מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותהאם ביצים עלולות להזיק לסוכרתיים?

האם ביצים עלולות להזיק לסוכרתיים?

מחקר התערבותי מבוקר מצא כי דיאטה עשירה בביצים לא מזיקה לחולי סוכרת סוג 2


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מחקר חדש מצא כי ביצים לא משפיעות לרעה על רמות השומנים בדם או השליטה הגליקמית בקרב אנשים עם סוכרת סוג 2. יתרה מכך, החוקרים מצאו כי תזונה עשירה בביצים במשך שלושה חודשים נקשרה לתחושת שובע גדולה יותר ושליטה טובה יותר על התיאבון.

 

חוקרים אוסטרלים מאוניברסיטת סידני ביקשו לבחון את הנושא מאחר וקיימת תפיסה שלילית לגבי צריכת ביצים, בעיקר כשמדובר בחולי סוכרת. חלק מכך נובע ממחקרים אפידמיולוגיים שמצאו כי צריכת ביצים קשורה לתוצאות שליליות בקרב חולי סוכרת.

 

כך לדוגמה, ניתוח נתונים מ-8 מחקרים שכללו יחד כמעט 500,000 משתתפים שפורסם בשנה שעברה בכתב העת היוקרתי British Medical Journal, מצא כי בעוד שאכילת ביצה ביום לא הגבירה את הסיכון למחלות לב ולשבץ באנשים שאינם סוכרתיים, בקרב חולי סוכרת שצרכו את הכמויות הגדולות ביותר של ביצים נצפתה עליה של 54% בסיכון למחלות לב בהשוואה לקבוצה שצרכה את כמות הביצים הנמוכה ביותר.

 

אבל מחקרים שכאלה לא יכולים להוכיח קשר של סיבה-תוצאה, משמע שלא ניתן לדעת אם אכילת ביצים בפני עצמה מובילה להשפעות שליליות בקרב חולי סוכרת.

 

המחקר החדש לעומת זאת, הוא מחקר התערבותי מבוקר - מהסוג שנחשב לאמין יותר. המחקר נערך בקרב 140 נבדקים עם סוכרת סוג 2 או טרום סוכרת, כולם בעלי עודף משקל או שמנים.

 

הנבדקים חולקו לשתי קבוצות שקיבלו הנחיות מפורטות לתזונה בריאה למטרות הרזיה ושיפור השליטה במחלה. קבוצה אחת התבקשה להקפיד על תזונה עשירה בביצים – שתי ביצים לארוחת בוקר, שישה ימים בשבוע. הקבוצה השנייה התבקשה להקפיד על תזונה עם צריכת ביצים נמוכה – פחות משתי ביצים בשבוע, במקביל לצריכת חלבונים ממקורות אחרים בכמות המותאמת לחלבונים שנצרכו בקבוצת התזונה העשירה בביצים.

 

המחקר נמשך שלושה חודשים, משך זמן בו עשויים להתרחש שינויים משמעותיים ברמות הכולסטרול בדם. רמות השומנים בדם נבדקו בכל קבוצה לפני ההתערבות ואחריה.

 

הממצאים הראו כי לא היו הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות מבחינת רמות ה-HDL המכונה "הכולסטרול הטוב" במהלך תקופת המחקר. עם זאת, בתוך הקבוצה שצרכה תזונה עשירה בביצים הייתה מגמה קלה מאוד של שיפור ברמת ה-HDL בין המדידות שלפני הדיאטה לאלה שאחריה.

 

כמו כן, לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות מבחינת רמות ה-LDL המכונה "הכולסטרול הרע", רמות הטריגליצרידים או השליטה על רמות הסוכר בדם.

 

למרות שצריכת החלבון הייתה דומה בשתי הקבוצות, הנבדקים בקבוצת התזונה העשירה בביצים דיווחו על פחות רעב ותחושת שובע גדולה יותר לאחר ארוחות. ממצא זה גורם לחוקרים להאמין שביצים עשויות לסייע לירידה במשקל. הנבדקים גם דיווחו על שביעות רצון גדולה יותר בקבוצת הביצים.

 

כמה ביצים מותר לאכול? 

 

ממצאי המחקר, שמומן על ידי תאגיד הביצים האוסטרלי, הוצגו בכנס האירופאי לחקר הסוכרת שנערך לאחרונה וטרם פורסמו בכתב עת מדעי. נדרשים מחקרים נוספים בנושא צריכת ביצים בקרב אנשים עם סוכרת כדי לבחון אם יש צורך בעדכון ההמלצות בתחום.

 

נכון להיום ההנחיות לגבי צריכת ביצים בכלל ובקרב חולי סוכרת בפרט שונות בין מדינה למדינה. לדוגמה, באוסטרליה קרן הלב הלאומית ממליצה על צריכת מקסימום 6 ביצים בשבוע לאנשים בריאים ולחולי סוכרת, בעוד שבארה"ב ההמלצה לחולי סוכרת היא לצרוך פחות מארבע ביצים בשבוע.

 

לפי נייר עמדה שפורסם בשנת 2011 על-ידי האיגוד הקרדיולוגי בישראל בשיתוף עמותת הדיאטנים והתזונאים (עתיד) למניעת מחלות לב באמצעות תזונה בריאה, צריכה של עד 5 ביצים בשבוע הינה בטוחה לאוכלוסייה בריאה. לאוכלוסייה הסובלת מסוכרת, מחלת לב כלילית או היפרכולסטרולמיה אשר אינה מאוזנת על-ידי טיפול תרופתי מומלץ לצרוך עד 3-4 ביצים בשבוע.

 

בנייר העמדה ציינו המומחים כי במשך 40 השנים האחרונות הוזהר הציבור מפני צריכה מרובה של ביצים עקב תכולת הכולסטרול הגבוהה שבהן. אבל הם הבהירו כי מחקרים מצאו שלכולסטרול במזון בכלל ולצריכת ביצים בפרט, השפעה מועטה על רמות הכולסטרול בדם, בעוד צריכת שומן רווי ושומן טרנס משמעותית הרבה יותר. המומחים ציינו שהביצה מכילה כמות גבוהה יחסית של כולסטרול, אולם כמות נמוכה יחסית של שומן רווי ומחצית מן השומן שבה הוא שומן בריא – חומצות שומן חד בלתי רוויות.

 

 

European Association for the Study of Diabetes, 2014. Abstract 777

 

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
04/01/19 17:42

מחקר מ2019 מראה שביצים טובות לסוכרתיים

טלי23
27/10/14 2:17

 

בשביל זה יש ביצים אורגניות. 

ron99
10/10/14 7:46
ron99
10/10/14 7:46

יש הבדל בין הבצים בחו"ל לבין הבצים כאן,לא פעם פורסם שכאן נוהגים לתת בתוך התערובת הניתנת לבצים אנטיביוטיקה ותרופות נוספות לזירוז והגדלה  של הטלת הבצים,(יהודים לא?) וכי הדבר עלול להזיק לבריאות האנשים הצורכים את אותם     בצים,(יהודים לא?)אך בישראל כמו בישראל הדבר הושתק או לא פורסם מה נעשה ובאם נעשה משהו בנדון,אני יודע על עצמי כי צריכת בצים מוגברת גורמת לחצ'קונים אז שאת המחקר יעשו כאן ויפרסמו את תוצאותיו.............................

סם-הקוסם
07/10/14 19:11

שימו לב שהמחקר מומן על ידי תאגיד הביצים האוסטרלי!!!!

ללא קשר עם סוכרת וכולסטרול בישראל הביצים מזוהמות ברעלנים רבים המקצרים את החיים!!!

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: