מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזמדריכיםאיך מטפלים ב-ADHD במבוגרים?

איך מטפלים ב-ADHD במבוגרים?

על הדרכים השונות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז במבוגרים


(צילום: SHUTTERSTOCK)
(צילום: SHUTTERSTOCK)

הגורמים להפרעת קשב וריכוז אינם ידועים באופן מלא. לכן, לא ידוע כיצד ניתן למנוע הופעתה של הפרעת קשב. יחד עם זאת, זיהוי מוקדם וטיפול יכולים בהחלט לצמצם את השפעות ארוכות הטווח, את התחלואה הנלווית ואת חלקם של הקשיים הרגשיים בעתיד. בכל מקרה, גם עם פנייה מאוחרת לטיפול, ניתן למתן משמעותית את ביטוייה של ההפרעה ולהימנע מפגיעה.

 

בהכללה, הטיפול בהפרעות קשב מתחלק לטיפול תרופתי, טיפול התנהגותי, וטיפול רגשי. בשנים האחרונות נוספו אפשרויות טכנולוגיות חדשות, אולם יעילותן אינה ברורה.

 

טיפול תרופתי

 

הטיפול התרופתי להפרעות קשב במבוגרים הינו יעיל למדי, אולם יחד עם זאת גם ברור שהוא אינו נותן מענה לכל מגוון הקשיים של אדם עם הפרעת קשב.

 

טיפול תרופתי, במיטיבו, משפר תפקודים קוגניטיביים ומאפשר להתרכז טוב יותר לפרקי זמן ארוכים יותר, מקל משמעותית על מוסחות ומאפשר למטופל לסנן גירויים לא רלוונטיים בצורה יעילה יותר, מפחית היפראקטיביות מוטורית, ורבלית ומנטלית, ומפחית אימפולסיביות פשוטה (כמו הושטת יד לחפץ בלי לחשוב). טיפול תרופתי יכול לסייע גם בייצוב מסוים של מצב הרוח ושיפור ארכיטקטורה של השינה.

 

טיפול תרופתי להפרעות קשב משפיע הרבה פחות על 'תפקודים ניהוליים' – כלומר היכולת לארגן, לבצע משימות, לתעדף ובאופן כללי להתנהל ביעילות. כמו כן, טיפול תרופתי להפרעות קשב אינו משפיע על אימפולסיביות מורכבת (לדוגמה קבלת החלטות בצורה לא שקולה) וגם לא על מרכיבים רגשיים.

 

הטיפול התרופתי למבוגרים עם הפרעות קשב מתחלק למספר קבוצות:

 

א) סטימולנטים ריטלין בגרסאות שונות- של שחרור מיידי, בינוני ומושהה וביניהם קונצרטה. למשפחה זו שייכים גם האמפטמינים בגרסאות של שחרור מיידי ושחרור מושהה (אדרל).

 

ב) תרופות נוגדות דיכאון – משפחה של תרופות שהתוויתן היא טיפול בחרדה או בדיכאון, אולם חלקן פועלות באופן דומה לסטימולנטים והן בעלות יעילות מסוימת לטיפול בהפרעות קשב. למרות שתרופות אלו ניתנות לעיתים להפרעות קשב, יעילותן נמוכה באופן משמעותי. בקבוצה זו נמצאות תרופות כגון: זיבן (וולבוטרין), וונלפקסין (אפקסור), איקסל (מילנקרפין).

 

ג) תרופות לא סטימולנטיות לטיפול בהפרעות קשב – בקבוצה זו ניתן למנות את הסטרטרה (אטומוקסטין), גואנאפאסין (בשחרור מושהה- אינטוניב) ופרוביג'יל (מודפיניל).

 

טיפול התנהגותי

 

כאמור, טיפול תרופתי להפרעות קשב משפיע הרבה פחות על 'תפקודים ניהוליים' ואינו משפיע על אימפולסיביות מורכבת כמו קבלת החלטות בצורה לא שקולה. הטיפול ההתנהגותי נותן מענה ממוקד לסוגיות התנהגותיות מורכבות, באמצעות בחינת היבטים וסיבות שונות להופעת ההתנהגות, ניתוחם, שינוים ולבסוף ביצוע הכללה לגבי התנהגויות דומות בתחומים אחרים.

 

בטיפול התנהגותי מתקיימות פגישות שבועיות במשך כ- 12-15 שבועות ובין הפגישות מוגדרים שיעורי בית, מטלות או משימות לפגישה הבאה. באמצעות משימות אלו ניתן יהיה לבדוק מה הם הקשיים הספציפיים, לתרגל טכניקות להתמודד עימן ולהכליל כישורים חדשים.

 

חלק מהסיבות להתנהגויות מסוימות עשויות להיות רגשיות או כאלו הנובעות מדפוסי התנהגות או חשיבה מוטמעים ועמוקים. בעוד שטיפול התנהגותי יתייחס לנקודות אלו, יאיר אותן ויעלה אותן לדיון, טיפול התנהגותי אינו המקום בו נושאים אלו יקבלו מענה מקיף.

 

טיפול קבוצתי

 

בטיפול קבוצתי המיועד למבוגרים עם הפרעות קשב ניתן לשלב מספר מרכיבים לפי הצורך, או לפי העדפת הקבוצה או המטפלים:

 

1) מרכיב של עיבוד רגשי של היות המטופל עם הפרעת קשב וריכוז, תוך הערכת והכרת המקומות בהם הפרעה זו התבטאה במהלך החיים.

 

2) מרכיבים חינוכיים בהם תיבחנה אופני ההופעה של הפרעת קשב בתחומי תפקוד שונים.

 

3) עבודה קבוצתית סביב מטרות ספציפיות ושיפור תפקודים ניהוליים כגון עמידה בזמנים, ניהול משימות וכדומה.

 

4) עבודה קבוצתית על שיפור מרכיבים של תקשורת בין אישית המושפעים מקיומה של הפרעת קשב.

 

טיפול דינאמי

 

שיטת טיפול זו, בה נפגשים המטפל והמטופל לפחות פעם בשבוע לאורך זמן, היא שיטת הטיפול המתאימה ביותר להתמודדות עם נושאים רגשיים-מורכבים הנוגעים בין היתר להערכה ותפיסה עצמית, קשרים משמעותיים עם אחרים והאופן בו המטופל חווה את סביבתו. בהיבטים אלו, מבוגרים עם הפרעות קשב אינם שונים מהותית ממבוגרים אחרים.

 

טכנולוגיות חדשות 

 

בשנים האחרונות הופיעו טכנולוגיות חדשות כגון נוירו פידבק וגירוי מגנטי גולגלתי (TMS) שבמחקרים מסוימים הדגימו יעילות בטיפול בהפרעות קשב. כמו כן, ייתכן שבאמצעות תרגול חוזר ומבוקר של משימות קוגניטיביות ניתן לשפר מרכיבים מסוימים של הפרעת קשב.

 

 

* ד"ר טמיר אפשטיין הוא מנהל מרפאת 'פוקוס' להפרעות קשב במבוגרים במרכז הרפואי שיבא ומנהל קהילת הפרעות קשב וריכוז באתר "כמוני"

 

זהבה5
29/12/18 14:17

האם ניתן להיגמל מזה?

חננית
07/05/12 0:28

שלום,
כשהייתי גרה בצרפת הרופא שלי נתן לי תרופה שנקראת : MagneB6. תרופה זו מאוד עזרה לי. בתקופות בהן הייתי מאוד עצבנית וקצת מדוכה, עם נדודי שינה לקחתי עד 6 כדורים ביום לטיפול אינטציבי, ואחר כך 2 כדורים כל יום באופן קבוע, ללא קשר עם חוסר מגנזיום ווויטמין בי6. השימוש בחומר זה נועד לחזק את מערכת העצבים ובאמת הרגשתי מעולה.  הרופאים מציעים הרבה את התרופה הזו, ולאו דווקא מומחים בנוירולוגיה. כיום ממש חסר לי הטיפול הזה, ואני לא רוצה לקחת תרופות כימיות אחרות, הגוף שלי לא סובל כימיקלים.

חבל שלא נותנים טיפול מסוג זה כאן בארץ.
הלילה למשל אני כותבת כי אני לא יכולה לישון, למרות שאני מאוד עייפה. אני מסתובבת במיטה עד שאני קמה מרוב עצבים ומסתובבת בבית, כשאני רק רוצה לישון. עם טיפול במגנזיום זה לא קורה. יושנים כמו תינוק.

מה נעשה. חיים זה לא פיקניק...

limudi
18/07/11 15:19

 כמה שאלות:
1) מה בדיוק כולל המרכיב של העיבוד הרגשי וכמה הוא משפיע על ההפרעה?
2) האם משפיע החינוך או הגנטיקה על ההפרעה
3) איך אני יכולה לסדר כך שיהיה טיפול שלא יעלה המון כסף לשיפור התקשורת הבין אישית?
______
דנה - ייעוץ לימודי תקשורת
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: