מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניכאבחדשותעובדים מול מחשב? בצעו תרגילי מתיחה

עובדים מול מחשב? בצעו תרגילי מתיחה

מחקר: תרגילי מתיחה מסייעים להפחתת כאבים הקשורים לישיבה ממושכת מול המחשב


מתיחה כל שש דקות הפחיתה את הכאב באופן משמעותי (צילום: אתר panthermedia)
מתיחה כל שש דקות הפחיתה את הכאב באופן משמעותי (צילום: אתר panthermedia)

 

סובלים מכאבים בעקבות עבודה ממושכת על המחשב? אם תבצעו תרגילי מתיחה כנראה שהכאב יופחת. כך עולה ממחקר חדש.

 

מטרת המחקר שנערך על ידי חוקרים מהמחלקה לפיסיותרפיה באוניברסיטת Wheeling Jesuit במערב וירג'יניה, הייתה לבדוק את ההשפעה שיש לתרגילי מתיחה על כאב ממקור שריר שלד (Musculoskeletal pain) הקשור לעבודה ממושכת מול המחשב.

 

במחקר השתתפו 68 מתנדבים שעבודתם מתאפיינת בישיבה ממושכת מול המחשב. כל המשתתפים דיווחו על תופעת כאב מציקה, שנמשכה לפחות שלושה שבועות לפני ביצוע המחקר.

 

המחקר התבצע במהלך 15 עד 17 ימי עבודה. הנחקרים חולקו לשלוש קבוצות. בשתי קבוצות המשתתפים הונחו לבצע 36 סוגי תרגילים שונים, והתבקשו לבצע תרגיל מתיחה כל 6 דקות. בקבוצה אחת הוראות התרגול ניתנו למשתתפים באמצעות המחשב. בקבוצה השנייה הוראות התרגול ניתנו באמצעות חומר כתוב המתאר את התרגילים באופן מילולי, בליווי תמונות. חברי הקבוצה השלישית לא קיבלו הוראות תרגול ושימשו כקבוצת ביקורת .עוצמות הכאב נמדדו באמצעות סרגלי כאב מקובלים. 

 

התוצאות הראו הפחתה משמעותית בעוצמת הכאב בקרב שתי קבוצות ההתערבות: 72% בקרב חברי הקבוצה שקיבלו הוראות באמצעות המחשב ו- 64% בקרב חברי הקבוצה שקיבלו הוראות באמצעות חומר כתוב .לעומת שתי קבוצות אלה, חברי קבוצת הביקורת הראו עליה של 1% בעוצמת הכאב.

 

מסקנות המחקר מלמדות שיישום תרגילי מתיחה הניתנים בהוראות מקוונות או באמצעות חומר כתוב, מפחית משמעותית את עוצמת הכאב בקרב אנשים הסובלים מכאב הקשור לישיבה ממושכת מול המחשב. זאת, ללא שהתבצע כל שינוי במבנה סביבת העבודה.

 

 

תרגום ועריכה: עידית רונן

 

iospress.metapress.com/content/m30q6742w1639524/

מאותגרי-פיברומיאלגיה-ו-ME.CFS
12/07/10 4:32

רוצים לדעת בדיוק איזה תרגילים לבצע? יש לנו סרטון, שבו מדגימה ד"ר ורדה ציזר-קורלשטיין, את התרגילים, בקצב הנכון ובצורה הנכונה, עם הנחיות כמה פעמים ביום וכד'. הסרטון נמצא גם במאמר המיוחד להקלה על כאבי ידיים, וכולל תרגילים, משחה יעילה שניתן להכין, וטיפים שונים לעבודה במחשב, כמו גם לעבודות תחזוקת הבית. נשמח אם תבואו לבקר, להקל על עצמכם ותוכלו גם להתייעץ... See more עם המומחית שלנו בפורום שלנו - פעילות גופנית בריאותית בהנחיית ד"ר ורדה ציזר קורלשטיין. הקישור הוא:
http://www.fibrocfs.co.il/over-coming-pain-and-exhaustion/77-hand-legs-back-pain-etc/218-hand-pain-stertching-palms.html
בהצלחה!

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: