כמונילחץ דםמדריכיםהדרך הנכונה למדידת לחץ דם

הדרך הנכונה למדידת לחץ דם

לשכב או לשבת? באיזה זווית היד צריכה להיות? מה אסור לעשות לפני הבדיקה? כל מה שצריך לעשות כדי למדוד לנכון את לחץ הדם

מאת ד"ר אלון גרוסמן ופרופ' אהוד גרוסמן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מדידות לא נכונות של לחץ דם עלולות להוביל לטיפול תרופתי מיותר באנשים שאינם סובלים מיתר לחץ או לחוסר טיפול באלו הסובלים ממנו. לכן חשוב למדוד את לחץ הדם במדוייק.

 

כללים למדידה נכונה של לחץ הדם 

 

תנוחה נכונה - יש לבצע את המדידה בישיבה. חשוב שגובה הזרוע בה מבוצעת המדידה יהיה בגובה הלב. לדבר ישנה משמעות רבה, הואיל ואם לדוגמא הזרוע גבוהה מהלב ב-15 ס"מ, נקבל תוצאה נמוכה ב-10 מ"מ כספית מהערך האמיתי. אם הזרוע נמוכה, לחץ הדם שיימדד יהיה גבוה באותו יחס.

חשוב לתמוך בזרוע בה מבוצעת המדידה, לכן מקובל להניח את הזרוע על שולחן. בהיעדר תמיכה הולמת לזרוע, עשויה הפעלת שרירי הזרוע על ידי הנבדק להביא לעלייה של כעשרה אחוזים בערך הדיאסטולי האמיתי.

חשוב להפשיל את הבגדים באופן שבו לא ייווצר לחץ על הזרוע על-ידי השרוול המקופל.

 

מדידת לחץ דם בשכיבה ועמידה - לעיתים יש צורך לבצע מדידת לחץ דם המשווה בין ערכי לחץ הדם בשכיבה ובעמידה. מדידה זו מכונה "מדידת לחץ דם אורטוסטטית" ומומלץ לבצעה בכל נבדק עם יתר לחץ דם חדש, בחולים מעל גיל 65, בחולים סוכרתיים, בחולה המטופל בתרופות להורדת לחץ דם ובחולה המתלונן על סחרחורות או חולשה.

האופן הנכון לבצע מדידה זו הינו למדוד את לחץ הדם לאחר 5 דקות של שכיבה, ולחזור ולמדוד את לחץ הדם לאחר שתי דקות עמידה. במעבר משכיבה לעמידה, צפויה ירידה מתונה בערכי לחץ הדם הסיסטולי ועלייה קלה בערכי לחץ הדם הדיאסטולי. ירידה של יותר מ-20 ממ"כ בערכי לחץ הדם הסיסטולי ו/או ירידה של יותר מ-10 ממ"כ בערכי לחץ הדם הדיאסטולי, נחשבת משמעותית ודורשת התייחסות.

 

מנוחה - לפני המדידה חשוב להקפיד על מנוחה של 5 דקות לפחות כדי לבטל את העלייה בלחץ הדם הנגרמת על-ידי מאמץ.


שתייה, אוכל ועישון - מומלץ שלא לעשן חצי שעה קודם לבדיקה ולא לשתות קפה או משקה המכיל אלכוהול שעה קודם לבדיקה. אלכוהול, קפאין וניקוטין הנם חומרים המשנים את קוטר כלי הדם ועשויים להשפיע על לחץ הדם.

 

התאמת המכשור - חשוב להשתמש בשרוולית מדידה המתאימה לגודל הנבדק. כאשר השרוולית צרה מדי (כפי שקורה לעיתים בנבדקים שמנים המשתמשים בשרוולית המותאמת לנבדקים בעלי משקל תקין), עשויות להתקבל מדידות גבוהות מהמציאות ואילו כאשר השרוולית רחבה מדי (כפי שקורה בחולים רזים מאוד), המדידות שתתקבלנה תהיינה נמוכות מהמציאות. חשוב שלפני תחילת המדידה, יראה מכשיר המדידה לחץ 0.

 

למדוד בשתי הידיים - חשוב למדוד את לחץ הדם בשתי הזרועות, במיוחד בעת ביצוע מדידת לחץ דם ראשונה. לעתים קיים הבדל של עד 10 מ"מ כספית בלחץ הדם בין הזרועות. הערך הקובע הוא הגבוה, ויש להקפיד למדוד לחץ דם בזרוע זו. שימו לב - לפני המדידה החדשה יש לרוקן לחלוטין את האוויר מהשרוול. 

 

מדידת לחץ דם מתחת לגיל 30 - במידה ונמדד לחץ דם גבוה באדם מתחת לגיל 30, יש צורך בזמן האבחנה למדוד לחץ דם ברגליים. מדידה זו חשובה לצורך אבחון של מצב המכונה היצרות הוותין ומצריכה שימוש בשרוולים מיוחדים, אשר לרוב אינם מצויים בבית.

 

לכללים נוספים למדידת לחץ דם בבית 

 

איך לתפעל את המכשיר?

 

מדידת לחץ הדם מתבססת על יצירת לחץ חיצוני בעזרת שרוולית על עורק הממוקם בזרוע ומכונה העורק הברכיאלי. חשוב למצוא עורק זה ולמקמו במרכז השרוולית של מד לחץ הדם. 

 

הפעלת לחץ חיצוני הגבוה מהלחץ הסיסטולי תפסיק את זרימת הדם בעורק ותגרום להיעלמות הדופק. בעת שהלחץ החיצוני המופעל על העורק יהיה נמוך אך במעט מהלחץ הסיסטולי תתחדש הזרימה בעורק ויופיע הדופק. ניתן לשמוע את הזרימה בעורק בעזרת תא שמע (סטטוסקופ). כאשר הלחץ המופעל על העורק נמוך מהלחץ הדיאסטולי לא ניתן לשמוע יותר את קולות הזרימה. באופן זה ניתן להעריך את הלחץ הסיסטולי והדיאסטולי: הלחץ בו מופיעים קולות הזרימה מבטא את הלחץ הסיסטולי והלחץ בו נפסקת להישמע הזרימה מבטא את הלחץ הדיאסטולי. 

 

ניפוח השרוול - כאשר מודדים לחץ דם במכשירים הידניים, יש למשש את העורק הברכיאלי שבזרוע ואז לנפח את השרוול עד ללחץ הגבוה ב-30 מ"מ כספית מהנקודה שבה נעלם הדופק של עורק זה. במכשירים אוטומטיים, מתבצע ניפוח אוטומטי של השרוול לערכים אלו.


שחרור האוויר - במכשירים הידניים חשוב להקפיד על שחרור איטי של האוויר מהשרוול עם ירידת הלחץ בעמודת הכספית, בקצב של 4-2 מ"מ כספית לשנייה, תוך האזנה בעזרת הסטטוסקופ הלחוץ בעדינות מעל העורק הברכיאלי לפעימות. במכשירים האוטומטיים, שחרור השרוול מתבצע באופן אוטומטי. 


לחץ הדם הסיסטולי מוגדר כלחץ שבו נשמעות לראשונה פעימות הדם בעורק הברכיאלי. יש להמשיך בהורדה הדרגתית של הלחץ בעמודת הכספית עד לנקודה שבה נעלמות פעימות הדם בעורק הברכיאלי - זהו הלחץ הדיאסטולי.


יש להמשיך להוריד את הלחץ בעמודת הכספית בהדרגה לאחר העלמות פעימות הדם בעורק הברכיאלי תוך המשך האזנה לפעימות הדם. לעתים הקולות נחלשים או אף נעלמים, אך חוזרים להופיע בהמשך עוד בטרם הלחץ הגיע לערך הדיאסטולי. מצב זה, הנקרא פער אזינתי (auscultatory gap), עלול לגרום לקביעה מוטעית של לחץ הדם.

 

 

 

האם מדידת לחץ הדם תמיד אמינה?

על הגורמים העשויים להביא לשינויים בערכי לחץ הדם בין מדידה למדידה 

באיזה תדירות יש לבדוק את לחץ הדם? 

 
 

אלון גרוסמן הוא רופא בכיר במחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי רבין קמפוס בילינסון. אהוד גרוסמן הוא מנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: