כמונימחלות לבהאם ניתן להרחיב על הנושא? (ריבוי מקרי תמותה מקורונה כתוצאה מאי ספיקת לב)

האם ניתן להרחיב על הנושא? (ריבוי מקרי תמותה מקורונה כתוצאה מאי ספיקת לב)

22/04/20 12:48
1 תגובות
בתוך הכתבה יש נתונים המנתחים את מקרי התמותה מקורונה בווהאן. שם מוזכר כי 30% ממקרי המוות היו תוצאה של אי ספיקת לב כשהנטייה היא לחשוב שהרוב המוחלט מתו כתוצאה מקריסת מערכת הנשימה.
https://www.zman.co.il/95226/print/

1 תגובות

ד-ר-אסי-מלויצקי
מומחה כמוני
קרדיולוג בכיר במערך הלב במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב). מומחה ברפואה פנימית ורפואת הלב. בוגר בית הספר לרפואה בבאר-שבע. התמחות ברפואה פנימית וקרדיולוגיה במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי. תחומי עיסוק – אי-ספיקת לב, קרדיולוגיה קלינית, הדמיית לב לא פולשנית, רפואה פנימית. מדריך קליני בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב.
25/04/20 19:57
שלום, ראשית , מציע לקחת את המספר הרשום בכתבה עם קורטוב של מלח, הוא לא מבוסס על מחקר משמעותי שפורסם אלא מבטא הערכה. ההערכה זו אומרת, שסיבת הפגיעה והמחלה הקשה ולבסוף התמותה בחולי קורונה קשורה לאי ספ...
שלום,
ראשית , מציע לקחת את המספר הרשום בכתבה עם קורטוב של מלח, הוא לא מבוסס על מחקר משמעותי שפורסם אלא מבטא הערכה.
ההערכה זו אומרת, שסיבת הפגיעה והמחלה הקשה ולבסוף התמותה בחולי קורונה קשורה לאי ספיקת לב - כלומר לחוסר יכולת של הלב לעמוד בדרישות של הגוף הקורס במהלך המחלה.
הגדרה זו קשה, והיא מבטאת שילוב של דרישה מטבולית (דם , חמצן , אבני בנין אחרות) גבוהה ביותר של הגוף בגלל המצב הזיהומי הסוער מחד, ואת יכולתו של הלב להגביר תפוקה במצב זה.
יכולת הלב להעלות תפוקה , תלויה כמובן בתפקוד הבסיסי , ולכן חולים עם מחלות לב הם בעלי ״רזרבה״ נמוכה יותר ולכן עלולים לחלות במחלה קשה יותר ובמקרים מסויימים למוות .
אגב, ברוב מקרי המוות מכל סיבה שהיא ( סרטן, זיהום כמו דלקת ריאות, תסחיף ריאתי וכו כו) סחבת המוות לבסוף היא לבבית, ואין בכך כדי ללמד ש״האשם״ בקריסה היה הלב , אלא יותר מבטא את הדרישות העצומות של הגוף בזמן מחלה קשה וסוערת.
מקווה שעניתי על שאלתך
כל טוב

מנהלי קהילה

פרופ' גדי קרן
פרופ' גדי קרן
מנהל המערך הקרדיולוגי, מרכז רפואי ת"א, פרופ' מן המניין בקרדיולוגיה באוניברסיטת ת"א, מופקד קתדרה לקרדיולוגיה ע"ש חיים שיבא באוניברסיטת ת"א.
ד
ד"ר אסי מלויצקי
קרדיולוג בכיר במערך הלב במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב). מומחה ברפואה פנימית ורפואת הלב. בוגר בית הספר לרפואה בבאר-שבע. התמחות ברפואה פנימית וקרדיולוגיה במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי. תחומי עיסוק – אי-ספיקת לב, קרדיולוגיה קלינית, הדמיית לב לא פולשנית, רפואה פנימית. מדריך קליני בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב.
דייאנה קליין
דייאנה קליין
פסיכולוגית שיקומית מומחית במכון לשיקום חולי לב, בי״ח שיבא, תל השומר.

מובילי קהילה

eitanab
eitanab
הי לכולם, שמי איתן, בן 44, אב לשלושה ילדים מקסימים, מאוד אוהב לרכוב על אופניים אופניים בשטח, טיולים, בילויים ובעיקר אוהב אנשים. בחודש נובמבר 2015 עברתי השתלת לב בארצות הברית , לאחר המתנה בישראל של מעל שנה, כחצי שנה מתוך תקופה זו באשפוז בבית חולים. בגיל 17 אובחנה בליבי קרדיומיופטיה. עד גיל 41 לא תסמיני כלל ואז תוך זמן קצר מאוד (חודשים ספורים) חלה הרעה משמעותית במחלת הלב שהוגדרה אז כאי ספיקה חמורה שהכניסה אותי לרשימת המתנה להשתלת לב. כבר במהלך האשפוז הארוך אפשר לומר שגיליתי את עצמי מחדש ונוכחתי שיש לי כוחות נסתרים שאף פעם לא ידעתי על קיומם. תקופה ארוכה באשפוז בבית חולים היא לא פשוטה ושואבת כוחות פיזיים ובעיקר מנטליים רבים. במהלך תקופת האשפוז נוכחתי שההתמודדות היא שונה לגמרי בין חולה לחולה ולא כולם מצליחים לאזור את הכוחות הדרושים להתמודדות הקשה והארוכה. לחוות על בשרי את החוויות הלא פשוטות לעיכול ומצד שני לצפות מהצד בדרכם הייחודית של חולים אחרים להתמודד הביאה אותי להחלטה להקדיש מזמני ומנסיוני לתמיכה ועזרה לחולי לב.
גיל מלצר
גיל מלצר
בן 55. נשוי. אבא של עומר (8) ומיקה (6). תושב ת"א. בעברי עיתונאי בידיעות אחרונות. מחבר הספר ׳מלחמת יום כיפור-זמן אמת׳ וכן כתבתי מספר ביוגרפיות. נולדתי עם מום מולד (בעיה מסתמית). בגיל 30 עברתי אירוע מוחי ובעקבותיו נותחתי (לב פתוח) להחלפת המסתם הלקוי במסתם מכני (מתכתי). מאז, משך כבר 25 שנים, שנייה אחר שנייה, כל היום וכל הלילה, תקתוק של שעון בוקע מתוך גופי ולא הייתה לי כל ברירה אלא להתרגל אליו, בדיוק כפי שאנו רגילים לשמע את הלמות ליבנו. ב 2015 נותחתי שנית, הפעם לתיקון מפרצת שהתפתחה בעורק הראשי ללב. גם הפעם צץ לו אי שם במהלך הניתוח, אירוע מוחי שהפעם הותיר בי לצערי נכויות ביד וברגל ימין. ב 2019 ייסדתי את עמותת 'אגודת הלב הישראלי' במטרה להעניק תמיכה וסיוע לקהילת חולי הלב בישראל. אני שמח להעמיד את ניסיוני ואת הידע שצברתי במהלך 50 השנים בהן אני חולה לב, לטובת קהילת חולי הלב. מאחל בריאות לכולנו גיל מלצר https://www.israeli-heart.org
ורד שיראזי
ורד שיראזי
חולת לב מילדות, חולת פיברומיאלגיה ומושתלת לב כ4 שנים. מורה בנשמתי ועסוקה בלעשות טוב בעולם.