אוסטאופורוזיס

כמוניאוסטאופורוזיסמדריכיםחשב את הסיכון שלך לאוסטיאופורוזיס

חשב את הסיכון שלך לאוסטיאופורוזיס

מחשבון רפואי אינטרנטי מאפשר לחשב את רמת הסיכון למחלת העצמות ממנה סובלים עשרות מיליונים בעולם

מאת פרופ' צופיה איש-שלום וד"ר ילנה סיגל
תגובות 5

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

אוסטיאופורוזיס היא בעיה כלל עולמית. מומחים מעריכים ש-75 מיליון איש סובלים מאוסטיאופורוזיס באירופה, ארצות הברית ויפן ומספר זה צפוי להכפיל את עצמו במהלך 50 השנה הבאות.

 

אחת מכל שלוש נשים ואחד מכל חמישה גברים מעל גיל 50 יסבלו משבר אוסטיאופורוטי. נשים נמצאות בסיכון גדול יותר ואחת הסיבות לכך הם השינויים ההורמונליים המתרחשים במהלך גיל המעבר.

 

לצורך טיפול באוסטיאופורוזיס עומדות לרשותנו מספר תרופות המורידות סיכון לשברים ב-50 עד 70 אחוז בתוך חצי שנה עד שנה מתחילת הטיפול. כדי לשפר את יעילות הטיפול, יש לאבחן מי מהחולים נמצא בסיכון גבוה לשבר, לחשב את גובה הסיכון ולברר למי יש צורך בטיפול אנטי-אוסטיאופורוטי.

 

אלגוריתם FRAX

 

אלגוריתם FRAX הוא כלי אינטרנטי המאפשר הערכת סיכון לשבר אוסטיאופורוטי במשך עשר השנים הקרובות. האלגוריתם בנוי על נתונים של אוכלוסיות שונות וכל אדם יכול לחשב את רמת הסיכון שלו. לצורך זה יש להכנס לאתר FRAX, לבחור אוכלוסיה מתאימה לפי הקריטריונים שהוגדרו באתר ולענות על שאלות לגבי שברים בעבר וגורמי סיכון שונים. ניתן להכניס נתוני צפיפות העצם, אם הם ידועים. במידה ולא, אפשר לחשב את הסיכון גם בלי נתונים אלו.

 

בסיום יש ללחוץ על מקש calculate (חשב), ומתקבלת רמת סיכון אישית לכל שבר אוסטיאופורוטי (שבר כתף, שורש כף יד, צוואר הירך, או דחיסה בחוליות) בעשור הקרוב על בסיס אחוזים.

 

מקובל לתת טיפול מונע שברים לאנשים הסובלים מסיכון 20% ומעלה לכל שבר אוסטיאופורוטי וסיכון 3% ומעלה לשבר בצוואר הירך. יש לציין שחישוב סיכון לשבר ב-FRAX רלוונטי רק לחולים שאינם מטופלים בתרופות אנטי-אוסטיאופורוטיות.

 

*פרופ' איש-שלום היא מומחית לרפואה פנימית, אנדוקרינולוגיה וסוכרת, סיו"ר העמותה הישראלית לאוסטיאופורוזיס ומחלות עצם, מנהלת תחום אוסטאופורוזיס באתר "כמוני", מרפאה - בית חולים אלישע בחיפה

ריצרד1
08/11/17 18:06
איפה המחשבון?
ד--ר-ילנה-סיגל
26/07/15 14:30

שלום רב,

 בנוסףמלתשובה של ד"ר נירית:

בדיקה אנידיבידואלית של צפיפות עצם לא מאפשרת לחשב סיכון אינדיוידואלי לשבר. צפיפות העצם היא רק גורם אחד לשבר.

אנחנו יודאים...

שלום רב, בנוסףמלתשובה של ד"ר נירית:בדיקה אנידיבידואלית של צפיפות עצם לא מאפשרת לחשב סיכון אינדיוידואלי לשבר. צפיפות העצם היא רק גורם אחד לשבר.אנחנו יודאים להעריך חשיבות של מספר גורמים לשבר, אך יכיולים לחשב את הסיכון -במספרים, באחוזים- רק בעזרת תכנה משוככלת הכוללת נתוני אוכלוסיה (לאנשים בעלי אותה צפיפות עצם סיכונים לשבר יכוליןם להיות משונים, אם אנשים אלו שייכים לבאוכלוסיות שונות). בברכה,ד"ר ילנה סיגל


ד-ר-נירית-אבירן-ברק
24/07/15 23:35

מדובר בכלי מבוסס היטב ובעל כושר ניבוי לא רע ומזמן כבר מותאם גם לישראל


pfs1
24/07/15 20:15

לא יותר מהימן לעשות בדיקת צפיפות עצם באפן איניבידואלי ולדעת מה המצב לאשורו - מאשר להסתמך על אלגוריתם סטטיסטי?מה מחר- כדור בדולח או תיקשור?


אורנה07
01/04/13 13:42

נכנסתי לאתר כדי לחשב סיכונים לאוסטיאופורוזיס. החיפוש נעשה לפי מיקום. למרבה הצער לא מצאתי במזרח התיכון את ישראל. את פלשתין כן.  אנחנו לא קיימים מבחינתו של אותו ארגון בריאות.אלו אותם רופאים ש...


נכנסתי לאתר כדי לחשב סיכונים לאוסטיאופורוזיס. החיפוש נעשה לפי מיקום. למרבה הצער לא מצאתי במזרח התיכון את ישראל. את פלשתין כן.  אנחנו לא קיימים מבחינתו של אותו ארגון בריאות.אלו אותם רופאים שנשבעים שבועת רופא לטפל באדם באשר הוא אדם אבל לא אם הוא יהודי.


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: