מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

מנהלי קהילה

ערן ברקוביץ
ערן ברקוביץ
פסיכולוג רפואי מומחה.
פרופ'-איתן-אוריאל
פרופ'-איתן-אוריאל
מומחה בנוירולוגיה, בעל תואר שני במחלות כלי דם של המוח. מנהל המחלקה הנוירולוגית מרכז רפואי בלינסון. מזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל.
ד
ד"ר יובל כרמון
רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית ביה"ח מאיר.מנהל מרפאת טרשת נפוצה.
ד
ד"ר אסתר גנלין
רופאה בכירה במכון הנוירולוגי בביה"ח שניידר ומנהלת המרפאה הנוירואימונולוגית בו. בוגרת רפואה בטכניון בהצטיינות. בעלת תואר שני באימונולוגיה בהצטיינות יתרה (אוניברסיטת תל אביב) ותואר דוקטור בביוכימיה (הטכניון). משלבת מחקר קליני ובסיסי בתחום טרשת נפוצה בילדים. חברה בקבוצת המחקר הבין לאומית לטרשת נפוצה בילדים- International Pediatric Multiple Sclerosis Study Group (IPMSSG)

מובילי קהילה

פזית
פזית
הייתי בריאה ורופאת שיניים. כיום , חולה בטרשת נפוצה ואומנית קרמיקה, מציירת ומטפלת באמצעות אומנות. קודם כל אמא לשני ילדים נפלאים וחברה עם כמה אנשים חמים וחכמים. יש מתנה ביכולת ליצור ... זה מאפשר נתינה הלאה וידיעה שגם מי שלא מכיר אותי אישית יוכל לקבל משהו ממני שישמח ויגרום לו הנאה. זו הסיבה שאני כותבת פה. לעזור ולהשיא עצה וגם לקבל ידע ממי ששותפים לדרך הטרשים של טרשת נפוצה בדרך זו או אחרת. 
לביא שיפמן - MS ישראל
לביא שיפמן - MS ישראל
לביא שיפמן הוא ממיסדי חברת MS ישראל בע"מ (חל"צ) ומכהן בה, בהתנדבות, כדירקטור. חברת MS ישראל יוזמת ומנהלת מגוון רחב של פעילויות לחולים בטרשת נפוצה, תוך שהיא מעלה את המודעות הציבורית למחלה, להשלכותיה ותופעות הלוואי שלה. בהשכלתו, הוא מוסמך של הטכניון בחיפה בהנדסת מחשבים, עם התמקדות בתחום רשתות תקשורת ונתונים וכמו כן בוגר, בהצטיינות, של התוכנית לניהול עסקי בכיר של האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1990, לאחר שירות קבע בממר"מ, לביא היה ממקימי הסניף הישראלי של חברת מיקרוסופט בישראל (עובד מס. 2) והמנהל הטכני הראשון שלה. בהמשך כיהן גם כסמנכ"ל השיווק והמכירות של מיקרוסופט ישראל ללקוחות גדולים במשק הישראלי. בנוסף לפעילות ההתנדבותית ב-MS ישראל לביא מכהן מזה כ-4 שנים כחבר ועד בעמותת איגוד האינטרנט הישראלי. כמו כן, לביא הוא המקים, הבעלים והעורך הראשי של האתר www.netcheif.com - המספק ידע נרחב ביותר על תחום האינטרנט והתקשורת, תוך התמקדות בסביבה הביתית. לביא נשוי לאורלי שאובחנה כחולת טרשת נפוצה לפני כ-20 שנה, הוא מתגורר בבת-ים ואב לבן ולבת.
עירית לוזון - הבית לחולי טרשת נפוצה
עירית לוזון - הבית לחולי טרשת נפוצה
קהילת הבית לחולי טרשת נפוצה ו-CARE GIVERS הגדולה בישראל של אלפי חולים ובני משפחות, בני זוג וחברים מהמעגלים הקרובים. קהילה תומכת, המפגישה בין חולים וותיקים לחדשים, ומעניקה "במה" להעברת הסיפור האישי, באמצעות ראיונות טלוויזיה, רדיו, ותקשורת כתובה. קהילה שבה אנו מפעילים מערך של תכנים רלוונטיים המתחלפים מידי חודש, סדנאות והרצאות בלייב של אנשי מקצוע ברי סמכא ושל חולים המעניקים מהידע ומסיפורי החיים שלהם ונותנים השראה, מתוך רצון להשפיע, לחולל שינויים, לתמוך ולהנגיש מידע חיוני ומשמעותי לחולים ולסובבים אותם. המלצה נכונה, של חולה וותיק או של איש מקצוע, כאן ועכשיו, יכולה לשנות מהלך חיים של חולים אחרים! הצטרפו אלינו לקהילה חזקה ומשפיעה – הבית לחולי טרשת נפוצה - בפייסבוק
כמוניטרשת נפוצהחדשותהריון ולידה בקרב נשים עם טרשת נפוצה

הריון ולידה בקרב נשים עם טרשת נפוצה

2 מחקרים חדשים מוסיפים מידע חשוב לגבי ההשפעה ההדדית של הריון וטרשת נפוצה


הריון
הריון

טרשת נפוצה פוגעת בעיקר בנשים בגיל הלידה וההיריון. ישנם מעט מחקרים ועדויות לגבי ההשפעה של ההיריון על מהלך המחלה או השפעת הטרשת הנפוצה על תוצאות ההיריון. 2 מחקרים חדשים שופכים אור ומוספים מידע עדכני על נושאים אלו.


באחד המחקרים נבדקו באופן רטרוספקטיבי השפעת הלידה על רמת הפגיעה הפיסית בקרב 330 נשים עם טרשת נפוצה (כאשר ממוצע המעקב אחר הנשים מרגע האבחנה היה 18 שנים). הנשים עברו הערכות נוירולוגיות תקופתיות כמקובל. במחקר סיווגו את הנשים ל- 4 קבוצות: ללא ילדים, ילדים שנולדו טרם הופעת הטרשת הנפוצה, ילדים שנולדו לאחר הופעת הטרשת הנפוצה, ונשים שיש להם ילדים שנולדו לפני ואחרי הופעת הטרשת הנפוצה. נשים שילדו לאחר הופעת הטרשת הנפוצה הגיעו לרמת EDSS השווה ל- 6 מאוחר יותר באופן משמעותי בהשוואה לנשים עם טרשת שלא ילדו (זמן חציוני של 22-23 שנים לעומת 13-15 שנים). עם זאת, גיל צעיר יותר בהופעת המחלה מסביר חלק מן ההבדלים הללו (ואכן נמצא כך בבדיקה הסטטיסטית, נשים ללא ילדים, המחלה הופיע אצלן בגיל צעיר יותר).


במחקר השני השתמשו החוקרים במאגר הנתונים של מטופלי הטרשת הנפוצה בארה"ב. החוקרים העריכו תוצאות הקשורות ללידה בקרב נשים עם טרשת נפוצה, אפילפסיה, סכרת ונשים בריאות לביקורת. בין השנים 2003-2006 התבצעו 10,000 אשפוזים הקשורים ללידות בקרב נשים עם טרשת נפוצה, מתוכם 7,697 היו לידות.


בממוצע, נשים עם טרשת נפוצה היו מבוגרות יותר מהנשים בשלושת הקבוצות האחרות. ניתוח סטטיסטי הראה שלנשים עם טרשת נפוצה יש סיכוי הגבוה ב- 30% לניתוח קיסרי וסיכוי הגבוה ב- 70% לעיכוב בגדילה התוך רחמית (IUGR), בהשוואה לנשים בריאות. אבל לא היה הבדל ברמת הסיכון להפרעות לחץ דם או לפקיעת קרומים מוקדמת (PROM).


ממצאי המאמרים מחזקים עדויות קודמות בהן נראה שהריון בטרשת נפוצה יכול לעכב את התקדמות הפגיעה הפיסית. מחקר אחר הציע שישנו קשר בין הורמון ההיריון אסטירול (estirol) לבין ירידה בפעילות הדלקתית, כפי שנמדד באמצעות סריקת MRI של נגעים פעילים, התקפי טרשת ושיפור היכולת לשיקום המיאלין. כל זאת נראה בתצפיות, אך המכניזם בו ההורמון פועל אינו ידוע עדיין. מחקרים אלו וכל העדויות התומכות בהן מאפשרות את הפחתת החשש כי ההיריון יחמיר את המצב הפיסי של היולדת.

 

מתוך Journal WATCH specialties

תרגום ועריכה: ערן ברקוביץ'.