ארה"ב. פרופ' פיליפ מנהל את המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל מאז 1997. בנוסף, משמש פרופ' פיליפ כסגן דקאן למחקר ופיתוח בפקולטה לרפואה על שם סאקלר באוניברסיטת ת"א.
דר שרי קרפל וולסקי
דר שרי קרפל וולסקי
בוגרת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת בן גוריון בנגב. מומחית ברפואת ילדים , התמחות ברפואת ילדים בבית חולים לילדים שניידר. מתמחה בהתמחות על באנדוקרינולוגיה וסכרת ילדים בבית חולים שניידר.
בת אל גולדשטיין
בת אל גולדשטיין
שמי בת אל, סיימתי את לימודי התזונה באוניברסיטת אריאל בשנת 2013. עובדת במרפאה לאנדוקרינולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים ובקליניקה פרטית באורנית. וכן, לומדת תואר שני ועובדת באוניברסיטת חיפה בחוג לתזונה והתנהגות. בעלת ניסיון רב בתהאמת טיפול תזונתי לילדים, בהתאם לצורכיהם והעדפותיהם של הילד ומשפחתו.
רותם דיאמנט
רותם דיאמנט
אחות אחראית מרפאה אנדוקרינית. אחות מוסמכת 25 שנים, בעלת תואר שני בסיעוד מאוניברסיטת חיפה. בוגרת קורס טיפול נמרץ ילדים.
שיר קליר הרפז
שיר קליר הרפז
פסיכולוגית בהתמחות שיקומית במכון אנדוקרינולוגיה וסוכרת, ביה"ח שניידר. בןגרת תואר שני בנוירופסיכולוגיה שיקומית מהמכללה האקדמית תל אביב יפו.
תודתנו לחברת פייזר על תרומה בלתי תלויה לסיוע בהקמת הקהילה. יובהר כי אין בתרומה זו כדי להשפיע על הפעילות או התוכן המוצגים בקהילה.