כמונילחץ דםחדשותיש למדוד לחץ דם בשתי הידיים

יש למדוד לחץ דם בשתי הידיים

הבדל של 10 מ"מ כספית בלחץ הדם הסיסטולי בין שתי הידיים עשוי להצביע על סיכון מוגבר למחלות כלי דם

מאת אלה הר-נוי
31/01/12
תגובות 5

רופאים צריכים למדוד את לחץ הדם בשתי הידיים כנורמה (צילום: Shutterstock)
רופאים צריכים למדוד את לחץ הדם בשתי הידיים כנורמה (צילום: Shutterstock)

 

חוקרים אומרים כי יש למדוד לחץ דם בשתי הידיים כרוטינה, מכיוון שהבדל בין היד השמאלית לימנית עשוי להצביע על בעיות בריאות סמויות. החוקרים מאוניברסיטת אקסטר שערכו סקירת מחקרים בנושא, מצאו כי המשמעות של הבדל גדול בלחץ הדם בין שתי הידיים עשוי להצביע על עליה בסיכון למחלות כלי דם ולמוות.

 

הסקירה שכללה 20 מחקרים קודמים שנערכו בתחום פורסמה בכתב העת The Lancet. מניתוח הנתונים עלה כי הבדל בלחץ הדם הסיסטולי (הערך הגבוה בקריאת לחץ הדם) של 10 מ"מ כספית בין הזרועות יכול לזהות מטופלים שנמצאים בסיכון מוגבר למחלת כלי דם היקפיים, מחלה המתבטאת בהצרות עורקים המובילים דם לרגליים. לרוב, מחלת כלי דם היקפית אינה מלווה בסימפטומים ולכן היא קשה לזיהוי. הבדל של 15 מ"מ כספית עשוי להצביע גם על סיכון מוגבר למחלת כלי דם במוח, סיכון גבוה ב- 70% לתמותה ממחלות לב וסיכון מוגבר ב- 60% למוות מכל סיבה שהיא.

 

זיהוי מוקדם של מחלות כלי דם היקפיים הוא חשוב מכיוון שנקיטת צעדים כמו הפסקת עישון, הפחתת לחץ הדם ולעיתים נטילת סטטינים (תרופות להפחתת כולסטרול) תיטיב עם חולים אלה.

 

החוקרים טוענים כי רופאים צריכים להקפיד על מדידת לחץ הדם בשתי הידיים כנורמה.

 

 

The Lancet, Early Online Publication, 30 January 2012

 

BENO1952
06/02/12 19:28
כידוע לחץ הדם עולה בהתאם לפעילויות של הגוף במצבים רבים. היות והלב מושפע מן המערכת האוטנומית של הגוף ,האם יתכן שהגוף מעלה את לחץ הדם במתכוון?? על מנת להתגבר על חסימות כאלו ואחרות? על מנת לספק דם וחמ...


כידוע לחץ הדם עולה בהתאם לפעילויות של הגוף במצבים רבים.

היות והלב מושפע מן המערכת האוטנומית של הגוף ,האם יתכן שהגוף מעלה את לחץ הדם במתכוון?? על מנת להתגבר על חסימות כאלו ואחרות? על מנת לספק דם וחמצן לכל הגוף?איך הגיעו למסקנה שיש להוריד את לחץ הדם בעזרת "כדורים אונסים"??

האם לא נעשת פה התערבות מזיקה??עם הזדקנותו של הגוף מזדקנת למעשה כל ה"הצנרת" של הגוף,

באופן טבעי הלב יגביר את לחץ הדם על מנת לספק דם וחמצן לכל האברים,,למה הרפואה "מקטינה" את לחץ הדם??מניסיון משפחתי ידוע לי על מצב שאדם קרוב אלי טופל בכדורים להורדת לחץ דם,,ולבסוף מת מדום לב .!!!

הלב קרס,!!!!עלי בכל אופן לא מקובלת  ה"תאוריה הזו" שיש להוריד את לחץ הדם בהתאם לקביעות של רופא כזה או אחר,!!!

כל טוב,,
ד--ר-נעמי-לוין-יינה
04/02/12 9:41
dav  - אתה צודק. הגוף הוא באמת לא מכונה מדוייקת לחלוטין, וכל פעם שמודדים את לחץ הדם, מקבלים  ערך מעט שונה. לכן גם מקובל לעשות 3 מדידות וחשב את הממוצע מביניהם. אבל, אין הבדלים משמעותיים במיוח...
dav  - אתה צודק. הגוף הוא באמת לא מכונה מדוייקת לחלוטין, וכל פעם שמודדים את לחץ הדם, מקבלים  ערך מעט שונה. לכן גם מקובל לעשות 3 מדידות וחשב את הממוצע מביניהם. אבל, אין הבדלים משמעותיים במיוחד, ואפשר לדעת שאולי מדובר במצב לא תקין, כאשר הפער בין 2 הידיים הוא גדול, מעל 10-15 מ"מ כספית ואף יותר. אצל הרבה אנשים המדידות החוזרות נמוכות יותר, וזה נובע בעיקר מכך שרגועים יותר ככל שעושים בדיקות נוספות. עדיין, לא מדובר בשינויים קיצוניים בין מדידה למדידה.
dav
04/02/12 1:23
שלום איך  יודעים מה ההפרש ?,הרי המדידה לא מתבצעת סימולטנית אלא יד אחת ולאחר מכן היד השנייה.אצלי כל הזמן התוצאות שונות ,לדוגמא אם אני מודד ביד אחת ,לאחר מכן ביד השנייה ולאחר מכן חוזר ליד הראשונה...
שלום

איך  יודעים מה ההפרש ?,הרי המדידה לא מתבצעת סימולטנית אלא יד אחת ולאחר מכן היד השנייה.אצלי כל הזמן התוצאות שונות ,לדוגמא אם אני מודד ביד אחת ,לאחר מכן ביד השנייה ולאחר מכן חוזר ליד הראשונה אני מקבל 3 תוצאות שונות וכן הלאה ,בד"כ המדידות הנוספות הם נמוכות לכיוון התקין לעומת המדידות ההתחלתיות.

תודה
ד--ר-נעמי-לוין-יינה
02/02/12 12:28
אתה צודק בהחלט במרבית הדברים שכתבת. מאחר וההנחיות עצמן למדידת לחץ דם בצורה תקינה כוללות כל כך הרבה סעיפים, במרבית הפעמים אכן לא מקפידים על כל הדברים הללו. כמובן שזה נכון לכל מדידת לחץ דם, ללא קשר ישיר...
אתה צודק בהחלט במרבית הדברים שכתבת. מאחר וההנחיות עצמן למדידת לחץ דם בצורה תקינה כוללות כל כך הרבה סעיפים, במרבית הפעמים אכן לא מקפידים על כל הדברים הללו. כמובן שזה נכון לכל מדידת לחץ דם, ללא קשר ישיר להבדלים שבין 2 הידיים.

בכל מקרה, גם אם לא מקפידים על כל ההנחיות הנ"ל, עדיין יש בכך טעם, מאחר ומדידות חוזרות בזמנים שונים, בבית ובמרפאה ע"י אחות/רופא, הן הכלי היחיד שקיים בידינו כדי לחשוד או לעשות אבחנה של יתר לחץ דם. אם קיים ספק, ולא בטוחים, תמיד ניתן לבצע הולטר ל"ד של 24 שעות ולעשות את האבחנה באופן ודאי יותר. אבל ברור לחלוטין, כי אדם שכל הזמן מודד ל"ד בערכים הגבוהים משמעותית מהתקין, הוא חולה קרוב לודאי.

וכמה הערות קטנות -

השרוולית צריכה להתאים להיקף הזרוע ולא לאורכה, כלומר אדם רזה/קטן עם זרוע צרה - שרוולית קטנה יותר, אדם שמן/שרירי מאד, עם זרוע רחבה - שרוולית גדולה.

כמו כן, נהוג לטפל ביל"ד בקשישים ובצעירים, וערכי המטרה דומים עם הטיפול, ללא קשר לגיל.
BENO1952
01/02/12 21:59
שהבדיקה תעשה כראוי או כפי שמפורט בנוהלים כאלו ואחרים לגבי ביצוע הבדיקה !!! עד היום לא נתקלתי בפעם אחת!! שהבדיקה בוצעה כראוי,!!! --אין הקפדה על שימוש בשרוולית מתאימה לאדם הניבדק,!! [שרוולית קטנה לאדם...
שהבדיקה תעשה כראוי או כפי שמפורט בנוהלים כאלו ואחרים לגבי ביצוע הבדיקה !!!

עד היום לא נתקלתי בפעם אחת!! שהבדיקה בוצעה כראוי,!!!

--אין הקפדה על שימוש בשרוולית מתאימה לאדם הניבדק,!! [שרוולית קטנה לאדם עם זרוע קטנה ושרוולית גדולה לאדם עם זרוע ארוכה.!!]

--אין הקפדה בלשאול את הנבדק האם עישן או שתה קפה כחצי שעה לפני הבדיקה.!!

--אין הקפדה בביצוע 3 בדיקות במרווחים של 10 דקות בין בדיקה ובדיקה,!!!

--אין הקפדה על כיול מכשירי הבדיקה הקיימים ברוב בתי החולים והמרפאות!!

--אין הקפדה לביצוע הבדיקה ביד הדומיננטית,!!

--אין הקפדה לבדיקה עם שרוולית מונחת על הזרוע !!במקרים רבים נעשית הבדיקה על שרוול הבגד,חולצה!!

--אין התייחסות כלל לגיל הניבדק,!!לאדם בין 80 צריך להיות לחץ דם של בחור בן 20,!! במידה ולא ,בואו "נאנוס" אותו עם כדורים,!!

--בקיצור,כל הבדיקה הזו  שווה ל----------

זה הכל "בערך" !! בשורה תחתונה מודיעים לך בחגיגיות שאתה סובל מלחץ דם,!!
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: