כמוניבני משפחה מטפליםאדם מבוגר שמסרב לקבל טיפול מה עושים? משפחה אובדת עצות

אדם מבוגר שמסרב לקבל טיפול מה עושים? משפחה אובדת עצות

04/07/18 17:31
13 תגובות
מה עושים כאשר האבא בן ה 85 מסרב לקבל טיפול לו הוא זקוק? האבא לא מחליף בגדים, לא מתקלח, לא יצא החוצה מהבית יותר מ 3 שנים. מסרב לקבל טיפול תרופתי נגד דיכאון, ולא משתף פעולה בכלל. כל הניסיונות הרבים שעשינו העלו חרס, שום דבר לא צלח. האם יש משהו נוסף לעשות לפני אשפוז שאז זה עשוי גם לגמור לו את החיים לגמרי?

13 תגובות

ורד-עזריאלי
מומחה כמוני
עובדת סוציאלית קלינית ופסיכותרפיסטית. בעלת ניסיון רב בתחום האונקולוגיה ובריאות הנפש. כיום עובדת כפסיכותרפיסטית בעמותת "בית חם".קליניקה פרטית בירושלים.
08/07/18 9:53
שלום ושבוע טוב: ראשית הרשה לי להזדהות עם מצוקתכם. מאוד לא פשוט לעזור למישהו שלא משתף פעולה. טיפול בהורים מבוגרים וחולים קשה בפני עצמו, קל וחומר כשאין שיתוף פעולה ואשרכם על המסירות. לגבי אשפוז, זאת ...
שלום ושבוע טוב:
ראשית הרשה לי להזדהות עם מצוקתכם.
מאוד לא פשוט לעזור למישהו שלא משתף פעולה. טיפול בהורים מבוגרים וחולים קשה בפני עצמו, קל וחומר כשאין שיתוף פעולה ואשרכם על המסירות.
לגבי אשפוז, זאת בהחלט לא האופציה האידיאלית, אולם לעיתים נצרכת.
הייתי מציעה לפני כן לבדוק מספר דברים. קודם כל מה קרה לאבא, האם מדובר בירידה מנטלית, האם היה איזשהו משבר שהביא אותו לזה.
אם אבא מרצונו לא מוכן להיבדק ולשתף פעולה כן כדאי להזמין הביתה פסיכיאטר או פסיכוגריאטר שיבדוק את מצבו המנטלי ויעריך אם כשיר לקבל החלטות. לעיתים אדם מבוחן מציאות ושיפוט תקינים מחליט כך להתנהל ולעיתים מדובר בירידה קוגניטיבית או בעיה נפשית שפוגעת בבוחן המציאות או בשיפוט ואז לא פשוט להשאיר לאדם את הבחירה לחייו אם הוא מסכן אותם שלא מדיעה צלולה.
לכן ראשית חשוב לעושת הערכה פסיכיאטרית או פסיכוגריאטרית ואז לחשוב הלאה מלה לעשות.
אגב, אם יש מישהו שיכול לדבר על לבו ולשכנע אותו להגיע לרופא (אולי בן משפחה, חבר, רופא משפחה). במידה וניסיתם הכל, לדעתי זה צריך להיות הכיוון.
אשמח להמשיך להתעדכן.
ורד
barak2017
08/07/18 19:17
תודה ורד על תשובתך, אני מניח שגם מדובר בירידה מנטלית כיוון שלא זוכר דברים, נמצא מסתגר כל היום בחדרו, לא מתקלח כבר 3 שנים, לא יצא מהבית אותו סדר גודל של זמן 3 4 שנים, הבאנו פסיכיאטר הביתה ושילמנו גם המ...
תודה ורד על תשובתך, אני מניח שגם מדובר בירידה מנטלית כיוון שלא זוכר דברים, נמצא מסתגר כל היום בחדרו, לא מתקלח כבר 3 שנים, לא יצא מהבית אותו סדר גודל של זמן 3 4 שנים, הבאנו פסיכיאטר הביתה ושילמנו גם המון כסף על זה והוא נתן לו ציפרלקס והוא לקח ולאחר מכן זה עשה לו תופעת לוואי לטענתו שהוא פשוט ישן וישן ולא התעורר, אז הוא הפסיק את הכדורים ציפרלקס על דעת עצמו. לדעתי יש בעיתיות בבוחן המציאות לא כושר שיפוטי מלא חלקי. האם את כעובדת סוציאלית מקבלת פרטנית? האם תוכלי לשלוח לי את הטלפון שלך אולי בפרטי אולי תדברי עם אמא שלי ותוכלי ללוות אותנו בטיפול?
נעם99
08/07/18 19:49
הי ברק נשמע מצב מורכב, מעמיס רגשית, מתסכל. לבוא עם רצון טוב ולהיתקל בהתנגדות אין סופית ולא רציונלית. יש לו דמנציה? יתכן והוא זקוק לטיפול מותאם. בכול מקרה, חשבתי שיכול להיות שמה שעובד על ילדים י...
הי ברק

נשמע מצב מורכב, מעמיס רגשית, מתסכל. לבוא עם רצון טוב ולהיתקל בהתנגדות אין סופית ולא רציונלית.
יש לו דמנציה? יתכן והוא זקוק לטיפול מותאם.
בכול מקרה, חשבתי שיכול להיות שמה שעובד על ילדים יעזור להפעיל את אבא שלך. לדוגמה פיתויים, אולי סבון מסוים שיעזור לשכנע אותו להתקלח בגלל הריח המרקם הליפה/ספוג..., או הבטחה שאחרי המקלחת משהו... או להפעיל מוזיקה שהוא אוהב במקלחת, רק שיתקלח ויחליף בגדים. ראיתי פעם סירטון על השפעת המוזיקה על אנשים מבוגרים שכבר אינם במיטבם, המוזיקה האהובה עליהם עשויה להחזיר אותם לחיים, נראה לי ששווה לנסות את זה. מוזיקה שהוא אהב לרקוד בצעירותו, מוזיקה מפעם שתעורר לו מעגלים ישנים ונשכחים. אולי זה יעזור אפילו להוציא אותו מהבית.
מצאתי את הסירטון שראיתי
https://www.youtube.com/watch?v=8HLEr-zP3fc
ועוד אחד
https://www.youtube.com/watch?v=O5z6pm8M_68

אין לי רעיון לטיפול התרופתי, הלוואי והוא היה בנוזל והיה אפשר להחביא אותו בשתייה.

מאחלת לך הרבה כוח להמשך ההתמודדות.
barak2017
08/07/18 23:40
היי נעם היקרה, תודה רבה שהשקעת מזמנך וכתבת לי. אכן זה מצב מורכב, להסתובב בבית בשיא חום יולי אוגוסט כשאינך מתרחץ ואתה מריח סליחה על הביטוי מריח של שתן זה בעיה קשה לא רק לאדם אלא גם לסובבים אותו, שהוא מ...
היי נעם היקרה, תודה רבה שהשקעת מזמנך וכתבת לי. אכן זה מצב מורכב, להסתובב בבית בשיא חום יולי אוגוסט כשאינך מתרחץ ואתה מריח סליחה על הביטוי מריח של שתן זה בעיה קשה לא רק לאדם אלא גם לסובבים אותו, שהוא מלא בפטריות מרוב שהוא לא מתרחץ.
כן יש לו דמנציה מסוימת, כמו שכתבה ורד עזריאלי משהו בבוחן השיפוטי הלקוי שלו לא בצורה מלאה אלא בצורה חלקית ככה שיש עוד קוגניציה שמה. ובכל זאת לאשפז אותו זה קל אבל הוא פשוט ימות שם וזה בעיה לשים אותו במקום כזה. אבל הרעיונות שלך אהבתי אותם אני אנסה באמת לשים במקלחת סבונים ותרחיפים שונים, אולי כמו שכתבת ספוג ליפה אולי ספוג רגיל, שתהיי בריאה באמת אנסה, לא בטוח שזה יעזור אבל מה אכפת לי לנסות באמת אם יש לך עוד רעיונות אני אשמח שתכתבי אותם לא רע ההברקות האלו. לגבי המוסיקה אנסה גם. ואצפה בקישורי היוטיוב ששמת בפוסט. תודה רבה. ושוב אם יש עוד רעיונות לא להתבייש לרשום אשמח לכל דבר שיועיל.. תודה רבה ושבוע מבורך ונפלא
ורד-עזריאלי
מומחה כמוני
עובדת סוציאלית קלינית ופסיכותרפיסטית. בעלת ניסיון רב בתחום האונקולוגיה ובריאות הנפש. כיום עובדת כפסיכותרפיסטית בעמותת "בית חם".קליניקה פרטית בירושלים.
10/07/18 10:18
שלום ברק: הייעוץ שאשנחנו נותנים כאן הוא דרך הפורום של אתר כמוני. לגבי מה שציינת זה טוב שהבאתם פסיכיאטר הביתה ואני מבינה שזה כרוך בהוצאה כספית גבוהה (אגב אפשר לראות אם יש לכם איזשהו ביטוח שמכסה זאת), ...
שלום ברק:
הייעוץ שאשנחנו נותנים כאן הוא דרך הפורום של אתר כמוני. לגבי מה שציינת זה טוב שהבאתם פסיכיאטר הביתה ואני מבינה שזה כרוך בהוצאה כספית גבוהה (אגב אפשר לראות אם יש לכם איזשהו ביטוח שמכסה זאת), אולם לא מספיק בביקור אחד כי באמת לעיתים הטיפול התרופתי הוא ניסוי וטעיה, צריך לראות אם מתאים, כיצד זה משפיע וכו'.
אבל אולי כן אפשר לבדוק אם יש מקום לאשפוז לצמורך בדיקות כלליות. שוב לבקש מהפסיכיאטר הערכה. במידה והוא קובע שיש פגיעה בבוחן המציאות שפוגעת באביך ומסכנת את חייו הוא יכול להוציא הוראת אשפוז. זה גם יכול לאפשר לכם להוציא צו אפוטרופסות לענייני גוף ורכוש על מנת שתוכלו לטפל באבא בצורה טובה יותר.
LoveHeals
21/07/18 16:11
הי ברק... מהתיאור שלך- אין לי ספק שיש להכניס לתמונה עובדת סוציאלית. בכל עיריה ישנו שירות סוציאלית שאפשר להתקשר אליו, ולבקש בהקדם ביקור של עובדת סוציאלית אצלך אביך, לצורך אבחון מצבו, ומתן מידע לגבי דר...
הי ברק... מהתיאור שלך- אין לי ספק שיש להכניס לתמונה עובדת סוציאלית.
בכל עיריה ישנו שירות סוציאלית שאפשר להתקשר אליו, ולבקש בהקדם ביקור של עובדת סוציאלית אצלך אביך, לצורך אבחון מצבו, ומתן מידע לגבי דרכי ההתנהלות המומלצות...
זה שירות שניתן בחינם, וכן הם עושים מעקב תקופתי אחרי מצב המבוגר.

קיימות אפשרויות... למשל, לחתום על "אשפוז כפוי" בבי"ח פסיכיאטרי לצורך תקופת הערכה של מצבו של אביך, וכן התחלת קבלת טיפול תרופתי בצורך של זריקות. כמובן שזה יהיה כרוך בכפיה נגד רצונו.
לאחר מכן, לאור מצבו הפיזי והנפשי וגילו המתקדם- הייתי בודקת אם קופ"ח יכולה לתת לכם טיפול רפואי צמוד בבית. משמע הדבר- אחות שמבקרת אותו באופן קבוע בבית, נותנת לו תרופות, ואף רופא שמבקר במידת הצורך.
יכול להיות שכדאי קודם כל לדבר עם קופ"ח - לפנות לרופאת המשפחה עם התלונה ותיאור ההתרחשות, ולקבל ממנה מידע לגבי כל מה שהקופה יכול לתת לכם, ולגבי זכויותיכם.
גם בקופ"ח ישנה עובדת סוציאלית, שאפשר ללכת ולהתייעץ איתה ולקבל מידע על זכויותיכם במסגרת הביטוח של הקופה.

לסיכום- פנה אל עובדת סוציאלית של העירייה, ולך להתייעצות עם רופאת המשפחה, ועם העו"ס של קופת החולים.
ברר את כל זכויותיך, ומצה אותן... הכנסת אנשי מקצוע בסוד העניין יכולה להסיר את הערפל וחוסר הבהירות מהמצב, ולהוריד מהעומס שיש עליכם.
בהצלחה....
barak2017
21/07/18 20:52
היי LOVEHEALS תודה על תשובתך. בקשר לעוסית מהעיריה פנינו והיא הייתה לא לשביעות רצוננו לחלוטין זה הצעד הכי גרוע שעשינו עד כה כי אמרה שחוץ ממעון יום שהוא כמובן לא רוצה וזה רחוק שנות אור מזה אין לה איך לע...
היי LOVEHEALS תודה על תשובתך. בקשר לעוסית מהעיריה פנינו והיא הייתה לא לשביעות רצוננו לחלוטין זה הצעד הכי גרוע שעשינו עד כה כי אמרה שחוץ ממעון יום שהוא כמובן לא רוצה וזה רחוק שנות אור מזה אין לה איך לעזור לנו.

בקשר לאשפוז פסיכיאטרי זה גם לא פשוט כי זה מצריך טיפול בפקיד סעד ורופא פסיכיאטרי שיכתוב על מצבו הנפשי ושימונה לו אפוטרופוס מה שאין לו כרגע ואפוטרופוס קשה לי להאמין שמישהו מבני המשפחה ירצה לקחת אחריות על אדם סרבן שממאן לקבל טיפול, ואפוטרופוס מטעם בית המשפט זה עוד יותר גרוע, ככה שנאלצנו לוותר על זה גם כן.

בקשר לאחות עד הבית ולרופא עד הבית יש להם תנאים ש "כל עוד החולה מרותק למיטה בקיצור סיעודי" אז אין בעיה להפעיל את הסמכות החוקתית הרפואית ולהביא רופא ממרפאת האם עד לבית, אבל כל עוד שהחולה לא סיעודי ומרותק למיטה כלומר לא יכול ללכת אין אפשרות לקבל מתן טיפול של רופא עד הבית.

זה נכון מה שאת אומרת שאתה יכול לראות את החוקים שמגיעים ומבחינה חוקתית המצב שלנו מהבחינה הזו על הפנים כי החוק לא עובד לטובת החולה ממש רחוק ממנו.

קנינו לו מגבונים הוא לפעמים מנגב עצמו בהם, אמא שלי גם הזמינה לו פדיקוריסטית משום שהציפורניים שלו בגודל של אנטנה וגם הרגליים שחורות מקווה שהפדיקוריסטית עד הבית שעולה 170 שקל לא תברח כשתראה את המצב של הרגליים שלו.
מה שאפשר אנו עושים אבל זה מאוד מתיש ומתסכל כשאדם זורק את גופו ומזניח אותו ולא משתף פעולה בהחלט מצב לא פשוט שלא מאחל אותו לאף אחד.
תודה רבה על תגובתך.
LoveHeals
21/07/18 21:25
הבנתי... הייתי מנסה עוד עובדת סוציאלית, עד שתמצא אחת שיכולה לעזור... יש בקופ"ח עו"ס (לפעמים הן אפילו נחמדות...) גם ביד-שרה יש עו"ס שמסייעת למשפחות, ואולי יוכלו לתת לכם הכוונה. העניין של אפוטרופו...
הבנתי...
הייתי מנסה עוד עובדת סוציאלית, עד שתמצא אחת שיכולה לעזור...
יש בקופ"ח עו"ס (לפעמים הן אפילו נחמדות...)
גם ביד-שרה יש עו"ס שמסייעת למשפחות, ואולי יוכלו לתת לכם הכוונה.

העניין של אפוטרופוס אולי נשמע לך קיצוני כרגע- אבל אולי לא שקלת את זה מספיק לעומק-
כשאדם מסרב לקבל טיפול, זה יכול להיות הפתרון הנדרש. שוב, הייתי מתייעצת עם אנשי מקצוע מנוסים עם מקרים כאלו, ולא מאלתרת מרגע-לרגע על בסיס כיבוי שרפות.
מידע וניסיון מאד חשובים בדברים כאלו....
חזק ואמץ...
barak2017
21/07/18 21:58
יד שרה את אומרת? אני אנסה לבדוק, תודה על הרצון הטוב שלך לעזור, שהשם יברכך
שיהיה שבוע מבורך ומאושר
ורד-עזריאלי
מומחה כמוני
עובדת סוציאלית קלינית ופסיכותרפיסטית. בעלת ניסיון רב בתחום האונקולוגיה ובריאות הנפש. כיום עובדת כפסיכותרפיסטית בעמותת "בית חם".קליניקה פרטית בירושלים.
23/07/18 9:03
שלום ברק: אני מצטרפת לדבריה של LoveHeals. חשוב לבדוק עובדת סוציאלית נוספת, אפשר מטעם קופ"ח ולבקש ממנה להגיע לביקור בית. במצב שאדם סיעודי ומורים להכניס יחידה לטיפולי בית- יש מטעמה גם עובדת סוציאלית שמ...
שלום ברק:
אני מצטרפת לדבריה של LoveHeals. חשוב לבדוק עובדת סוציאלית נוספת, אפשר מטעם קופ"ח ולבקש ממנה להגיע לביקור בית. במצב שאדם סיעודי ומורים להכניס יחידה לטיפולי בית- יש מטעמה גם עובדת סוציאלית שמגיעה הביתה ומכוונת בהתאם את החולה והמשפחה לשירותים בקהילה או מחוץ לקהילה וגם יכולה להסביר על נושא של אפוטרופסות. אם אף אחד מבני המשפחה לא יכול להתמנות אז אפשר למנות מישהו חיצוני.
זה נכון שלפעמים אין כ"כ הרבה אפשרויות ואולי באמת העובדת הסוציאלית מהעירייה ראתה שבמקרה הנוכחי אין אפשרויות רבות, אבל כדאי להתייעץ פעם נוספת. הכיוון לדעתי צריך להות הערכה פסיכיאטרית או פסיכוגריאטרית ואז לחשוב ביחד על איזושהי תוכנית טיפול - יכול להיות משהו בקהילה או סידור חוץ ביתי אם אין ברירה אחרת.
בהצלחה,
ורד

barak2017
23/07/18 16:08
תודה ורד על תגובתך מאוד מעריך באמת ובכלל כל מי שהגיב פה שהאל יברך אתכם יש עדכון - הוא התקלח סוף כל סוף היום פעם ראשונה, וגם התגלח, אני עצמי גילחתי אותו, התקלח לבד, ובאה גם פדיקוריסטית וניקתה לו את ה...
תודה ורד על תגובתך מאוד מעריך באמת ובכלל כל מי שהגיב פה שהאל יברך אתכם
יש עדכון - הוא התקלח סוף כל סוף היום פעם ראשונה, וגם התגלח, אני עצמי גילחתי אותו, התקלח לבד, ובאה גם פדיקוריסטית וניקתה לו את הרגלים וגזרה לו ציפורנים. ברוך השם, מה רבו מעשיך השם כי בחכמה עשית כל אלה. ברוך הוא ברוך שמו.
ורד-עזריאלי
מומחה כמוני
עובדת סוציאלית קלינית ופסיכותרפיסטית. בעלת ניסיון רב בתחום האונקולוגיה ובריאות הנפש. כיום עובדת כפסיכותרפיסטית בעמותת "בית חם".קליניקה פרטית בירושלים.
24/07/18 12:45
ברוך השם. אני שמחה לשמוע על ההתקדמות ומקווה שימשיך להתקדם ושתהיה לכם התמודדות יותר קלה. לצד זאת כן כדאי לזכור שיש עליות וירידות (בתקווה שתהיינה פחות ירידות). בכל אופן תמיד תוכלו להתייעץ כאן בפורום. ...
ברוך השם. אני שמחה לשמוע על ההתקדמות ומקווה שימשיך להתקדם ושתהיה לכם התמודדות יותר קלה. לצד זאת כן כדאי לזכור שיש עליות וירידות (בתקווה שתהיינה פחות ירידות).
בכל אופן תמיד תוכלו להתייעץ כאן בפורום.
barak2017
24/07/18 14:40
תודה רבה ורד היית לנו לעזר רב שהשם יברכך

מנהלי קהילה

ורד עזריאלי
ורד עזריאלי
עובדת סוציאלית קלינית ופסיכותרפיסטית. בעלת ניסיון רב בתחום האונקולוגיה ובריאות הנפש. כיום עובדת כפסיכותרפיסטית בעמותת "בית חם".קליניקה פרטית בירושלים.
לנה קורץ
לנה קורץ
מטפלת ויועצת במיניות, יועצת מיניות באגודה למלחמה בסרטן. מלמדת בחוג ללימודי המשך של עבודה סוציאלית, בקורס טיפול מיני כללי ובקורס טיפול מיני לאנשים עם צרכים מיוחדים, אוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת חיפה. בוגרת אוניברסיטת תל אביב: B.A בסיעוד. בוגרת אוניברסיטת חיפה: MA בבריאות נפש קהילתית. בוגרת קורס לטיפול מיני באוניברסיטת בר אילן. התמחות בטיפול מיני במרפאה לטיפול מיני, בית חולים "מאיר" כפר סבא. לינק לאתר שלי http://www.lenak.co.il/
שלומית שדמון-אזרד
שלומית שדמון-אזרד
אנתרופולוגית רפואית פעילה בארגון הישראלי לבני משפחה מטפלים בישראל CareGivers Israel שותפה לכתיבת מחקר (מאיירס-ג'וינט-ברוקדייל) על בני משפחה מטפלים בדמנציה בארץ ובעולם בעלת ידע מניסיון כבת משפחה מטפלת- Caregiver

מובילי קהילה

רם בלס
רם בלס
יו"ר מתנדב בעמותת ענבר למחלות ראומטיות, אוטואימוניות ודלקתיות. מטפל כבר למעלה מ-20 שנה באישתי ומתמודדים יחד עם ראומטיק ארטריטיס (RA).