כמונילחץ דםמדריכיםיתר לחץ דם בגיל מבוגר

יתר לחץ דם בגיל מבוגר

עליה בלחץ הדם הסיסטולי הנה תופעה נפוצה בקרב האוכלוסייה המבוגרת. עם זאת, חשוב לא להשלים עמה ולטפל בה

מאת ד"ר אלון גרוסמן ופרופ' אהוד גרוסמן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

בגיל המבוגר, יתר לחץ דם בכלל ויתר לחץ דם סיסטולי בפרט, הם גורמי סיכון מובהקים להופעת אירועים מוחיים, לבביים וכלייתיים, ולתמותה בכלל. למרות שהדעה הרווחת היא שהעליה בלחץ הדם היא חלק טבעי מתהליך ההזדקנות - יש לטפל בה.

 

באוכלוסייה זו שכיח למצוא ערכי לחץ דם סיסטוליים גבוהים ודיאסטוליים תקינים (כלומר Isolated systolic hypertension). למרות שהדעה הרווחת בקרב הציבור הרחב ואפילו בקרב חלק מהרופאים היא שעליית לחץ הדם סיסטולי היא חלק מתהליך ההזדקנות הבריא ואינה מצריכה טיפול - הטיפול בלחץ דם באוכלוסייה זו חשוב במיוחד.

 

ערכי לחץ דם של 170/80 מ"מ כספית בגבר בן 70 נחשבים, שלא בצדק, על ידי רוב הציבור כלחץ דם תקין, אולם דווקא בגיל זה לחץ דם סיסטולי גבוה - מגדיל מאוד את הסיכון לחלות, והורדת לחץ הדם מפחיתה מאוד את התחלואה והתמותה. לכן צריך לשאוף להגיע ללחץ דם נמוך 140/90 מ"מ כספית. עם זאת, בחולים עם יתר לחץ דם סיסטולי לא תמיד ניתן להגיע ליעד - וניתן להסתפק בערכי לחץ דם סיסטולי הנמוכים מ-160 מ"מ כספית.

 

 - להרחבה על לחץ דם סיסטולי בגיל מבוגר לחץ כאן

 

דגשים בטיפול:

 

• טיפול במשתנים (תיאזידים או שילוב של תיאזיד ואמילוריד - קלוריל), או בחוסמי סידן ארוכי טווח מקבוצת הדיהידרופירידינים, הוא הטיפול הראשוני המועדף.

 

• תרופות מסוימות יכולות להיות מסוכנות יותר בגיל מבוגר. כך, חוסמים אדרנרגיים פריפריים, חוסמי קולטני אלפא ומשתנים במינון גבוה - עשויים לגרום לירידת לחץ הדם בעמידה. חוסמי בתא יכולים לגרום להאטה משמעותית בקצב הלב (עוד על התרופות ליתר לחץ דם).

 

• כאשר לחץ הדם לא יורד למרות טיפול תרופתי משולב צריך לחשוד ביתר לחץ דם מדומה (pseudohypertension) או בתסמונת החלוק הלבן (white coat hypertension).

 

• חשוב לזכור שחולים מבוגרים מגיבים טוב לדיאטה דלת נתרן, ושהמינון התרופתי ההתחלתי צריך להיות תמיד חצי מהמינון המומלץ לחולה צעיר.

 

 אלון גרוסמן הוא רופא בכיר במחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי רבין קמפוס בילינסון. אהוד גרוסמן הוא מנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: