מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזחדשותקשר בין ADHD בילדות להשמנה בהמשך החיים

קשר בין ADHD בילדות להשמנה בהמשך החיים

לבנים שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות בגיל צעיר סבירות כפולה לגדול להיות מבוגרים שמנים


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

הפרעת קשב וריכוז עם רכיב היפראקטיבי (ADHD) בילדות נקשרה כבר לנטייה להתמכרות לסמים ולסבירות גבוהה יותר לביצוע פשעים בהמשך החיים. כעת מחקר חדש מצא כי ההפרעה עשויה גם לגרום לנטייה להשמנה.

 

במחקר שפורסם בכתב העת Pediatrics, חוקרים מהמרכז הרפואי NYU Langone בניו-יורק עקבו במשך 33 שנים אחר 207 בנים סביב גיל 8 שאובחנו עם ADHD וקבוצת ביקורת של 178 בנים עם מאפיינים דומים, שלא סבלו מ-ADHD. הנחקרים רואיינו סביב גיל 18, 25 ו-41 – בשלב זה היו 111 משתתפים מכל קבוצה.

 

לדברי החוקרים, כשהחלו את המחקר הם לא ביקשו לבחון את הקשר בין ADHD למשקל. למעשה, מטרת המחקר הייתה לבחון את ההבדלים במבנה המוח של אנשים עם ADHD. אבל, בשנת 2003, כאשר החוקרים קיבלו מענק כספי לביצוע סריקות MRI אצל הגברים, רבים ממשתתפי המחקר היו גדולים מכדי להכניסם למכשיר. החוקרים החלו לבקש מהמשתתפים לדווח על גובהם ומשקלם מסיבות פרקטיות – כדי לבדוק אם יוכלו להיכנס למכשיר ה-MRI. הם הבחינו כי בקבוצת הגברים שאובחנו עם ADHD כילדים היו כמעט פי 3 משתתפים שלא יכלו להיכנס למכשיר בגלל גודלם. לכן הם החליטו לבחון את הקשר בין ADHD להשמנה.

 

הם מצאו כי גברים שהיו היפראקטיביים כילדים היו בעלי BMI ממוצע גבוה יותר וסבירות כפולה להשמנה, בהשוואה לגברים שלא סבלו מהמצב כילדים.

 

ה-BMI הממוצע בקרב גברים שהיה להם רקע של ADHD היה 30.1, בהשוואה ל-27.6 באלה שלא סבלו מההפרעה כילדים. שיעורי ההשמנה היו 41% בקרב גברים שאובחנו עם ADHD כילדים, בהשוואה ל-21% בקבוצת הביקורת.

 

ההבדלים בין הקבוצות נותרו משמעותיים גם לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון משתנים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות כמו דיכאון, שימוש בסמים ואלכוהול ומצב כלכלי – שנקשרו במחקרים קודמים להשמנה ולהפרעות קשב וריכוז.

 

לא ברור מדוע קיים קשר בין ADHD והשמנה, אך החוקרים חושדים כי אימפולסיביות, קושי בקבלת החלטות נכונות וחוסר שליטה עצמית מקשים על הסובלים מהפרעות קשב וריכוז לשים לעצמם גבולות בתקופה בה אנו מוקפים בפיתויים משמינים.

 

כעת נדרשים מחקרים נוספים שיבחנו את הקשר בין ADHD להשמנה.

 

 

ילדי ADHD: איך החיים נראים בגיל 40?

 

Pediatrics 2013; 131(6): e1731-e1738; DOI: 10.1542/peds.2012-0540

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: