מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותטרשת נפוצה - סיכון מופחת לסרטן?

טרשת נפוצה - סיכון מופחת לסרטן?

ייתכן שטרשת נפוצה מגנה במידה מסוימת מפני סרטן, אך זיהוי הגידולים באנשים עם טרשת לרוב מתרחש מאוחר

מאת ערן ברקוביץ'
28/06/12
תגובות 1

לאנשים עם טרשת נפוצה סיכון מופחת לסרטן, במיוחד סרטן המעי הגס (צילום: Shutterstock)
לאנשים עם טרשת נפוצה סיכון מופחת לסרטן, במיוחד סרטן המעי הגס (צילום: Shutterstock)

 

גם במחלת הטרשת הנפוצה וגם במחלת הסרטן, למערכת החיסונית תפקיד מרכזי וקריטי. מחקר שפורסם בכתב העת המדעי Brain, ביקש לבדוק אם קיים קשר בין המחלות ומצא כי הסיכון לחלות בסרטן נמוך יותר באנשים עם טרשת נפוצה.


לטובת המחקר השוו החוקרים הקנדים מאוניברסיטת British Columbia את אבחנות הסרטן בקרב אנשים עם טרשת נפוצה לאבחנות סרטן בקרב אנשים ללא טרשת נפוצה הדומים להם במאפיינים כמו גיל ומין.

 

הממצאים הראו שהסיכון של אנשים עם טרשת נפוצה לחלות בסרטן באופן כללי נמוך ב-14% בהשוואה לאוכלוסייה. עוד מצאו החוקרים כי הסיכון של אנשים עם טרשת נפוצה לחלות בסרטן המעי הגס נמוך ומובהק באופן ייחודי - הסיכון של אדם עם טרשת נפוצה לחלות בסרטן המעי הגס נמוך בכחצי בהשוואה לאדם הדומה לו במאפיינים אך אין לו טרשת נפוצה.

 

יחד עם זאת, החוקרים מצאו גם עלייה בסיכון לסרטן במוח ובשלפוחית השתן - עלייה מתונה בלבד שלא נמצאה מובהקת מבחינה סטטיסטית. עוד נמצא כי בקרב אנשים עם טרשת נפוצה התקפית, ישנו סיכון מוגבר לסרטן עור שאינו מלנומה.


מהנתונים עלה גם ממצא מדאיג: כאשר מגלים סרטן אצל אנשים עם טרשת נפוצה, מסת הגידולים נוטה להיות גדולה יותר, מה שאומר שהם מתגלים יחסית מאוחר. כעת יש לבחון במחקרי המשך, מדוע בקרב אנשים עם טרשת נפוצה הגידולים הסרטניים מאובחנים בשלב מאוחר יחסית.


פרופ' הלן טרמלט, הכותבת הראשית של המאמר, הסבירה את פרשונתה לממצא: "מכיוון שהסימפטומים של טרשת נפוצה רחבים ויכולים לכלול תחושות של עייפות, ייתכן שהסימפטומים של הסרטן ממוסכים וקשה להבחין בהם". פרופ' טרמלט מדגישה שלמרות הממצאים המצביעים על סיכון מופחת לסרטן, על אנשים עם טרשת נפוצה ורופאיהם לעקוב אחר ההנחיות לאיתור וזיהוי המחלה.

 


מתוך Brain June 21, 2012
 

compa
01/07/12 13:21

איזה באסה...

אז אני אכלתי אותה! כי שנה בדיוק לאחר שאובחנתי חולה MS, גילו לי גידול ממאיר בלשון.

לפחות הגילוי היה מוקדם ואפשר היה לטפל.  לכן, לאחר כריטה חלקית של הלשון ו...


איזה באסה...אז אני אכלתי אותה! כי שנה בדיוק לאחר שאובחנתי חולה MS, גילו לי גידול ממאיר בלשון.לפחות הגילוי היה מוקדם ואפשר היה לטפל.  לכן, לאחר כריטה חלקית של הלשון והקרנות,היום אני 7 שנים אחרי ועדיין נקי!רק שנהיה בריאים !!!ראובן קומפנאץ 


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: