מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותעייפות בטרשת נפוצה: לא רק בגלל המחלה

עייפות בטרשת נפוצה: לא רק בגלל המחלה

חוקרים: הפרעות נשימה בשינה שאינן מאובחנות מובילות להחמרת העייפות באנשים עם טרשת נפוצה


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מחקר קטן מראה כי דום נשימה חסימתי בשינה עשוי להיות שכיח מאוד בקרב אנשים עם טרשת נפוצה ומעלה את האפשרות שהפרעת הנשימה עשויה לתרום לתחושת העייפות - אחד התסמינים הנפוצים המעיקים והמגבילים שחווים אנשים עם טרשת נפוצה.

 

בדום נשימה חסימתי בשינה ישנן אפיזודות חוזרות של חסימה מלאה או חסימה חלקית של דרכי הנשימה העליונות במהלך השינה. החסימה מובילה ליקיצה קצרה, שלרוב אינה מורגשת או מודעת, אשר פוגעת באיכות השינה ומובילה לעייפות. רוב האנשים עם דום נשימה בשינה נוחרים בקול. להפרעה עשויה להיות השפעה משמעותית על הבריאות ואיכות החיים.

 

במחקר החדש, שנערך על ידי חוקרים מאוניברסיטת מישיגן, השתתפו 195 נבדקים עם טרשת נפוצה שמילאו שאלונים לגבי השינה שלהם ולגבי אבחנות של הפרעות נשימה בשינה. כל הנחקרים גם עברו הערכות של ישנוניות במשך היום, נדודי שינה, חומרת העייפות ודום נשימה בשינה.

 

הממצאים שפורסמו בכתב העת Journal of Clinical Sleep Medicine הראו כי 21% מהמטופלים אובחנו באופן פורמאלי כסובלים מדום נשימה חסימתי בשינה ויותר ממחצית מכלל הנחקרים הוערכו על ידי החוקרים כבעלי סיכון מוגבר לסבול מההפרעה בהתבסס על כלים מתוקפים.

 

ניתוח הנתונים העלה כי דום נשימה חסימתי בשינה היה גורם מנבא משמעותי לחומרת העייפות של הנחקרים, גם לאחר שנלקחו בחשבון גורמים מתערבים שהיו עלולים להשפיע על התוצאות כמו גיל, מין, השמנה, משך השינה ודיכאון.

 

לדברי החוקרים, דום נשימה חסימתי בשינה עשוי להיות שכיח מאוד באנשים עם טרשת נפוצה, אך קיים תת-אבחון של ההפרעה כגורם המחמיר את העייפות. הם אומרים כי ממחקרם עולה שעל הרופאים לא להסתפק באבחון של העייפות כסימפטום של טרשת נפוצה, אלא לבדוק מטופלים שנמצאים בסיכון לדום נשימה חסימתי בשינה והפרעות שינה אחרות שמחמירות את הסימפטום, ולטפל בהם.

 

 

J Clin Sleep Med 2014;10(2):155-162

 

ת.-רונן
08/03/14 10:23

אובחנתי לפני כמעט שנה בו זמנית כלוקה בדום נשימה חסימתי בשינה וכלוקה בטרשת נפוצה. מאז ועד היום אני משתמש במכשיר עזר לנשימה בשעת השינה (מפוח המזרים אויר בלחץ לריאות דרך מסיכה המותקנת על הפנים, CPAP). קורה שאני נרדם בלילה ללא המסיכה וישן פחות טוב (די גרוע) ותסמיני הטרשת מורגשים יותר לאחר מכן. צמצם

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: