כמוניכאבחדשותכעס ועצב מגבירים כאב

כעס ועצב מגבירים כאב

מחקר: רגשות שליליים מחמירים כאב בנשים עם וללא פיברומיאלגיה

מאת אלה הר-נוי
06/10/10
תגובות 1

נשים עם פיברומיאלגיה חשות יותר רגשות שליליים (צילום: panthermedia)
נשים עם פיברומיאלגיה חשות יותר רגשות שליליים (צילום: panthermedia)

 

מוכרחים להיות שמח: רגשות שליליים כמו כעס ועצב מגבירים כאב בנשים שסובלות מפיברומיאלגיה ונשים שלא סובלות מהמחלה. כך עולה ממחקר חדש.

 

חוקרים הולנדים מאוניברסיטת Utrecht ביצעו ניסויים על 62 נשים עם פיברומיאלגיה ו- 59 נשים ללא פיברומיאלגיה. הנשים בשתי הקבוצות התבקשו להיזכר בסיטואציות ניטרליות, ואז להיזכר במצבים המעוררים כעס ומצבים המעוררים עצב.

 

החוקרים מדדו את השפעת הרגשות השליליים האלה על הכאב הקליני של הנשים. בהמשך, המשתתפות גם נחשפו להשראת כאב חשמלי, כאשר הן לחצו על כפתור כשהן חשו בזרם חשמלי, לחצו עליו שוב כשהזרם נהיה כואב, ועוד פעם כשהכאב נהיה בלתי-נסבל. 

 

החוקרים מצאו כי נשים עם ובלי פיברומיאלגיה ציינו כאב מוגבר כשהן חוו כעס ועצב. ככל שהתגובה הרגשית השלילית הייתה גדולה, כך גם גדלה תחושת הכאב.

 

החוקרים מסבירים כי נשים עם פיברומיאלגיה חשות יותר רגשות שליליים מנשים בריאות ולכן תוצאות המחקר רלוונטיות במיוחד לאוכלוסיה זו. לדבריהם, מכיוון שרגשות שליליים הם חלק בלתי-נמנע מהחיים, במיוחד בקרב אנשים שמתמודדים עם כאב כרוני, כדאי להתמקד בניסיון לשנות את האופן בו אנשים מתמודדים עם רגשותיהם, במטרה לשנות את השפעת הרגשות השליליים על הכאב. לדוגמא, אם נלמד את המטופלים להכיר ברגשותיהם ולבטא אותם, זה יכול להפחית את העוצמה של הרגשות שנחווים, מה שיפחית את השפעת הרגשות על הכאב.

 

 
DOI: 10.1002/acr.20230 Arthritis Care & Research.

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
06/10/10 14:28
קללות מפחיתות כאב

http://www.camoni.co.il/?idr=402&pid=5375
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: