סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותחלון ההזדמנויות לריפוי סוכרת: שלוש שנים מהאבחנה

חלון ההזדמנויות לריפוי סוכרת: שלוש שנים מהאבחנה

חוקרים מצאו כי לאנשים עם סוכרת סוג 2 שמותאמת להם דיאטה בסמוך לאבחנה יש סיכוי להירפא מהמחלה. מהמחקר עולה שהנזק לתאי הגוף שאחראים לייצור אינסולין נהיה בלתי הפיך תוך שלוש שנים

מאת דן אבן
09/10/18
תגובות 1

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

סוכרת סוג 2 היא מחלה כרונית המאופיינת ברמות סוכר גבוהות בדם ומהווה את הסוג הנפוץ ביותר של סוכרת. בהבדל מסוכרת סוג 1 שמקורה במנגנון אוטואימוני, כשהמערכת החיסונית תוקפת מסיבה לא ברורה את תאי בטא בלבלב שמייצרים את הורמון האינסולין – זה המווסת את רמות הסוכר, סוכרת סוג 2 מתפתחת כשרמות הסוכר בדם עולות בהדרגה, ותאי הבטא בלבלב מתאמצים לייצר אינסולין נוסף עד לקריסתם המדורגת - אז מפסיק הגוף לייצר אינסולין והמחלה הופכת מסמויה לגלויה.

 

ברפואה ובמדע סוכרת סוג 2 נתפסת כמחלה פרוגרסיבית שמתקדמת עם הזמן עד לחוסר מוחלט ביכולת לייצר אינסולין והצורך לעבור מתרופות להזרקת אינסולין יומיומית. עם זאת, בשנים האחרונות הוכח ניתן לשנות את מהלך המחלה ולהוביל לשינוי כיוון ובמצבים שונים אפילו לריפוי סוכרת. כך, למשל, נמצא כי לאנשים עם סוכרת סוג 2 שעוברים ניתוחי קיצור קיבה על רקע השמנת יתר חולנית יש סיכויים גבוהים להירפא מהמחלה. כמו כן, מחקרים חדשים העלו כי גם בקרב אנשים עם עודף משקל קל עד מתון או השמנת יתר שאינה חמורה במיוחד – שינוי תזונתי שבמרכזו הורדה קלה במשקל עשוי להוביל לשיפור דרמטי עד כדי ריפוי מסוכרת, לעתים עד כדי הפסקת הצורך בנטילת תרופות.

 

עתה נמצא במחקר חדש מבריטניה כי לאנשים עם סוכרת סוג 2 מומלץ ליזום הורדה במשקל בסמוך לאבחון המחלה, זאת מאחר ובחלוף שלוש שנים עשוי חלון הזמנים שמאפשר ריפוי מהמחלה לפוג, והשינויים שעברו תאי הבטא כבר בלתי הפיכים.

 

חלון זמנים צר

 

המחקר החדש שביצעו חוקרים מאוניברסיטאות ניוקאסל וגלאזגו הוא למעשה ניתוח נוסף של ממצאי מחקר DiRECT, מחקר בריטי נרחב שכלל מעקב אחר 298 סוכרתיים בגילי 20 עד 65. במחקר הנוכחי נטלו חלק סוכרתיים שאובחנו לפני שש שנים.

 

במסגרת המחקר המקורי סווגו הנבדקים באופן אקראי לשתי קבוצות – לנבדקים בקבוצת המחקר הותאמה למשך שלושה עד חמישה חודשים דיאטה דלת קלוריות להפחתה במשקל שהייתה מבוססת על משקאות ייעודיים עם יעד של צריכת 810 קלוריות ליום, ולצדה נבדקים שנכללו בקבוצת ביקורת להם הותאם טיפול תרופתי בהתאם להנחיות הרפואיות המקובלותבתום שנת מעקב, 46% מהנבדקים בקבוצת המחקר נרפאו מסוכרת סוג 2, בהשוואה ל-4% בלבד בקבוצת הביקורת.

 

 

במחקר הנוכחי נותחו באופן מעמיק נתוני 58 נבדקים מקבוצת המחקר שהותאמה להם הדיאטה דלת הקלוריות: 40 נבדקים הגיבו לדיאטה בירידת ערכי הסוכר בדם והגעה לערכי מטרה של המוגלובין מסוכרר (HbA1C) של עד 6.5%, עד שהוגדרו כמי שנרפאו מסוכרת, ואלו הוגדרו כ'קבוצת המגיבים'. ולצדם 18 נבדקים שנותרו עם בדיקות המוגלובין מסוכרר בטווח המעיד על המשך קיומה של מחלת הסוכרת, ואלו כונו 'קבוצת הלא מגיבים'.

 

כשבוצע ניתוח למאפייני נבדקים בשתי הקבוצות, התפלאו החוקרים להיווכח כי אין הבדלים מובהקים בין הקבוצות, לא בגיל (53 בממוצע בשתי הקבוצות), לא בפיזור המינים (יחס דומה של כ-50% נשים בשתי הקבוצות) ולא במשקל (100.6 עד 102.1 ק"ג בממוצע בשתי הקבוצות). כמו כן, לנבדקים בשתי הקבוצות היה דפוס דומה של ירידה ברמות השומן בכבד ובלבלב כתוצאה מהדיאטה.

 

ההבדל המובהק היחיד שזוהה היה משך המחלה מאז אבחונה: התברר כי בקבוצת המגיבים עמד משך הזמן מאבחון המחלה עד לתום ההתערבות על 2.7 שנים, ואילו בקבוצת הלא מגיבים נמנו 3.8 שנים. מכאן מסיקים החוקרים כי כפי הנראה קיים חלון זמנים צר של שלוש שנים להתערבות בהורדה במשקל שבאפשרותה לשנות את מהלך המחלה ולהוביל לריפוי מסוכרת סוג 2. הממצאים הוצגו בתחילת אוקטובר 2018 בכנס האיגוד האירופי לחקר הסוכרת (EASD) שנערך בברלין.

 

פוטנציאל משנה גורל

 

בראיון לתקשורת האמריקאית הבהיר החוקר הראשי פרופ' רוי טיילור כי "הממצאים מראים כי ככל שמישהו חי יותר עם סוכרת סוג 2, כך קטנים הסיכויים שתפקוד תאי בטא ישתפר. המסר הקליני ברור: הורדה במשקל יעילה ויש להציעה לכלל המטופלים עם סוכרת סוג 2, בעיקר בעת אבחון המחלה".

 

החוקרים הבהירו כי הנבדקים במחקר היו כולם ממוצא אירופי ובריטי, וייתכן שבקבוצות אתניות אחרות הממצאים עשויים להשתנות. כמו כן, המחקר בוצע בתום שנת מעקב אחת בלבד, ובימים אלה מורחבת הבדיקה לתקופת מעקב יותר ממושכת.

 

החוקרים מבהירים כי למחקר DiRECT ולניתוחים נוספים שאמורים להתבצע על ממצאיו יש פוטנציאל לשינוי גורלם של מיליוני אנשים עם סוכרת סוג 2, מאחר וזוהה בו פוטנציאל לריפוי מהמחלה על ידי התערבות תזונתית בלבד, באופן שמפסיק את התלות בתרופות לסוכרת.

 

נכון לשנת 2016, בישראל חיים 499,864 חולי סוכרת מאובחנים מעל גיל 20, לפי דו"ח מדדי האיכות של קופות החולים של המכון הלאומי לחקר שירותי בריאות ומדיניות בריאות ומשרד הבריאות. ההערכה על פי סקרי בריאות לאומיים של משרד הבריאות כי 7.6% עד 8.8% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים מסוכרת, ומספר החולים צפוי להאמיר ל-1.2 מיליון עד שנת 2030. כיום אין בארץ רישום מרכזי לחולי סוכרת סוג 2, אולם לפי הערכות המבוססות על נתונים מארה"ב, 39,900 ישראלים מעל גיל 20 מפתחים בכל שנה סוכרת סוג 2.

 

 

חנה-פאר
17/10/18 16:08
עדיין חבל שמרבית חולי הסוכרת יעדיפו תרופות ולא להתאמץ
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: