טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותGilenya התרופה האוראלית הראשונה

Gilenya התרופה האוראלית הראשונה

חברת נוברטיס Novartis הכריזה כי היא ניצחה וקיבלה את אישור רשות המזון והתרופות האמריקאית (ה- FDA) למכירת התרופה גלינאה לטיפול בטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי. כך מנצחת חברת נוברטיס את חברת מרק Merck KGaA במרוץ לשיווק הגלולה הראשונה לטיפול בטרשת נפוצה.

מאת מערכת כמוני
22/09/10
תגובות 0

ה- FDA אישר את השימוש בתרופה לטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי, כך הצהירה חברת נוברטיס השוויצרית. החברה שינתה את הצורה בה מאייתת את שם התרופה ובמקום שמה הקודם Gilenia היא תקרא מעתה Gilenya.


הטרשת הנפוצה פוגעת בכ- 2.5 מיליון אנשים ברחבי העולם, כאשר רבים מהם מתקשים להתמיד בטיפול התרופתי בשל תופעות הלוואי וחוסר הנוחות שמתלווה להזרקות, כך לפי מחקר שערכה האגודה העולמית לטרשת נפוצה. התרופות המובילות כיום לטיפול בטרשת נפוצה וניתנות באמצעות מזרקים הן האבונקס של חברת ביוג'ן, הרביף של חברת מרק והקופקסון של חברת טבע.


כלכלנים טוענים כי האישור הולך להציב את תרופת הגליניאה כ"שוברת הקופות", כטיפול האוראלי הראשון שהוכח כאפקטיבי והציפייה לו כה גבוהה. ההערכות הן שמכירות התרופה יכולות להגיע לכ- ביליון דולר מידי שנה.


בתחרות בין התרופות, הקלדריבין וגליניאה, יש לציין כי הקלדריבין אושרה כבר לפני יותר מעשור לטיפול במחלת הלוקימיה והיא אושרה כבר לטיפול בטרשת נפוצה ברוסיה ואוסטרליה. הגליניאה אושרה ברוסיה ב- 10/09/2010. אישור הקלדריבין ע"י ה- FDA גם הוא קרב ואמור להתרחש במהלך החודשים הקרובים.


3 מחקרים שכבר פורסמו בחודשים האחרונים הראו כי שתי התרופות האוראליות מפחיתות את הסיכון להתקפים ומאטות את התקדמות המחלה, כאשר הגליניאה של חברת נוברטיס הציגה באחד המחקרים כי הגלולה שלה יעילה יותר מהטיפול באינטרפרון לאורך 12 חודשי טיפול. על אף שהמכניזים של שתי הגלולות הוא שונה, שתיהן מדכאות את המערכת החיסונית, ולכן בעקבות הטיפול בהן המטופלים יהיו בסיכון גבוה להידבק בזיהומים שונים כמו לדוגמא ההרפס.

 

עכשיו נותר לקוות כי הטיפול יגיע גם לישראל בהקדם.

 


מתוך ה- Bloomberg

 

 


תרגום ועריכה: ערן ברקוביץ'.
 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: