מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניתרופות ורוקחותקרובי משפחה שלוקחים כדורין-סרווקאל, תרופות שינה- התייעצות

קרובי משפחה שלוקחים כדורין-סרווקאל, תרופות שינה- התייעצות

30/09/20 18:38
3 תגובות
שלום,
יש לי קרוב משפחה שהיה לו התקף פסיכוטי קצר לפני המון שנים בערך 12 שנים או יותר והתחיל לקחת מאז כדורי סרקוואל שחרור מושהה 200 מג. לפני 12 שנים הוא אושפז למשך שבוע, שוחרר ומאז מתפקד כרגיל, עובד וכו.. הוא עדיין אותו בן אדם, אותה חשדנות בסיסית. מעולם לא ניסנו להוריד לו את התרופה כי פחדנו מההזיה שהיתה לו אז. עם זאת, הדבר היה לפני י12!!! שנה. מאז לא היו הזיות. התנהלותו בעבודה תקינה למעט העבודה שפוטר בתחילת תקופת הקורונה.
התרופה ללא ספק משפיעה על חלק מהתפקודים שלו- בלוטת התריס ועוד. הוא משתדל מאד לאכול ולשתות מאוזן אולם לתרופה ההשפעות שלה.
הוא התרגל.
אני תוהה.. האם לא כדאי לנסות להוריד את התרופה? האם להתנהל עם הפחד הזה מזה שתחזור ההזיה שהיתה לפני 12 שנה, לא מותיר אותו עם תופעות לוואי רבות? אולי שווה לנסות לבדוק הורדת המינון ועם מי אפשר לבדוק זאת? הוא לא מטופל אצל הפסיאטרית ההיא קרוב ל11 שנים ובעצם מאז פשוט מקבל את התרופה מרופא המשפחה. איש לא מנסה לגעת בתרופה או לשאול שאלות רק מפחד.
כיצד ניתן להתייעץ? בכל זאת תרופה חזקה.
קרוב משפחה נוסף לוקח כדורי שינה. מדובר באדם קשיש, עם בעיות לחץ דם גבוה. כדורי השינה אלו אמורים להיות לטווח קצר אך הוא התרגל ולוקח אותם לטווח רחוק. הצלחתי במקרה להזמין מחול מלטונין 2.5 מג. האם לדעתך מלטונין 2.5 מג עדיף על פני כדורי שינה? האם יש טעם לעשות הפסקה עם כדורי השינה לחודשיים ולקחת את המלטונין? מצד אחד זה טבעי מצד שני אני חוששת להציע לו כי בארץ משום מה המלטונין אסוור. כשאני מציעה תרופות טבעיות אינו מסכים כי לא עוזר לו להירדם. אולי המלטונין כן יעזור ויהווה תחליף בריא יותר לכדורי שינה, גם אם לזמן קצר בלבד, על מנת לעשות הפסקה.
שאלה נוספת, המלצתי לו לקחת מגנזיום לפני השינה, האם מגנזיום, יכול להיות מסוכן למערכת העצבים ביחד עם כדור שינה?
אודה לתשובות. בימים אלו מאד קשה להשיג רופא. הרבה פעמים אתם כותבים להתייעץ עם רופא ואני מבינה ואנסה גם להתייעץ, אולם יסייע לי מאד דעתכם, גם אם אינה טיפול "מרופא"
תודה
מיטל

3 תגובות

מייטל
09/10/20 1:44

שלום, אשמח לתגובה. 

סימה-לבני
מומחה כמוני
רוקחת בכירה, מנהלת המרכז לייעוץ תרופתי אישי, מחברת הספר "לעשות סדר בתרופות". לבני עוסקת בהפצה והטמעה של מאגרי מידע תרופתיים בחברת "זיעור". בעברה, ניהלה את בתי המרקחת של בתי החולים "הלל יפה" ו"רמב"ם". סימה שמה לה למטרה לקדם את הרוקחים כיועצים ורוקחים קלינים כמומחים לתרופות, כחלק מהצוות הרפואי. היא נותנת הרצאות ברחבי הארץ לקידום הניהול העצמי של התרופות באמצעות איתור מוקדם של בעיות שנובעות מתרופות, והספר "לעשות סדר בתרופות - בעידן שבו המידע אינסופי" הינו באותו עניין.
09/10/20 23:13

שלום רב,

שאלת שלוש שאלות:

1. טיפול ממושך בסרוקוול Quetiapine  האם להמשיך?

2.מלתונין לשינה

3. מגנזיום לפני השינה.

להלן התשובות

1. אדם שחווה התקף פסיכוטי...

שלום רב,

שאלת שלוש שאלות:

1. טיפול ממושך בסרוקוול Quetiapine  האם להמשיך?

2.מלתונין לשינה

3. מגנזיום לפני השינה.

להלן התשובות

1. אדם שחווה התקף פסיכוטי והתאזן על תרופות, מאד לא ירצה לחוות התקף נוסף. לכן, כל זמן שאינו מתלונן ולא סובל מתופעות לוואי של התרופה, או מבעיות רפואיות שניתן אולי לשייך לתרופות, אין צורך להתערב לו בחיים. ראי מידע נוסף על סכיזופרניה מאתר הכללית כאן.

2. מלתונין בארץ הוא תרופה לכל דבר, שנקראת סירקדין. אדם שמעונין לנסות אותה, צריך להגיע לרופא שלו כדי לקבל מרשם.  מי שמעונין לנסות אותה, צריך לרצות בכך. יש המוני אנשים שמושפעים מפרסומות ומאופנה, ולוקחים בכיף תרופות טבעיות, אבל יש גם כאלה שמסתדרים עם מה שיש להם, ולא מוכנים לקחת כל דבר "טבעי" רק מפני שהוא טבעי. לכן גם במקרה זה, אני מציעה שלא להתערב בחיים של מי שלא מוכן לנסות תרופות טבעיות. מלתונין הוא הורמון שמשפיע על המחזור הביולוגי הצירקדיאני, מתאים לבני 55 ומעלה שרמות מלתונין נמוכות אצלם בגוף. כאמור, רק עם מרשם רופא.

לעלון לצרכן שלו הקליקי כאן.

למידע נוסף על נדודי שינה והטיפולים הקיימים הקליקי כאן.

3.למגנזיום אין התוויה לשינה, כך שאין טעם להמליץ למשהו תוסף תזונה, מינרל,  שלא חסר לו, למטרה רפואית שאיננה מוכחת מחקרית. למידע נוסף על מגנזיום מתוך ויקירפואה הקליקי כאן.

מקווה שעזרתי לך

בברכה,

סימה לבני
רוקחת
המרכז לייעוץ תרופתי אישי
www.mypharmacist.co.il
מחברת הספר: "לעשות סדר בתרופות- בעידן שבו המידע אינסופי"

מייטל
09/10/20 23:29

עזרת מאד, תודה. 

מנהלי קהילה

סימה לבני
סימה לבני
רוקחת בכירה, מנהלת המרכז לייעוץ תרופתי אישי, מחברת הספר "לעשות סדר בתרופות". לבני עוסקת בהפצה והטמעה של מאגרי מידע תרופתיים בחברת "זיעור". בעברה, ניהלה את בתי המרקחת של בתי החולים "הלל יפה" ו"רמב"ם". סימה שמה לה למטרה לקדם את הרוקחים כיועצים ורוקחים קלינים כמומחים לתרופות, כחלק מהצוות הרפואי. היא נותנת הרצאות ברחבי הארץ לקידום הניהול העצמי של התרופות באמצעות איתור מוקדם של בעיות שנובעות מתרופות, והספר "לעשות סדר בתרופות - בעידן שבו המידע אינסופי" הינו באותו עניין.
ד
ד"ר ורדית קלמרו
נעים מאוד, שמי ד"ר ורדית קלמרו, אני בת 39, נשואה ואמא לחמישה ילדים מקסימים, ואני דוקטור לתרופות. למדתי 10 שנים על תרופות ואני עובדת כמומחית למידע, טיפול וייעוץ תרופתי, רוקחת קלינית, מעל ל-11 שנים. במהלך שנות עבודתי, הן במסגרת בתי חולים, קופות חולים ועמותות חולים, ליוויתי אנשים עם בעיות בטיפול התרופתי בניסיון למצוא פתרון הולם למצבם התרופתי. מה ההכשרה המקצועית שלי? דוקטור ברוקחות קלינית, Pharm.D. של האוניברסיטה העברית בירושלים. מחנכת לסוכרת מטעם משרד הבריאות מאמנת לאורח חיים בריא מטעם אוניברסיטת בן גוריון חברת הנהלה בארגון הרוקחות בישראל חברות באיגוד לרפואת ריאות בישראל מייעצת ומספקת שירותי רוקחות קלינית לעמותות חולים ולמוסדות רפואיים מה האג'נדה שלי? יש לתת את התרופה המתאימה לחולה המתאים! יש לפעול לקידום מקצוע הרוקחות הקלינית בכל מחלקה ובכל מרפאה! מוזמנים לבקר באתר הבית: http://www.drpharma.co.il
רוקחים קליניים- אוני
רוקחים קליניים- אוני
כל המשיבים הינם רוקחים מוסמכים הלומדים בבית הספר לרוקחות של אוניברסיטת בן-גוריון, במסלול לתואר שני ייחודי לרוקחות קלינית קהילתית וניהול רגולטורי (MSc) של בית הספר לרוקחות באוניברסיטת בן גוריון. המענה ניתן על ידי רוקחים מוסמכים במסגרת שיתוף פעולה ייחודי בין "כמוני", לבית הספר לרוקחות שבאוניברסיטת בן גוריון וזאת כחלק מקורס ייעוץ רוקחי תרופתי מתקדם, המקנה בין היתר מיומנויות מעמיקות בייעוץ ותשאול רוקחי ובמתן מענה לבעיות הקשורות בטיפול התרופתי, את הקורס מרכזים ומנהלים פרופ' איל שורצברג וד"ר אורלי שמעוני. .
ד
ד"ר רותם סולומון
שמי רותם סולומון, בת 28. "חיה ונושמת" רוקחות קלינית! אחד המקצועות הכי חשובים שקיימים! (בכלל לא משוחדת...) במקצועי: רוקחת קלינית, בעלת תואר Pharm.D ובוגרת האוניברסיטה העברית בירושלים. כיום מתמחה ברוקחות קלינית במחלקת טיפול נמרץ בבית חולים שניידר לילדים. שותפה לד"ר לתרופות בחסות ד"ר ורדית קלמרו, רוקחת קלינית. בעסק ד"ר לתרופות ניתן לקבל שירותי ייעוץ פרטיים למטופלים, עמותות חולים ומוסדות רפואים בכל הקשור לריבוי תרופות, אינטראקציות, תופעות לוואי והמלצות לאורחות חיים בריאה. מוזמנים לבקר ולהתרשם באתר הבית: http://www.drpharma.co.il . ניתן להשאיר לנו פניה בכל הקשור בתרופות. אנחנו כבר נעשה לכם סדר:-)