כמוניכאבחדשותצרכני קנביס עשויים להזדקק ליותר חומרי הרדמה לפני ניתוח

צרכני קנביס עשויים להזדקק ליותר חומרי הרדמה לפני ניתוח

מחקר חדש מעלה את האפשרות שאנשים שמשתמשים בקנביס באופן קבוע עשויים להזדקק למינון גבוה יותר מהרגיל של תרופות הרדמה לפני פרוצדורות רפואיות

מאת אלה הר-נוי
16/04/19
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

משתמשים בקנביס? אל תניחו כי זה לא ישפיע על הטיפול הרפואי שתקבלו. קנביס עשוי להתנגש עם תרופות רבות, כאשר חלק מהאינטראקציות כבר ידועות ואחרות ממשיכות להתגלות. 

 

כדי לנסות להבין כיצד קנביס משפיע על היעילות של סוגים שונים של חומרי הרדמה, חוקרים בחנו 250 מטופלים שעברו פרוצדורות חודרניות הדורשות הרדמה בקולורדו, שם השימוש במריחואנה חוקי. 25 מהנבדקים דיווחו כי הם משתמשים בקנביס באופן קבוע. רוב הנבדקים עברו קולונוסקופיה.

 

לפי הפרסום בכתב העת Journal of the American Osteopathic Association, בהשוואה למטופלים אחרים, משתמשים בקנביס זקוקים ל-220% יותר מחומר ההרדמה פרופופול. מתרופת ההרדמה פנטניל נדרשו 14% יותר כדי להרדים משתמשי קנביס ומהחומר מידזולם נדרשו 20% יותר.

 

מדובר במחקר קטן וכעת נדרשים מחקרים נוספים שיאוששו את הממצאים הראשוניים באוכלוסיות גדולות יותר של משתמשי קנביס ובמטופלים שעוברים מגוון גדול יותר של פרוצדורות.

 

לדווח לרופא

 

החוקרים מסבירים כי העובדה שהשימוש בקנביס משפיע על היעילות של שלוש התרופות הללו מעלה שאלות לגבי השפעות פוטנציאליות של החומר על תרופות אחרות ומדגישה כי חשוב שמטופלים יידעו את הרופאים שלהם על שימוש בקנביס לפני כל פרוצדורה רפואית.

 

קנביס עשוי להשפיע על פעילותן של תרופות רבות – חלקן לא ידועות. ארגון הרוקחות הישראלי פרסם בשנת 2014 נייר עמדה המפרט את תופעות הלוואי המוכרות בנטילה משולבת של קנביס רפואי ותרופות, לקראת הפצת הקנביס הרפואי דרך בתי המרקחת.

 

בין התרופות הנפוצות שידוע כי הן עלולות ליצור אינטראקציות בעייתיות עם קנביס ניתן למנות נוגדי דיכאון מקבוצת SSRI (כגון פרוזק, סרוקסט, פבוקסיל, ציפרמיל, רסיטל, לוסטרל וציפרלקס) שיחד עם קנביס עלולים להוביל למאניה. שילוב עם צמח ההיפריקום שמשמש לטיפול בדיכאון (בתרופות רמוטיב, לאייף 600) עלול להוביל לירידה בהשפעת הקנביס ועלייה בדיכוי הנשימתי. בשילוב עם מדלל הדם קומדין (וורפין) קנביס עלול להוביל לעלייה ב-INR (סמן להפרעות בקרישת הדם). עם תרופות לאין אונות (כגון ויאגרה, סילדנפיל טבע, סיל-און) קיימת עלייה בסיכון לאירוע לב.

 

יצוין כי אינטראקציה בין תרופות בכלל ובין תרופות לקנביס רפואי בפרט אינה בהכרח משהו שצריך לפחד ממנו ולהפסיק בגללו טיפול. ברוב המקרים דורשים שילובים אלה בעיקר התייחסות מצד הרופא או הרוקח כדי לבצע התאמה טובה יותר של מינונים.

 

 

The Journal of the American Osteopathic Association Published Online First on April 15, 2019. doi:10.7556/jaoa.2019.052

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: