כמוניסיוגרן (sjogren)נטילת טיפות עיניים רסטזיס ציקלוספורין

נטילת טיפות עיניים רסטזיס ציקלוספורין

02/01/18 20:28
2 תגובות
בשנתיים האחרונות אני במעקב במרפאת קרנית עיניים בהדסה בגלל יובש משמעותי בעיניים (שיוגרן). בכל ביקור אני מגיעה לרופא אחר מהרופאים ביחידה.
בביקור האחרון קיבלתי מהרופאה הוראה לטיפות עיניים רסטזיס, שלוש פעמים ביום במשך שלושה חודשים, ואז לשוב לביקורת. התרופה מגיעה בקופסה של שלושים אמפולות, ובעלון התרופה מצוין כי אחרי שימוש חד פעמי בטיפות יש להשליך את האמפולה.
דיברתי עם שני חולים אחרים, ולמדתי כי הם פותחים אמפולה בערב לשימוש ראשון, חוזרים ומשתמשים באותה אמפולה בבוקר, ואז משליכים אותה.
שלא כמוהם, לי נאמר להשתמש ברסטזיס שלוש פעמים ביום.
רופאת המשפחה הציעה שאתקשר למרפאת העיניים ואוודא שהמינון הגבוה לא ניתן לי בטעות, וביומיים האחרונים ניסיתי ללא הצלחה ליצור קשר טלפוני עם המרפאה. (אין לי מספר פקס או מייל).
אני מתלבטת עכשיו מה לעשות.
א. האם ליטול את התרופה רק פעמיים ביום? (ואז אשתמש באמפולה אחת כמו שאר החולים).
ב. האם ליטול את התרופה שלוש פעמים ביום?
ג. אם אטול את התרופה שלוש פעמים ביום, האם לקנות עוד 30 יחידות? או להסתובב עם האמפולה?
-
חשוב לציין כי עלות התרופה אינה שיקול משמעותי. התרופה אושרה לי בגלל השיוגרן.

תודה.

2 תגובות

ד-ר-גלעד-וסרמן
מומחה כמוני
מומחה לרפואת הפה, בוגר בית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה משנת 2012 ותוכנית ההתמחות ברפואת הפה באותו מוסד משנת 2018. במהלך לימודיו השלים גם תואר מוסמך מחקרי (MSc) במדעי הרפואה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה. עובד במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), במרכז הרפואי מאיר ובמרפאה פרטית.
04/01/18 19:49
לאחר שהתייעצתי עם רופא בכיר ביחידת הקרנית בהדסה התשובה היא:
ניתן להשתמש 3 פעמים ביום. האמפולה היא חד יומית. אפשר לפתוח בבוקר ולהשתמש באותה אמפולה במהלך היום.
ילתא
04/01/18 20:44
ד"ר וסרמן, תודה רבה לך על התשובה.
עזרת לי מאד.

מנהלי קהילה

ד
ד"ר גלעד וסרמן
מומחה לרפואת הפה, בוגר בית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה משנת 2012 ותוכנית ההתמחות ברפואת הפה באותו מוסד משנת 2018. במהלך לימודיו השלים גם תואר מוסמך מחקרי (MSc) במדעי הרפואה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה. עובד במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), במרכז הרפואי מאיר ובמרפאה פרטית.
פרופ' אבי סלומון
פרופ' אבי סלומון
מנהל שירות הקרנית, מחלקת עיניים, מרכז רפואי הדסה עין כרם, ירושלים.פרופסור חבר לרפואת עיניים בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה. מומחה למחלות קרנית ומשטח העין, מומחה לניתוחים להסרת משקפיים בלייזר. מומחה להשתלות קרנית, ניתוחים לשחזור משטח העין, השתלות לימבוס, ניתוחי פטיריגיום, טיפולי קרוס לינקינג לקרטוקונוס.תחום מומחיותו כולל מחלות כגון קרטוקונוס, הרפס של הקרנית, מחלות עיניים אלרגיות, עין יבשה, ומחלות זיהומיות ודלקתיות של הקרנית, הלחמית והעפעפיים.מטפל בחולים הסובלים מיובש בעיניים כולל חולי תסמונת סיוגרן. הטיפול כולל אבחון היובש בעיניים, וטיפול מקומי בעזרת חסימת ניקוז דרכי הדמעות (punctal occlusion), ומתן מקומי של חומרים נוגדי דלקת (כגון Restasis) ותחליפי דמעות.כיהן כראש האגודה הישראלית לחקר העין והראייה, כיו"ר החוג לרפואת עיניים בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה, ראש החוג לאופטומטריה במכללת הדסה ירושלים, וכיו״ר חוג מומחי הקרנית בארץ. עוסק במחקר בסיסי וקליני בתחום חקר תרופות נוגדות דלקת במחלות דלקתיות של משטח העין ובעין היבשה, ובתאי גזע של אפיתל הקרנית. אתר האינטרנט של פרופ' סלומון הוא: www.carnit.co.ilבאתר זה ניתן לקבל מידע רב נוסף על העין היבשה, ועל מחלות נוספות הקשורות בקרנית, בלחמית ובמערכת הדמעות. דרך האתר ניתן להפנות שאלות בתחומים שונים, כולל עין יבשה ותסמונת סיוגרן. 
פרופ' דורון אפרמיאן
פרופ' דורון אפרמיאן
מנהל המחלקה לרפואת הפה, סדציה ודימות והמרכז לתסמונת סיוגרן במרכז הרפואי הדסה עין כרם, מטפל במאות חולים מהארץ ומחו"ל הסובלים מיובש פה. מגוון הבדיקות המבוצעות במחלקה כוללות אבחון יובש וחומציות הפה, כמות ואיכות הרוק, הדמיות של תפקוד בלוטות הרוק. הטיפולים כוללים טיפול ברקמות הפה ובשיניים שניזוקו, צינרור (אנדוסקופיה) לשם הרחבה ושטיפה של בלוטות הרוק וכן טיפול מקומי וסיסטמי לעידוד הפרשת הרוק. פרופ' אפרמיאן בעל שם עולמי בתחום מחקר בלוטות הרוק עליהם קיבל פרסים וקרנות מחקר ומשמש כפרופ' אורח באוניברסיטת הרווארד. 
פרופ' אלדד בן שטרית
פרופ' אלדד בן שטרית
מנהל היחידה לריאומטולוגיה, מרכז רפואי הדסה עין כרם. מטפל בחולי בחולי תסמונת סיוגרן תוך שימת דגש על הפאן הסיסטמי והמעקב למעורבות ריאות, כליות ומהפך ללימפומה.