אירוע מוחי

כמוניאירוע מוחיחדשות8 טריגרים לדמם תת עכבישי

8 טריגרים לדמם תת עכבישי

מחקר: סקס, קפה וקינוח האף הם בין הגורמים לדמם תת עכבישי ממפרצת שקטה שאינה מטופלת

מאת מערכת כמוני
09/05/11
תגובות 0

קינוח האף: טריגר לדמם תת עכבישי ממפרצת שקטה (צילום: panthermedia)
קינוח האף: טריגר לדמם תת עכבישי ממפרצת שקטה (צילום: panthermedia)

 

מחקר חדש שפורסם בעיתון הרפואי המוביל STROKE בדק מהם הגורמים לדמם תת עכבישי ממפרצת קיימת, כלומר מהם הטריגרים שיובילו לדמם ממפרצת שהייתה שקטה ולא תסמינית שנים רבות.

 

את המוח עוטפים שלושה קרומים: הפיה, הקרום העכבישי (ארכנואיד) והדורה המהווה את השכבה המפרידה בין המוח לעצם הגולגולת. דמם תת עכבישי הינו דמם לתוך החלל שבין קרום העכבישי לקרום הפיה, כלומר לחלל הפוטנציאלי הקיים בין קרומי המוח, ולא לתוך רקמת המוח עצמה כפי שמתרחש בשבץ דימומי.

 

הסיבה לדמם תת עכבישי עצמוני, כלומר שלא על רקע טראומה לראש הינה, לרוב, קרע של מפרצת (אניוריזמה) בכלי דם מוחי. מפרצת הינה מקטע מורחב של כלי דם בעל דופן חלשה יותר ולרוב היא מולדת ואינה מלווה בתסמינים עד לקרע או דליפה של דם החוצה.

 

הביטוי הקליני של דמם תת עכבישי הוא לרוב כאב ראש עז מאוד המופיע באופן חד ופתאומי. התיאור הקלאסי של האירוע הינו של "כאב הראש החזק ביותר אי פעם". למטרות אבחון, חשוב מאוד לקבל מידע לגבי אופי הופעת הכאב- כאב פתאומי מכוון לדמם תת עכבישי בניגוד לכאב ראש עמום שהלך והתפתח באופן הדרגתי ואיטי יותר.

 

המחקר החדש שערכו חוקרים מבית החולים Utrecht בהולנד כלל 250 חולים לאחר דמם תת עכבישי שמילאו שאלונים שמטרתם לזהות מה היה הטריגר להופעת הדמם מהמפרצת.

 

הגורמים שנמצאו כמעלים באופן מובהק סיכון לדמם ממפרצת קיימת כללו: צריכת קפה, שתיית קולה, כעס, בהלה, קושי בעשיית צרכים, קיום יחסי מין, קינוח האף ופעילות גופנית נמרצת. גורמיי הסיכון לדמם תת עכבישי שהיוו טריגר לרוב מקרי הדמם התת עכבישי באוכלוסיה היו צריכה של קופאין ופעילות גופנית.

 

כל 8 הגורמים מעלים סיכון לדמם באופן זמני, ככל הנראה בשל עליה חולפת וקריטית בערכי לחץ הדם הגורמת לקרע או דלף מדופן כלי הדם החלשה באופן בסיסי.

 

לאיתור גורמי הסיכון חשיבות רבה בזיהוי אסטרטגיות לטיפול ומניעה של סיבוך מסוכן זה מאחר וחלק מהגורמים ניתנים למניעה או שליטה. לכן, לדברי החוקרים אנשים שיודעים שיש להם מפרצת לא מטופלת צריכים להימנע מגורמים אלה ככל הניתן, מלבד פעילות גופנית החשובה לבריאות.

 

בנוסף, מאחר וכאבי ראש מהווים תלונה שכיחה ביותר בסובלים מדמם תת עכבישי, באמצעות זיהוי הטריגרים ניתן לגם לזהות בוודאות קלינית גבוהה יותר חולים עם חשד לדמם תת עכבישי. כך למשל כאב ראש פתאומי שהופיע בזמן קיום יחסי מין, קושי ביציאה או פעילות גופנית מאומצת חייב להדליק נורת אזהרה אצל הרופא המטפל ולעודד ביצוע בירור מלא כולל הדמיה מוח וניקור מותני.

 

חשוב לזכור כי כל כאב ראש חדש, חזק באופן חריג מהרגיל או שהופיע באופן חד ופתאומי מחייב שלילה של דמם תת עכבישי.

 


Stroke. 2011 doi: 10.1161/STROKEAHA.110.606558

 

תרגום ועריכה: ד"ר איתן אוריאל

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: