מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהחדשותעל הסיכון ל-PML בקרב המטופלים בטייסברי

על הסיכון ל-PML בקרב המטופלים בטייסברי

מחלת המוח המסוכנת PML נקשרה לשימוש בתרופה טייסברי. חוקרים בדקו מה הסיכון לפתח את הסיבוך ומה מעלה אותו


הסיכון ל-PML נמוך מאוד במטופלים שנמצא שאין להם נוגדנים לווירוס ה- JC (צילום: Shutterstock)
הסיכון ל-PML נמוך מאוד במטופלים שנמצא שאין להם נוגדנים לווירוס ה- JC (צילום: Shutterstock)

 

בעבר הסיכון ל-PML היה גדול עד כדי כך שהתרופה הורדה מן המדפים. כיום, לאחר שכבר נמצא הגורם לתופעה וקיימת בדיקת עזר, מחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי New England Journal of Medicine בוחן את יעילות הבדיקה ומעריך מחדש את הסיכון ל- PML הכרוך בנטילת טייסברי, עם השימוש בבדיקה.

 

תרופת הטייסברי מקושרת לתופעת הלוואי הקטלנית PML. ה- PML מוביל לפגיעה במוח העלולה להביא למספר סימפטומים נוירולוגים, בהם דמנציה, עיוורון, שיתוק והתקפים, והוא עלול אף לגרום למוות.

 

הקהילה המדעית הוסיפה בדיקות ומעקבים שהפחיתו את הסיכון ל- PML והביאו לגילוי מוקדם במקרה הצורך. כיום קיימת בדיקה לנוכחות וירוס ה- JC, אשר מהווה את הגורם להתפתחות PML בשילוב הטיפול בטייסברי.


הערכת הסיכון החדשה בוצעה באמצעות ניתוח נתונים של 212 מטופלים שזוהה אצלם PML ודאי מתוך כלל 99,571 המטופלים שקיבלו את התרופה טייסברי (יחס של 2.1 מקרים לכל 1,000 מטופלים).


החוקרים מצאו 54 מטופלים להם היו דגימות טרם האבחנה של PML וגילו שלכולם היו נוגדנים לוירוס ה- JC. הסיכון ל- PML היה נמוך מאוד בקרב המטופלים שנמצאו שליליים לנוגדני ה- JC וירוס (0.09  מקרים או פחות מכך לכל 1,000 מטופלים).

 

הסיכון הגבוה ביותר נמצא בקרב מטופלים עם בדיקה חיובית לנוגדני ה- JC וירוס, אשר גם טופלו בתרופות המדכאות את המערכת החיסונית טרם הטיפול בטייסברי וגם משך הטיפול שלהם נמצא בטווח שבין 25 ל- 48 חודשים (11.1 מקרים לכל 1,000 מטופלים).


המחקר מדגיש את בטיחות הטיפול לאחר בדיקת הנוגדנים לוירוס ה- JC ומדגיש את גורמי הסיכון ל- PML תחת השימוש בטייסברי:


1. תוצאה חיובית בבדיקת הנוגדנים לוירוס ה- JC.


2. טיפול קודם בתרופה המדכאת את המערכת החיסונית.

 
3. משך טיפול הארוך משנתיים.

 


מתוך ה- N Engl J Med 2012
 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: