כמוניהשמנהחדשותעד כמה אתה שמן? ועד כמה ההשמנה שלך מסוכנת? זו הדרך המומלצת לבדוק

עד כמה אתה שמן? ועד כמה ההשמנה שלך מסוכנת? זו הדרך המומלצת לבדוק

חוקרים בכירים: כדי להעריך את מידת ההשמנה ואת הסיכון למחלות נלוות להשמנה צריך לקחת בחשבון גם את היקף המותניים. מהו היקף המותניים הרצוי?

מאת לימור מרדי-טילבור
19/02/20
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אנשי מקצועות הבריאות צריכים באופן שגרתי למדוד היקף מותניים לצד מדד מסת הגוף (BMI) כדי להעריך נכונה את מידת ההשמנה ואת הסיכונים הכרוכים בה. כך עולה מהצהרת קונצנזוס של 17 מומחים מטעם ארגוני בריאות, לרבות החברה הבינלאומית לטרשת עורקים וכן אוניברסיטת בן גוריון בישראל, שבחנו את הנושא ופרסמו את ממצאיהם בכתב העת Nature Reviews Endocrinology.

 

בעבודתם החוקרים סיכמו את העדויות שמצביעות על כך ש-BMI לבדו אינו מספיק כדי להעריך גורמי סיכון הקשורים בהשמנה. כך, למרות שאנשים רבים עם עודף משקל או השמנה מפתחים מחלות הקשורות בהשמנה כמו סוכרת סוג 2 ומחלות לב וכלי דם, אחרים נותרים בריאים.

 

המומחים הצהירו כי היקף המותניים - מדד פשוט להשמנה בטנית - צריך להוות 'סימן חיוני' (vital sign) להערכת השמנה לצד BMI וכי הצרה של היקף המותניים היא מטרה טיפולית בעלת חשיבות קריטית להפחתת הסיכונים לבריאות.

 

השמנה בטנית מסוכנת יותר מהשמנה באזורים אחרים בגוף ומהווה מדד חזק לניבוי מחלות הקשורות להשמנה כגון מחלות לב, סוכרת סוג 2 וכבד שומני. למעשה, מחקרים מראים כי היקף מותניים גבוה מעלה סיכון לתחלואה ולתמותה החל מ-BMI של 20 יחידות - כלומר השמנה בטנית מהווה סיכון גם כשה-BMI תקין.

 

המחקרים שנסקרו במסגרת העבודה הראו כי היקף המותניים היה המנבא הכי טוב לשומן תוך בטני (שומן ויסצרלי) העוטף את האיברים הפנימיים – שומן שנושא עמו את הסיכון הגדול ביותר לבריאות.

 

יתרה מכך, הצרה של היקף המותניים באמצעות שינויים באורח החיים נקשרה לשיפור בסיכון למחלות הקשורות בהשמנה - בין אם היא מלווה בירידה במשקל או שלא. ניתן גם להעריך ירידה בסיכון לתחלואה בעקבות שינוי אורח החיים באמצעות מדידת שינוי בהיקף המותן.

 

המומחים מציינים כי עם השנים יש עלייה גדולה יותר בהיקף מותן מאשר ב-BMI. לדוגמה, היקף מותן של קבוצת נחקרים מקנדה שנמדד ב-1981 היה נמוך מההיקף שנמדד שנים לאחר מכן ב-2007 באותו BMI.

 

מהו היקף המותניים הרצוי?

 

המכונים הלאומיים לבריאות בארה"ב (NIH) היו הראשונים לקבוע את היקף המותניים הרצוי: עד 88 ס"מ לנשים, עד 102 ס"מ לגברים. הקבוצה מציעה ערכים אלטרנטיביים לשימוש בהתאמה עם BMI:

 

 

אנשים עם מדידות גבוהות יותר מערכים אלו נמצאים בסיכון גבוה יותר לאירועים קרדיו-וסקולאריים בעתיד.

 

למחשבון BMI

 

איך מודדים היקף מותניים?

 

המומחים ממליצים למדוד את היקף המותניים באופן הבא:

 

  • בצעו את המדידה כשהקיבה ריקה
  • עמדו מול מראה בפיסוק רגליים ברוחב האגן
  • הניחו את החלק התחתון של סרט המדידה על החלק העליון של עצם הכסל (עצם המותן הנמצאת בצידי הבטן) או בנקודת האמצע בין הצלע התחתונה ועצם הכסל
  • הקיפו את הבטן עם סרט המדידה בקו ישר
  • קחו שתיים-שלוש נשימות רגילות
  • בדקו את ההיקף

 

 

 

Nature Reviews Endocrinology volume 16, pages177–189

 

 

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: