טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותאיך תוסף ויטמין D ישפיע על אנשים עם טרשת נפוצה?

איך תוסף ויטמין D ישפיע על אנשים עם טרשת נפוצה?

מחקר ישראלי מצא כי נגזרת של ויטמין D מפחיתה עייפות באנשים עם טרשת נפוצה ועשויה אף להפחית התקפים

מאת ערן ברקוביץ'
14/05/14
תגובות 2

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

אלפאקלצידול (ALPHA D3/ TEVALFA) - נגזרת של ויטמין D - עשוי להקל על תחושת העייפות ממנה סובלים מטופלים עם טרשת נפוצה. כך עולה ממחקר קליני מבוקר שנערך במרכז לטרשת נפוצה בשיבא, בראשותה של פרופ' ענת אחירון, מנהלת המרכז ומנהלת תחום טרשת נפוצה בכמוני. המחקר הוצג בכינוס האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה שנערך באפריל השנה.

 

עייפות היא אחד הסימפטומים השכיחים ביותר בקרב אנשים עם טרשת נפוצה ורבים מחשיבים אותה כאחד הסימפטומים המגבילים ביותר. פרופ' אחירון הסבירה בכנס כי סימפטום העייפות מוביל להתמודדות יומיומית עבור אנשים עם טרשת נפוצה והבהירה כי הוא אינו קשור לדיכאון או לרמת הפגיעה הנוירולוגית.

 

צוות המחקר גייס 158 אנשים עם טרשת נפוצה אשר דיווחו כי העייפות פוגעת בתפקודם בעבודה, במשפחה או בחיים החברתיים. המשתתפים חולקו באופן רנדומאלי לקבוצה שקיבלה טיפול באלפאקלצידול וקבוצה שקיבלה פלצבו, פעם ביום במשך 6 חודשים.

 

בעוד ששתי קבוצות הניסוי דיווחו על שיפור משמעותי בתחושת העייפות - כפי שנמדדה בשאלון ייעודי למדידת העייפות (FIS) - אלו שקיבלו אלפאקלצידול דיווחו על הטבה גדולה יותר. בממוצע, קבוצת הפלצבו הראתה שיפור של 27.4% בתחושת העייפות ואילו קבוצת הטיפול באלפאקלצידול הראתה שיפור של 41.6% - הבדל שנמצא משמעותי במבחנים הסטטיסטים שבוצעו.

 

בנוסף, בקרב הנבדקים שטופלו באלפאקלצידול נצפה שיפור ברמת איכות החיים ואף הפחתה במספר ההתקפים של המחלה בתקופת המחקר.

 

החוקרים מדווחים שהטיפול בטוח לשימוש, מאחר ולא נמצא הבדל משמעותי בין קבוצת הטיפול לקבוצת הפלצבו מבחינת תופעות הלוואי.

 

ד"ר רוברט פוקס ממרפאת קליבלנד לטיפול בטרשת נפוצה הגיב לממצאים ואמר: "נראה שלטיפול ישנה השפעה משמעותית על מחלת הטרשת הנפוצה. אין זה ברור עדיין אם השפעה דומה תתגלה גם בטיפול עם ויטמין D רגיל. כיום נערכים מספר ניסויים שבוחנים זאת וכנראה שבקרוב נדע את התשובה".

 

 

American Academy of Neurology: Abstract S23.004

 

אלה-הר-נוי
15/05/14 15:18

היתרון בוויטמין D הוא שהוא בטוח לשימוש ממה שידוע ולכן נראה ששווה לנסות. הבנתי שיותר ויותר נוירולוגים רושמים לאנשים עם טרשת נפוצה ויטמין D. 


levana
14/05/14 16:29

שלום לכולם,

      אני לוקחת שנים ויטמין D וזה מאוד עוזר התחלתי עוד לפני שפרופס' קרוסיס ידע אם זה יעזור

      כשאמרתי לו מה ויטמין D עושה אמר אז...

yesשלום לכולם,      אני לוקחת שנים ויטמין D וזה מאוד עוזר התחלתי עוד לפני שפרופס' קרוסיס ידע אם זה יעזור      כשאמרתי לו מה ויטמין D עושה אמר אז תתחחילי ונראה אם זה אכן טוב לך.        אז שזה זה חשוב מאוד ועוזר!!!             מלבנה


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: