מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קרוהן וקוליטיס

כמוניקרוהן וקוליטיסחדשותהאקלים משפיע על הסיכון למחלות מעי דלקתיות

האקלים משפיע על הסיכון למחלות מעי דלקתיות

מחקר: המחלות קרוהן וקוליטיס כיבית פחות נפוצות בקרב נשים החיות באזורים עם יותר שמש

מאת אלה הר-נוי
18/01/12
תגובות 0

לנשים הגרות באזורים דרומיים סיכון נמוך ב- 52% לקרוהן בהשוואה לנשים הגרות בצפון (צילום: Shutterstock)
לנשים הגרות באזורים דרומיים סיכון נמוך ב- 52% לקרוהן בהשוואה לנשים הגרות בצפון (צילום: Shutterstock)

 

נראה כי חיים באזור שטוף שמש מפחיתים את הסיכון של נשים לפתח מחלות מעי דלקתיות. כך עולה ממחקר אמריקאי גדול שפורסם בכתב העת Gut.

 

קרוהן וקוליטיס הן מחלות מעי דלקתיות המאופיינות בתגובה בלתי תקינה של מערכת החיסון בגוף. הן גורמות בין היתר לשלשולים, כאבי בטן קשים ולפעמים חום.

 

הגורמים למחלות מעי דלקתיות אינם ברורים. הסברה היא שישנם כמה גורמים המשחקים תפקיד בהתפרצות המחלה. ידוע שקיים מרכיב גנטי, אך כנראה קיימים גורמים סביבתיים שמהווים את הטריגר להתפרצות.

 

במחקר החדש חוקרים מאוניברסיטת הרווארד השתמשו בנתונים של יותר מ- 238,000 נשים אמריקאיות שלקחו חלק במחקר האחיות הגדול שהחל בשנות השבעים. במחקר נאסף מידע על מקום המגורים של הנשים בלידה, בגיל 15 ובגיל 30. בנוסף, תועדו כל האבחנות של מחלות מעי דלקתיות בנשים עד שנת 2003.

 

נמצא כי לנשים שגרו באזורים דרומיים בהם יש הרבה אור שמש היה סיכון נמוך ב- 52% לפתח מחלת קרוהן עד גיל 30 וסיכון מופחת ב- 38% לפתח קוליטיס, מאשר נשים שגרו באזורים צפוניים יותר. 

 

התוצאות נותרו כפי שהן גם כאשר החוקרים ניסו לנטרל גורמים אחרים שהיו עשויים להעלות את הסיכון של אישה לפתח מחלת מעי דלקתית, כמו היסטוריה משפחתית של המחלה ועישון.

 

המחקר מאושש תוצאות מחקרים קודמים שבוצעו באירופה. מחקרים אלה מעלים את האפשרות שכמות החשיפה לקרני UV מהשמש עשויה לשחק תפקיד חשוב בהתפתחות מחלות מעי דלקתיות, אם כי לא ברור מדוע. ייתכן שזה קשור לכך שחשיפה לקרני UV מובילה לרמות גבוהות יותר של ויטמין D. ויטמין זה מסייע לווסת תגובה חיסונית ודלקתיות. אבל זו עדיין תיאוריה. גורמים סביבתיים אחרים כמו זיהומים המאפיינים אזורים מסוימים עשויים לספק הסברים אחרים לתוצאות.

 

 

Gut. 2012 Jan 11. Epub ahead of print

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: