אירוע מוחי

כמוניאירוע מוחיחדשותאיך משפיע הכולסטרול על הטיפול בשבץ?

איך משפיע הכולסטרול על הטיפול בשבץ?

מחקר בדק את השפעת פרופיל השומנים והכולסטרול בדם על התגובה לטיפול ממיס קרישי דם בשבץ

מאת ד"ר איתן אוריאל
12/02/12
תגובות 0

לכולסטרול טוב תפקיד לא רק במניעה של שבץ, אלא גם בהחלמה ממנו (צילום: Shutterstock)
לכולסטרול טוב תפקיד לא רק במניעה של שבץ, אלא גם בהחלמה ממנו (צילום: Shutterstock)

 

מחקרים רבים הוכיחו כי לטיפול בסטטינים (תכשירים מורידי כולסטרול) השפעה מגנה מפני שבץ מוח. מאידך, בחלק מהמחקרים הודגמה עליה קלה בסיכון לדמם תוך מוחי. מחקר יפני חדש ביקש לבדוק האם לטיפול בסטטינים ולפרופיל השומנים בדם השפעה על התגובה לטיפול ממיס קרישי דם בשלב החד של שבץ מוח.

 

המחקר שפורסם בכתב העת Cerebrovascular disease כלל 489 חולים לאחר שבץ מוח איסכמי (חסימתי) שטופלו בתכשיר ממיס קרישי דם. החוקרים בדקו את היכולת התפקודית שלושה חודשים לאחר האירוע המוחי ואת הסיכון לפתח דמם תוך מוחי ב- 8 השבועות שלאחריו. דמם תוך מוחי מהווה את הסיבוך המדאיג ביותר של טיפול ממיס קרישי דם בשבץ מוח.

 

מהמחקר עולה כי רק ל-HDL, כלומר "הכולסטרול הטוב", הייתה השפעה על התגובה לטיפול. מתברר כי בחולים עם רמות גבוהות של כולסטרול טוב נצפתה תגובה טובה יותר לטיפול ותפקוד עצמאי יותר לאחר שלושה חודשים.
 

התגובה החיובית נצפתה בעיקר בחולים עם שבץ מוח שאינו ממקור לבבי, כלומר בחולים ללא סיפור קודם של פרפור עליות או בעיה לבבית העלולה לגרום לשליחת תסחיפים למוח.

 

לנטילת סטטינים, לכולסטרול HDL ולשומנים בדם לא היה קשר לתוצאות הטיפול בממיס קרישי דם. מהמחקר עולה כי לכולסטרול טוב גבוה תפקיד לא רק במניעה של שבץ אלא גם בהחלמה ממנו.

 


Cerebrovascular disease Vol. 33, No. 3, 2012

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: