כמוניכאבחדשותסובלים ממיגרנה? אספירין יכול לעזור

סובלים ממיגרנה? אספירין יכול לעזור

מחקר חדש: אספירין יעיל לטיפול בסימפטומים של מיגרנה

מאת מאת: אלה הר-נוי
22/04/10
תגובות 0

שלושה כדורי אספירין עזרו לכמחצית מהסובלים ממיגרנה (צילום: אתר סטוק פוטוז)
שלושה כדורי אספירין עזרו לכמחצית מהסובלים ממיגרנה (צילום: אתר סטוק פוטוז)

 

סובלים ממיגרנה קשה? מחקר חדש ומקיף קובע כי נטילת אספירין יכולה לעזור. מדענים מצאו ששלושה כדורי אספירין עזרו ליותר ממחצית מהסובלים ממיגרנה להתגבר על ההתקף.


במסגרת סקירת Cochrane (גוף מוסמך וידוע שעורך מחקרי ענק בתחום הבריאות באמצעות סקירת מחקרים רבים) נסקרו 13 מחקרים שכללו יחדיו 4,222 משתתפים.

 

ניתוח המחקרים הראה כי נטילת 900 עד 1,000 מ"ג של אספירין ריפאה לחלוטין אחד מארבעה אנשים תוך שעתיים. כמחצית מהנחקרים מצאו כי הסימפטומים שלהם השתנו מסימפטומים קשים או מתונים לסימפטומים קלים בלבד או לריפוי הסימפטומים, תוך שעתיים.

 

כדור סטנדרטי של אספירין מכיל 300 מ"ג. החוקרים מסבירים כי נטילת שלושה כדורים בבת אחת תסייע להפחתת התסמינים. כמובן שיש לוודא מה המינון בכדור שאתם נוטלים.

 

אספירין לבדו הפחית חלק מהתסמינים הנוספים מלבד כאבי הראש כמו בחילה, הקאות ורגישות לאור. אבל, שילוב של 900 מ"ג אספירין עם 10 מ"ג של תרופה נוגדת בחילות מסוג metoclopramide היה יעיל במיוחד להפחתת בחילות והקאות. שילוב כזה לא סייע באופן משמעותי בהפחתת כאב הראש.

 

רבים מהסובלים ממיגרנות פונים לתרופות מרשם. בעקבות המחקר החוקרים ממליצים לנסות קודם להיעזר באספירין- תרופה ללא מרשם שכנראה עושה את העבודה לפחות אצל מחצית מהאנשים.

 

בימים אלה החוקרים מבצעים סקירות נוספות, על מנת לבדוק את השפעתן של תרופות נוספות ללא מרשם על מיגרנה, ולהשוותן לאספירין.

 

בסקירת המחקרים החוקרים לא מצאו תופעות לוואי משמעותיות בקרב הסובלים ממיגרנה שנטלו אספירין. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי לאספירין יש תופעות לוואי. שימוש ארוך טווח בתרופה עלול לגרום לנזקים וחלק מהאנשים כלל לא יוכלו להיעזר בה.

 

התרופה אסורה לסובלים מכיב קיבה, מכיוון שהיא עלולה לגרום לדימום במערכת העיכול. גם בקרב אנשים ללא בעיות קיבה, האספירין עלול לפגוע ברירית הקיבה ובשימוש ממושך לגרום להופעת כיבי כיבה. כדי להפחית את הסיכון יש לקחת את התרופה אחרי אוכל.

 

בעיה נוספת היא שאספירין מתנגש עם תרופות רבות, במיוחד תרופות מרשם אשר משפיעות על קרישת הדם (כמו קומדין ופלביקס). שילוב עמן מגביר סכנה לדימום במערכת העיכול ובגוף בכלל. האספירין גם לא מומלץ בהיריון ללא הוראת רופא, בעיקר בשליש השלישי ואסור לילדים מתחת לגיל 18. 

 

למידע נוסף 

 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: