מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מושתלים

כמונימושתליםמדריכיםהמפורסמים שעברו השתלת איברים

המפורסמים שעברו השתלת איברים

הזמרת המפורסמת שקיבלה כליה מחברתה הטובה ביותר, הקומיקאי שנתן לסוכרת להתדרדר עד שנזקק להשתלת כליה והשחקנית שמגלמת את הנערה המפונקת ומאחורי הקלעים מתמודדת עם החיים המורכבים כמושתלת איברים

מאת אלה הר-נוי
תגובות 0

השתלת איבר מאפשרת חיים חדשים, אך מדובר בחיים עם מצב רפואי שדורש התייחסות והתעסקות יומיומית במטרה לשמור על האיבר המושתל, לרבות הקפדה על נטילה של תרופות ובראשן תרופות נוגדות דחייה ועל המעקב הרפואי הנדרש לאחר השתלה וכן על אורח חיים בריא.

 

בין האנשים שמצאו עצמם מתמודדים עם המציאות החדשה הזו יש גם לא מעט מפורסמים. הבאנו את הסיפורים של חמישה מהם.

 

שרה היילנד

 

(צילום: shutterstock)

 

השחקנית האמריקאית שרה היילנד (27) שאתם כנראה מכירים בשל תפקידה בסדרה הקומית "משפחה מודרנית" בה היא מגלמת את היילי דאנפי - מתבגרת מפונקת, אובחנה עוד כשהייתה ילדה בת תשע עם מחלת הכליות דיספלזיה כלייתית - הפרעה התפתחותית מולדת בכליות. 

 

בעוד שקריירת המשחק שלה נסקה, מצבה הרפואי הלך והתדרדר עד שבשנת 2012 היילנד נזקקה להשתלת כליה - אותה קיבלה מאביה. לאחר תקופת החלמה מהניתוח היא חזרה לשחק.

 

היילנד נוהגת לשתף ברשתות החברתיות על חייה המאוד-לא-זוהרים כמושתלת כליה, לדוגמה במאי 2017 כאשר הגיבה לאנשים שביקרו את הרזון שלה וקראו לה אנורקסית, בנובמבר 2017 כשהתמודדה עם "פני ירח" - התנפחות של הפנים שמהווה אחת מתופעות הלוואי של סטרואידים, בפברואר 2018 חשפה את הצלקת מההשתלה וחודשיים לאחר מכן חיפשה ברשתות החברתיות עצות שיסייעו לה למנוע את התדלדלות השיער - תופעת לוואי נוספת של הטיפול התרופתי החיוני שהיא נוטלת כדי למנוע דחייה של השתל. ב"יום הסלפי" ביוני 2018 היא שיתפה סלפי לא מחמיא של פניה הנפוחות לאחר שנשלחה מסט הצילומים לבית החולים עקב אי ספיקת כליות. 

 

לאחר ההשתלה, בריאיון לחדשות ABC משנת 2012, היילנד סיפרה על התקופה בה שיחקה בסדרה בעודה חולה במחלת כליות קשה. "השתדלתי לסדר זאת כך שהיילי תמיד יושבת, אם תשימו לב תראו שהיא יושבת הרבה, שולחת הודעות בטלפון בעודה נשענת על משהו... כשהיילי עולה במדרגות זה כאילו ההתעמלות שלי לכל השבוע".

 

 

סלינה גומז

 

(צילום: shutterstock)

 

הזמרת והשחקנית האמריקאית סלינה גומז (26) חשפה בספטמבר 2017 באינסטגרם שהיא עברה השתלת כליה. גומז אובחנה עם המחלה האוטואימונית זאבת חמש שנים לפני כן – וזו פגעה בכליותיה.

 

מי שתרמה את הכליה זו חברתה הטובה השחקנית פרנסיה רייסה שהתנדבה והתעקשה להיבדק ברגע ששמעה שגומז זקוקה לכליה ולמרבה המזל נמצאה מתאימה לתרום.

 

גומז נאלצה לעבור ניתוח חוזר באותו יום בו עברה את ההשתלה בעקבות סיבוך של הניתוח, אך לאחר מכן מצבה הבריאותי השתפר ובריאיון משותף שלה ושל רייסה לתוכנית "טודיי שואו" של רשת NBC בארה"ב מאוקטובר 2017 היא סיפרה כי מאז ההשתלה דלקת המפרקים ממנה סבלה נעלמה וגם תסמיני הזאבת.

 

 

טרייסי מורגן

 

(צילום: shutterstock)

 

הקומיקאי טרייסי מורגן (50), כוכב הסדרה עטורת פרסי האמי "רוק 30" בה הוא גילם גרסה מוגזמת של עצמו, עבר בשנת 2010 השתלת כליה בשל מחלת כליה שהתפתחה כמחלה משנית לסוכרת ממנה הוא סובל. הקומיקאי שלקה גם בהתמכרות לאלכוהול הודה בראיונות שלא לקח את הסוכרת שלו ברצינות עד שהרופא שלו סיפר לו כי הוא עלול לאבד את הרגל בשל סיבוכי המחלה.

 

 

בסופו של דבר הרגל ניצלה אך הכליות של הקומיקאי כבר לא תפקדו ונדרשה השתלה. את הכליה תרמה חברתו לשעבר טנישה הול. הוא נעדר ממספר פרקים של הסדרה ולאחר מנוחה חזר לעבוד כרגיל.

 

אם לא די בקושי שבחיים כמושתל איברים, ביוני 2014 מורגן נפגע בתאונת דרכים ובעקבות פגיעה מוחית נותר בתרדמת במשך 8 ימים. לאחר שהתעורר הוא עבר תקופה ארוכה של שיקום גופני וקוגניטיבי שבסופה חזר לשחק.  

 

לארי הגמן

 

(צילום: shutterstock)

 

השחקן לארי הגמן מוכר בעיקר מתפקידו כאיל הנפט והנבל המיתולוגי ג'יי.אר יואינג בסדרת הטלוויזיה הפופולארית דאלאס. בשנת 1995 הוא נזקק להשתלת כבד לאחר שחלה בסרטן הכבד וזאת על רקע מחלת שחמת הכבד הקשורה לכמויות האלכוהול שהוא נהג לצרוך – "5 בקבוקי שמפנייה ביום" הוא אמר בריאיון בשנת 2010 לערוץ 3,000. הגמן נכנס לרשימת הממתינים להשתלה ולמרבה המזל הוא זכה להשתלת כבד והיה עמנו בשביל לחזור לגלם את ג'יי אר ברימייק של הסדרה.

 

בנובמבר 2012, בגיל 81, הגמן נפטר לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן הגרון. עד מותו דאג לקדם את המודעות להשתלות איברים.

 

  

סטיב ג'ובס

 

(צילום: shutterstock)

 

סטיב ג'ובס הביליונר, היזם והממציא האמריקאי שהיה בין היתר המקים והמנכ"ל חברת אפל Apple וחברת האנימציה פיקסאר אובחן עם סרטן בעקבותיו נזקק להשתלת כבד בשנת 2009.

 

הכליה התקבלה מתורם מת - צעיר בשנות העשרים לחייו שנהרג בתאונת דרכים - דרך רשימת הממתינים. שנתיים לאחר מכן, באוקטובר 2011, כשהיה בן 56, ג'ובס נפטר בגלל מחלת הסרטן.

 

 

 

עדכון אחרון: נובמבר 2018 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: