מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניגמילה מעישוןתחליפי ניקוטין - מה ההשלכות לנטילתן לתקופה ארוכה.

תחליפי ניקוטין - מה ההשלכות לנטילתן לתקופה ארוכה.

17/04/19 16:34
4 תגובות
שלום, אני בתהליך גמילה מעישון (מעל 4 חודשים לא מעשן), סיימתי עם הצ'מפיקס אבל עדיין ממשיך לנטול לוכסניות של ניקוטינל של 2 מ"ג (נוטל סביב 7 סוכריות ביום). השאלות שלי הם דלקמן: 1. האם הלוכסניות מזיקות ? הרי ידוע שהן מכילות ניקוטין ועוד כמה חומרים. 2. מה יהיה (או לא יהיה) הנזק אם אמשיך לנטול אותם למשך טווח ארוך. לפי שעה הן מאוד עוזרות לי בתהליך הגמילה. יש לציין שאני בן תחילת שנות ה-40 ועישנתי מעל ל-20 שנה. תודה

4 תגובות

ד-ר-יעל-בר-זאב
18/04/19 9:12
יוסי שלום, ברוך הבא לקהילה שלנו. כל הכבוד שאתה לא מעשן כבר 4 חודשים. אהבתי מאוד שכתבת שאתה נמצא בתהליך גמילה כבר 4 חודשים. אנשים לא תמיד מבינים שגמילה מעישון זה באמת תהליך שלוקח זמן והוא מורכב - זה...
יוסי שלום,

ברוך הבא לקהילה שלנו. כל הכבוד שאתה לא מעשן כבר 4 חודשים. אהבתי מאוד שכתבת שאתה נמצא בתהליך גמילה כבר 4 חודשים. אנשים לא תמיד מבינים שגמילה מעישון זה באמת תהליך שלוקח זמן והוא מורכב - זה לא זבנג וגמרנו, זה לא מספיק לא לעשן. יש תהליך של שינוי התנהגות, למידה להיות במצבים מסויימים ולהתמודד איתם בצורה אחרת (לא עם סיגריה), ושינוי מחשבתי עמוק יותר (לשנות מחשבות כמו "אני צריך סיגריה עכשיו").
לגבי השאלות שלך:
ההשפעה של ניוקטין לבד על הגוף יחסית זניחה. זה לא שאין לו השפעה מזיקה בכלל - הוא מעלה דופק, מעלה לחץ דם, ויש לו השפעות נוספות על התאים בגוף, אבל יחסית לכל שאר החומרים המזיקים בגוף ההשפעה שלו ממש זניחה. מחקרים שבדקו אנשים שנגמלו והמשיכו להשתמש בתחליפי ניקוטין גם חמש שנים אחרי הגמילה לא הראו כל נזק כתוצאה מהשימוש.
לכן הסר דאגה מליבך - הרבה הרבה יותר חשוב שתשאר לא מעשן מאשר שתפסיק עם הלכסניות. גם אם תצטרך להמשיך להשתמש בהם כל החיים זה הרבה יותר בריא מאשר אם תחזור לעשן.
מה שכן - הצורך שלך בלכסנית מראה שעדיין יש כנראה קושי מסויים במצבים מסויימים ועל זה ניתן לעבוד אם אתה מעוניין בכך. כמו שנגמלים מסיגריות אפשר להגמל גם מהלכסניות אם אתה רוצה.
כדאי לעשות תהליך של הבנה מתי אתה משתמש בלכסנית? באיזה מצבים? מה המחשבות שעוברות לך בראש? ולנסות לאט לאט לרדת ולמצוא תחליף אחר או להתמודד עם המצב ללא הלכסנית. אחת האפשרויות שלפעמים מציעים במצב כזה זה לשים מדבקת ניקוטין (כדי לקבל את הניקוטין) ולרדת בהדרגה בצורה ברורה במספר הלכסניות (בקצב שלך אבל בגדול כל יומיים שלושה מורידים עוד לכסנית). המדבקה מנטרלת פעולה אקטיבית שלך ולכן מאפשרת לך לקבל ניקוטין שאתה כרגע עדיין צריך ולהתמודד עם הסיטואציה בלי הפעולה בפה (בלי לעשן ובלי למצוץ לכסנית באותו זמן).

vera55
06/05/19 18:58
כל הכבוד! אני לקראת סדנת הפסקת עישון ורציתי לדעת כיצד השפיע הצ'מפיקס על חיי היום יום שלך? האם היו תופעות לוואי משמעותיות? ה
ד-ר-יעל-בר-זאב
06/05/19 22:27
היי ורה, ברוכה הבאה לקהילה. כל הכבוד שאת כבר נמצאת בתהליך הגמילה ונרשמת לסדנה. אני מבינה שאת בודקת את האפשרות להשתמש בתרופה צמפיקס כחלק מהתהליך ויש לך חששות. כמובן שנשמח שיוסי יספר על הנסיון שלו עם הת...
היי ורה, ברוכה הבאה לקהילה. כל הכבוד שאת כבר נמצאת בתהליך הגמילה ונרשמת לסדנה. אני מבינה שאת בודקת את האפשרות להשתמש בתרופה צמפיקס כחלק מהתהליך ויש לך חששות. כמובן שנשמח שיוסי יספר על הנסיון שלו עם התרופה ועוד חברי קהילה, אבל אשמח גם לנסות לענות לך על השאלה, ואת מוזמנת לספר לנו איך הולך ולעלות כל חשש או שאלה שיש לך.
ראשית זה מצוין שאת שוקלת לשלב בין הסדנה לטיפול תרופתי - זה בעצם הטיפול היעיל ביותר עם אחוזי ההצלחה הגבוהיים ביותר. באופן עקרוני תופעת הלוואי העיקרית של צמפיקס היא בחילות וחלומות ברורים. הבחילות לרוב קלות אבל לחלק מהאנשים הן יכולות להיות קשות ואף לגרום להקאה. כדי למנוע את הבחילות יש להקפיד על לקיחת הכדור על בטן מלאה ולאחר שתיית כוס מים מלאה. אם עדיין יש בחילות אפשר גם לשתות שתי כוסות מים.
חלק מהאנשים מדווחים גם יותר על כך שהם זוכרים את החלומות שלהם. ואז בתלות באם החלומות שלהם נעימים אן לא - הם מרוצים או לא:smile:
בעבר היו דיווחים על אנשים שהתלוננו על ירידה במצב רוב, ומחשבות שונות מפחידות כולל מחשבות על מוות אחרי לקיחת התרופה, אבל מחקרים גדולים מאוד עם אלפי אנשים הראו שזה לא קשור לטיפול התרופתי. בפועל לפעמים הגמילה מעישון מוציאה אנשים מאיזון נפשי וזה גורם לאנשים (בעיקר אצל אנשים שיש להם ברקע מחלה נפשית) לסבול משינויי מצב רוח ומחשבות אחרי הגמילה מעישון (ללא קשר אם לקחו או לא לקחו טיפול תרופתי כלשהוא, כולל צמפיקס). חשוב לדעת אבל שבטווח הארוך המצב הנפשי משתפר מאוד ויש שיפור במצב הרוח וירידה בחרדה גם אצל מטופלים שסבלו מכך במהלך הגמילה מעישון.
מוג-ו
28/05/19 9:01
הפילוסופיה שלי, שלקוחה מהתובנות של אלן קאר זה שאנחנו צריכים להיגמל מהניקוטין וזה אומר לא לצרוך אותו בשום צורה. אבל זה אני. אם מסטיקים עוזרים לך להיגמל, לפחות בהתחלה כדי להתגבר על החשק, אז בהצלחה!...
הפילוסופיה שלי, שלקוחה מהתובנות של אלן קאר זה שאנחנו צריכים להיגמל מהניקוטין וזה אומר לא לצרוך אותו בשום צורה.
אבל זה אני.
אם מסטיקים עוזרים לך להיגמל, לפחות בהתחלה כדי להתגבר על החשק, אז בהצלחה!