כמוניסיוגרן (sjogren)יובש בפה, הפרעות ראיה

יובש בפה, הפרעות ראיה

07/02/18 15:43
2 תגובות
שלום רב אני מאובחנת עם סיוגרן מאז 2014, בשנה אחרונה התלקחות של המחלה המתבטאת בכאבים ומגבלות בתנועה עקב הופעת בורסות בירך ובברך, אנטזופטיות באזור האגן. בשל כאבים בעלי אופי נוירופטי אני מטופלת בליריקה 425 מג ביום. טופלתי מספר פעמים במרפאות כאב בהזרקות ובלוקים תחת שיקוף, תחת EMG.. אחרי חלק מההזרקות היה שיפור אך הוא נמשך מספר שבועות והכאבים חוזרים. לאחרונה הותחל טיפול בכולכיצין. יחד עם הטיפול בכולכצין התגברה והתעצמה תחושת היובש בפה. אם בעבר סבלתי ממנה בעיקר בלילה כיום תחושת היובש בפה מתמשכת על פני כל היום. הרופא שלי המליץ לרדת לכדור ביום ולהתחיל לקחת SALAGEN 2.5
השאלות הן:
1. האם ידוע על תופעת לוואי בעקבות נטילת כולכיצין המתבטאת ביובש בפה? אגב במינון של 1.5 מג ביום היובש היה קשה מאוד! וכיום אני נוטלת 0.5 מג בלבד ועדין קיים יובש משמעותי
2. האם לפני נטילת SALAGEN כדאי לנקוט באמצעים טיפוליים אחרים?
שאלה נוספת , האם יש מצב של הפרעות ראיה כתוצאה מסיוגרן ? לתופעה יש קשר למצבי סינוור ביום ובלילה. רופא עיניים שבדק אותי שלל קטרקט.

2 תגובות

ד-ר-גלעד-וסרמן
מומחה כמוני
מומחה לרפואת הפה, בוגר בית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה משנת 2012 ותוכנית ההתמחות ברפואת הפה באותו מוסד משנת 2018. במהלך לימודיו השלים גם תואר מוסמך מחקרי (MSc) במדעי הרפואה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה. עובד במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), במרכז הרפואי מאיר ובמרפאה פרטית.
08/02/18 16:44
כולכיצין לא ידועה כתרופה שגורמת ליובש - אבל אי אפשר לשלול שבמקרה הפרטי שלך זה הגורם. אני לא רואה שום סיבה להימנע מסלג׳ן אצל אף חולת סיוגרן אלא אם יש אסתמה או גלאוקומה - זו תרופה מאוד יעילה ובעלת פרופ...
כולכיצין לא ידועה כתרופה שגורמת ליובש - אבל אי אפשר לשלול שבמקרה הפרטי שלך זה הגורם.
אני לא רואה שום סיבה להימנע מסלג׳ן אצל אף חולת סיוגרן אלא אם יש אסתמה או גלאוקומה - זו תרופה מאוד יעילה ובעלת פרופיל בטיחות מאוד טוב. אפשר להוסיף על הסלג׳ן טיפולים מקומיים בבלוטות הרוק כמו שטיפות או אנדוסקופיה.

הפרעות ראייה בהחלט יכולות להיות קשורות לסיוגרן פשוט בגלל נזק מצטבר לקרנית שנפגעת כתוצאה מהיובש - יש טיפולים התערבותיים גם לזה ולכן כדאי להתייעץ עם רופא עיניים מומחה לקרנית.
אורנה-ש.
08/02/18 21:39
תודה רבה!

מנהלי קהילה

ד
ד"ר גלעד וסרמן
מומחה לרפואת הפה, בוגר בית הספר לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה משנת 2012 ותוכנית ההתמחות ברפואת הפה באותו מוסד משנת 2018. במהלך לימודיו השלים גם תואר מוסמך מחקרי (MSc) במדעי הרפואה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה. עובד במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), במרכז הרפואי מאיר ובמרפאה פרטית.
פרופ' אבי סלומון
פרופ' אבי סלומון
מנהל שירות הקרנית, מחלקת עיניים, מרכז רפואי הדסה עין כרם, ירושלים.פרופסור חבר לרפואת עיניים בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה. מומחה למחלות קרנית ומשטח העין, מומחה לניתוחים להסרת משקפיים בלייזר. מומחה להשתלות קרנית, ניתוחים לשחזור משטח העין, השתלות לימבוס, ניתוחי פטיריגיום, טיפולי קרוס לינקינג לקרטוקונוס.תחום מומחיותו כולל מחלות כגון קרטוקונוס, הרפס של הקרנית, מחלות עיניים אלרגיות, עין יבשה, ומחלות זיהומיות ודלקתיות של הקרנית, הלחמית והעפעפיים.מטפל בחולים הסובלים מיובש בעיניים כולל חולי תסמונת סיוגרן. הטיפול כולל אבחון היובש בעיניים, וטיפול מקומי בעזרת חסימת ניקוז דרכי הדמעות (punctal occlusion), ומתן מקומי של חומרים נוגדי דלקת (כגון Restasis) ותחליפי דמעות.כיהן כראש האגודה הישראלית לחקר העין והראייה, כיו"ר החוג לרפואת עיניים בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית והדסה, ראש החוג לאופטומטריה במכללת הדסה ירושלים, וכיו״ר חוג מומחי הקרנית בארץ. עוסק במחקר בסיסי וקליני בתחום חקר תרופות נוגדות דלקת במחלות דלקתיות של משטח העין ובעין היבשה, ובתאי גזע של אפיתל הקרנית. אתר האינטרנט של פרופ' סלומון הוא: www.carnit.co.ilבאתר זה ניתן לקבל מידע רב נוסף על העין היבשה, ועל מחלות נוספות הקשורות בקרנית, בלחמית ובמערכת הדמעות. דרך האתר ניתן להפנות שאלות בתחומים שונים, כולל עין יבשה ותסמונת סיוגרן. 
פרופ' דורון אפרמיאן
פרופ' דורון אפרמיאן
מנהל המחלקה לרפואת הפה, סדציה ודימות והמרכז לתסמונת סיוגרן במרכז הרפואי הדסה עין כרם, מטפל במאות חולים מהארץ ומחו"ל הסובלים מיובש פה. מגוון הבדיקות המבוצעות במחלקה כוללות אבחון יובש וחומציות הפה, כמות ואיכות הרוק, הדמיות של תפקוד בלוטות הרוק. הטיפולים כוללים טיפול ברקמות הפה ובשיניים שניזוקו, צינרור (אנדוסקופיה) לשם הרחבה ושטיפה של בלוטות הרוק וכן טיפול מקומי וסיסטמי לעידוד הפרשת הרוק. פרופ' אפרמיאן בעל שם עולמי בתחום מחקר בלוטות הרוק עליהם קיבל פרסים וקרנות מחקר ומשמש כפרופ' אורח באוניברסיטת הרווארד. 
פרופ' אלדד בן שטרית
פרופ' אלדד בן שטרית
מנהל היחידה לריאומטולוגיה, מרכז רפואי הדסה עין כרם. מטפל בחולי בחולי תסמונת סיוגרן תוך שימת דגש על הפאן הסיסטמי והמעקב למעורבות ריאות, כליות ומהפך ללימפומה.