כמונילחץ דםמדריכיםלחץ דם נוירוגני

לחץ דם נוירוגני

כיצד לחץ תוך גולגלתי או פגיעה במוקד הפעילות הסימפטטית בעמוד השדרה משפיעים על לחץ הדם?

מאת ד"ר אלון גרוסמן ופרופ' אהוד גרוסמן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

עלייה בלחץ התוך-גולגולתי כתוצאה מגידולים מוחיים, דלקת בקרום המוח, דימום תוך מוחי, חבלת ראש ואירועים מוחיים - מובילה לעלייה בלחץ הדם. כמו כן, פגיעה במערכת העצבים הסימפטטית (המערכת הפועלת במצבי דחק) עלולה לגרום לשינויים בלחץ הדם. 

 

עלייה בלחץ התוך-גולגלתי

 

המוח עטוף בקרומים ונוזל ונמצא בתוך הגולגולת. לאחר שלב הגדילה, עצמות הגולגולת מתחברות ויוצרות מאין קופסא סגורה המגנה על המוח. קופסת הגולגולת לא יכולה לשנות את גודלה ולכן כל תהליך התופס מקום במוח גורם לעלייה בלחץ התוך גולגולתי. 

 

הסיבות השכיחות לעליית לחץ תוך-גולגולתי כוללות גידולים מוחיים (בעיקר בחלקו האחורי של המוח), דלקת קרום המוח, דימום תוך מוחי, חבלת ראש ואירועים מוחיים המלווים בבצקת מקומית נרחבת.

 

איך זה משפיע על לחץ הדם? עליית הלחץ בתוך הגולגולת גורמת להפחתה בזרימת הדם למוח. מרכז ויסות לחץ הדם הממוקם בגזע המוח מקבל מסר מוטעה כאילו יש צורך להעלות את לחץ הדם על מנת להגביר את זרימת הדם למוח. מרכז ויסות לחץ הדם מגייס את המערכת הסימפטטית והדבר מוביל לעליית לחץ הדם.

 

יש לציין כי גם חולים הסובלים מאירוע מוחי נוטים לפתח לחצי דם גבוהים ב-24-48 שעות הראשונות לאחר האירוע.

 

פגיעה במערכת העצבים הסימפטטית

 

פגיעה בעמוד השדרה

 

מוקד הפעילות הסימפטטית העצבית ממוקם בעמוד השדרה החזי. כאשר ישנה פגיעה בעמוד השדרה מעל לגובה עמוד השדרה החזי, בדרך כלל בעקבות חבלה, נפגע המנגנון האחראי לויסות פעילות מערכת העצבים הסימפטטית והדבר מוביל לפעילות סימפטטית מוגברת, ובעקבותיה ליתר לחץ דם.

 

גירויים נוספים במערכת הסימפטטית

 

גם גירוי חיצוני של מערכת העצבים הסימפטטית, כגון הרחבה של שלפוחית השתן או של המעי הגס, עשוי להוביל לתגובה סימפטטית מוגזמת וחסרת בקרה. זו, גורמת לעלייה בלחץ הדם, הזעה, סומק וכאבי ראש. בהמשך, כאשר הגירוי פוסק, יכול להופיע לחץ דם נמוך למדי.

 

 

אלון גרוסמן הוא רופא בכיר במחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי רבין קמפוס בילינסון. אהוד גרוסמן הוא מנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: