כמוניסרטןמדריכיםראש בראש: הבדיקות הגנומיות לסרטן

ראש בראש: הבדיקות הגנומיות לסרטן

לאחרונה מציפות את השוק הישראלי בדיקות גנומיות לחולי סרטן המציעות התאמה של הטיפול התרופתי לפרופיל הגנטי של הגידול. בדקנו מה היתרונות והחסרונות בכל בדיקה

מאת דן אבן
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

לשוק הישראלי נכנסו לאחרונה בקול תרועה רמה הבדיקות הגנומיות לחולי סרטן, המהוות כיום את אחד החידושים החמים בעולם הרפואה ומסמנות את עתיד הטיפולים במחלת הסרטן.

 

בדיקות גנומיות מציעות סריקות נרחבות לעשרות עד עשרות אלפי גנים המצויים בתאי הגידול הסרטני, במטרה לזהות שינויים גנטיים בתאים ולאפשר 'רפואה מותאמת אישית' לחולי סרטן, כלומר להתאים עבור המוטציות טיפול תרופתי ייעודי בתרופות ביולוגיות מתקדמות שפותחו כנגדן או לחילופין להתאים טיפול תרופתי בשיטות אימונותרפיה לחתימה הגנטית של המטופל. כך, הבדיקות הגנומיות מאפשרות אופק טיפולי חדש לחולי הסרטן, שלא במתכונת הטיפול השמרני המקובל שמתאים לכל חולה קו טיפולי בהתאם לסוג הסרטן שממנו הוא סובל. בחלק מהמקרים מאפשרות הבדיקות להתאים לחולה תרופה ייעודית כנגד מוטציה, גם אם זו הוכחה כיעילה ונרשמה כטיפול בסרטן מסוג אחר או כזו שנבדקת עדיין במחקר קליני.

 

חשוב להבין כי לא תמיד הבדיקות יובילו לאיתור מוטציות שיאפשרו התאמת טיפול תרופתי ייעודי השונה מהטיפול המקובל (לפי סוג הסרטן ושלב האבחנה). למעשה, נכון להיום, רק אחוזים בודדים מהנבדקים שעוברים בדיקות אלו יאותרו עם מוטציות גנטיות בגידול שמאפשרות התאמת טיפול המכוון ספציפית למוטציה, סיכוי שמשתנה בין גידולים שונים, כאשר ישנם סוגים מסוימים של סרטן שבהם ישנו מספר רב של מוטציות המאפשרות התאמת טיפול תרופתי ייעודי ולכן סיכויים גבוהים יותר להפיק תועלת מבדיקות הסריקה הגנומית, ונכון להיום אלו בעיקר חולים עם סרטן הריאות וסרטן המעי הגס.

 

מעבר לכך, גם אם יאתרו הבדיקות תרופה ביולוגית המכוונת כנגד מוטציה מסוימת, זו עשויה שלא להיות כלולה בסל הבריאות הממלכתי וניתן יהיה לקבלה רק במסגרת מחקר הכולל תנאי הצטרפות קפדניים או ברכישה פרטית, בעלות שעשויה להגיע לעשרות עד מאות אלפי שקלים למחזור טיפולים.

 

היצע הבדיקות הגדל הוא תולדה של הוזלה משמעותית בעלויות של סריקות גנומיות נרחבות עם שכלול המכשור והפיכת הטכנולוגיה לזמינה יותר, אולם עלותן של הבדיקות הגנומיות לחולי סרטן עדיין אינה מבוטלת ונאמדת באלפי שקלים.

 

על רקע הגידול בהיצע הבדיקות ופרסומן הנרחב, יצאנו לבדוק מה יתרונותיה של כל בדיקה על מתחרותיה.

 

שוק הבדיקות הגנומיות בישראל

 

בישראל, ארבע חברות מרכזיות משווקות כיום בדיקות גנומיות לחולי סרטן. שתי בדיקות מובילות משווקות בחודשים האחרונים בקרב מטופלים ישראלים חולי סרטן: בדיקת 'פאונדיישן' (FoundationOne) היא הוותיקה בשוק וצברה ניסיון עם מעל ל-100 אלף מטופלים ברחבי העולם. היא פותחה על ידי חברת 'פאונדיישן מדיסין' ממסצ'וסטס ולאחר ששווקה במדינות רבות – לרבות בישראל – באמצעות חברת התרופות הישראלית 'טבע', נרכשה בתחילת 2015 על ידי חברת התרופות השוויצרית 'רוש'.

 

לצדה, בדיקות של 'אונקוטסט' שמשווקות בארץ על ידי 'טבע', ופותחו על ידי חברות אמריקאיות שונות. שתי בדיקות גנומיות של 'אונקוטסט' משולבות בהשוואה זו: בדיקת GPS Cancer ובדיקת Cancer Select. מאז הקמת 'אונקוטסט טבע', הציעה החברה שירותי בדיקות עבור מעל ל-45 אלף מטופלים בישראל ובכללן גם בדיקות לזיהוי שינויים גנומיים.

 

בנוסף, שתי חברות קטנות נכנסו לשוק הישראלי בשנים האחרונות: "קנסר הופ" המשווקת בדיקה גנומית בשם Cancer Plex ו"פרוג'נטיקס" המשווקת אף היא מספר בדיקות גנומיות ושתיים מהן נכללות בסקירה זו: Oncomine ו-Oncodeep.

 

השוק הישראלי של הבדיקות הגנומיות מהווה תולדה של שוק מסחרי מפותח במדינות מערביות, בעיקר בארה"ב, שחברות נכנסו אליו בשנים האחרונות לאחר שזיהו את היקף הפוטנציאל: הן באמצעות הצעה למטופלים של טיפול אישי ש"נתפר" עבור הגידול הסרטני באופן ספציפי בהתאם להרכבו, והן באמצעות יצירת מאגר עולמי ענק של תוצאות נבדקים העוברים סריקות גנומיות, שהמידע שנשמר בו אמנם אנונימי, אולם נמכר בהמשך לחברות תרופות וביוטכנולוגיה לצורך פיתוח טיפולים רפואיים חדשים מכוונים גנטית.

 

מעבר לבדיקות הגנומיות המסחריות המבוצעות במעבדות בארה"ב, מספר מוסדות רפואיים בישראל מציעים שירותים שונים בתחום באמצעות מעבדות מקומיות: המרכז הרפואי שיבא מציע שירות בתשלום של אלפי שקלים עבור מטופליו חולי הסרטן של סריקה גנומית נרחבת במעבדות בית החולים, תוך מתן אפשרות להיוועץ בתוצאות עם מומחי בית החולים. כמו כן מוצע בשיבא שירות מצומצם ללא תשלום לחולי סרטן ריאה וסרטן המעי הגס עם המצאת התחייבות כספית מקופת חולים מזה כשנה, הסורק את הגידול ל-22 גנים מרכזיים, ושירות זה נכנס בהדרגה לבתי חולים נוספים. כמו כן, קופת חולים כללית מציעה כיום לכלל מבוטחי הקופה שאובחנו כחולי סרטן ריאה סריקה ללא תשלום במעבדות הקופה למוטציות ב-40 גנים למטרת התאמת טיפול תרופתי אישי, וגם קופות חולים נוספות נמצאות בהליכים לפיתוח סריקות מצומצמות בהיקפים דומים.

 

שירותים אלה הניתנים על ידי מוסדות הבריאות בישראל צפויים להתרחב בשנים הקרובות. ובנוסף לאלה, בתי חולים מציעים כיום בדיקות ממוקדות לאיתור מוטציה ספציפית לצורך התאמת תרופות שכלולות כיום בסל הבריאות הממלכתי בישראל רק לחולים שיש או אין להם בגידול את אותה המוטציה. כך, למשל, מבוצעת לכלל חולי סרטן הריאה בדיקה לנוכחות מוטציה בגן EGFR בתאי הגידול – להתאמת טיפול תרופתי ייעודי שכלול בסל לחולים אלה, ולחולי סרטן המעי הגס מבוצעת בדיקה לנוכחות מוטציה בגן KRAS – להתאמת טיפול תרופתי ספציפי שיעיל וכלול בסל רק לחולים שאין להם את אותה המוטציה.

 

השוואה בין הבדיקות הגנומיות

 

להלן מוצגים בהרחבה נקודות שונות שיש לקחת בחשבון בבואכם לבחור בדיקה גנומית.

 

כמות הגנים שנסרקים בבדיקה

 

הבדיקות הגנומיות עושות שימוש בדגימה של הגידול הסרטני שהוצאה בביופסיה או בניתוח, המועברת דרך מכשיר סורק ייחודי לצורך איתור מוטציות. כל אחת מהבדיקות בשוק סורקת כמות שונה של גנים בגידול הסרטני:

 

פאונדיישן מציעה סריקה ל-315 גנים במסגרת הבדיקה העיקרית המשווקת בשם "Foundation One". מדובר על 315 גנים שידועים היום כמניעים את הגידול ובתוכם כל סוגי השינויים שקיימים עבורם טיפולים מאושרים לשימוש ו/או קיימים ניסויים רפואיים מתאימים. רשימת הגנים נבחרה על סמך מחקרים קליניים חדשים וידע מקצועי בתחום הסרטן.

 

אונקוטסט טבע מציעה במסגרת בדיקת GPS Cancer סריקה לכל הגנום – כלומר ל-23,000 גנים ומעל ל-3 מיליארד בסיסים, ומשווה אותה לגנום מלא מרקמה בריאה של המטופל, בטכנולוגיה המכונה 'ריצוף גנום מלא' (WGS) הכוללת גם ריצוף של הטרנסקריפטום (RNA) כדי לוודא שהמוטציות שאותרו מקבלות ביטוי ובדיקה (פרוטאומיקס) לביטוי חלבונים לצורך התאמת כימותרפיה. בנוסף מציעה אונקוטסט בדיקה של 125 גנים בתאי הגידול הסרטני במסגרת בדיקה בשם 125 Cancer Select. בבדיקות של אונקוטסט מוצעת גם השוואה של הממצאים לדגימה בריאה של המטופל שנאספת באמצעות דגימת דם בבדיקת GPS Cancer או דגימת רוק בבדיקת Cancer Select. השוואה אמורה להסביר האם השינוי נמצא גם בתאים בריאים.

 

קנסר הופ מציעה סריקה ל-435 גנים במסגרת הבדיקה המרכזית שהיא משווקת בשם Cancer Plex. רשימת הגנים נבחרה על בסיס הידע שנרכש בפרויקט הגנום האנושי (TCGA) בו משתתפים ראשי המעבדה המבצעת את הבדיקה.

 

פרוג'נטיקס מציעה סריקה ל-50 גנים במסגרת בדיקה ממוקדת המשווקת בשם Oncomine, ופאנל של 270 גנים הכולל צביעות ל-10 חלבונים בשם Oncodeep.

 

חברות המציעות סריקות נרחבות מדגישות את כמות הגנים שסורקת הבדיקה כיתרון, ולעומתן אלו המציעות סריקה למספר נמוך של גנים מדגישות כי כיום קיימים רק מספר מצומצם של מוטציות שיש לגביהן תרופות משווקות או בפיתוח המכוונות נגדן, וסריקת כמות גבוהה של גנים עשויה להניב תוצאות שאין להן היום משמעות קלינית.

 

החברות מדגישות כי לעתים מתבצע עדכון רשימת הגנים שנבדקים במסגרת הבדיקות הגנומיות בהתאם לממצאי מחקרים ולנגישות לתרופות משווקות ואלו שנמצאות בהליכי מחקר המכוונות למוטציות גנטיות ספציפיות בגידול.

 

המדדים שנבחנים בסריקת הגנים

 

מעבר לכמות הגנים הנסרקים, על החולה לוודא בחברה שבה בחר לבצע את הסריקה הגנומית – כי כל גן עובר סריקה לארבעה סוגי שינויים:

 

· SNV: שינויים (החלפה, חסרים או תוספות) בבסיס אחד במטען הגנטי (הנוקלאוטיד).

 

· Insertion או Deletion: תוספות או חסרים של מקטעים קצרים בגן.

 

· Amplification: שינויים במספר העותקים של הגן,  בדרך כלל ריבוי העתקים של הגן, או לחילופין מחיקה של עותק/ים.

 

· Translocation או Rearrangement: השינוי הקשה ביותר לזיהוי במטען הגנטי – כשהגן עובר למיקום אחר ברצף המטען הגנטי, באופן הגורם לפעילות יתר של חלבון שהגן אחראי על יצורו. מאחר ושינוי זה קשה לאיתור, ברוב הבדיקות הוא נבדק על כמות קטנה יותר של גנים ביחס לשאר השינויים.

 

באשר לשינוי הרביעי במיקום של הגן – לפי מפרטי החברות המייצרות את הבדיקות בארה"ב, בדיקת פאונדיישן בוחנת שינויים על 28 גנים, והיא החברה היחידה כיום שפרסמה תיקוף גם לסוג השינוי הזה. בדיקות אונקוטסט בוחנות שינויים במיקום הגן על 29 גנים במסגרת הבדיקה Cancer Select, ולפי דיווחי החברה מתבצעות בדיקות לשינויים במיקום הגן בכלל הגנים הנבדקים במסגרת הבדיקה הנרחבת PGS Cancer אך מתוקף הבדיקה רחבה הרגישות לזיהוי שינויים המופיעים בשכיחות נמוכה נפגעת. בדיקת קנסר הופ בוחנת שינויים מסוג הרביעי על 19 גנים. בדיקת פרוג'נטיקס אינה בוחנת שינויים במיקום הגן.

 

החברות הפועלות כיום בשוק הישראלי מבטיחות כי הן בוחנות את סוגי השינויים הללו, אך לצורך בחינת השינויים יש רלוונטיות לטכנולוגיה שבה מתבצע הריצוף וגם לתהליך התיקוף (validation) שמבוצע לבדיקה. כמו כן, השינויים אינם נבחנים כולם על כל הגנים הכלולים בבדיקה, ויש לברר בחברה בה אתם מבקשים לבצע את הריצוף הגנטי כמה גנים נבדקים לכל סוג שינוי. ניתן לבקש מהחברה המייצגת את הבדיקה שתציג בפניכם עבודת תיקוף שעברה הבדיקה, שמלמדת מה אחוז הטעות שהמעבדה מתחייבת עליו עבור כל סוג של שינוי מאילו המופיעים לעיל.

 

כל הבדיקות הנסקרות בכתבה זו מתבססות על  שיטת ריצוף  שזכתה לכינוי 'ריצוף של הדור החדש', NGS – קיצור של  Next Generation Sequencing. בדיקות פאונדיישן, Cancer Select ו-Cancer Plex מבוצעות בטכנולוגיה ריצוף מתקדמת שקרויה 'היבריד קפצ'ור' (Hybrid Capture), ובמסגרתה הגנים מבודדים לפני הריצוף ועוברים תהליך עמוק של קריאת רצפים וזיהוי שינויים גנומיים. ואילו הבדיקות של פרוג'נטיקס – Oncomine ו-Oncodeep מבוצעות בטכנולוגיה אחרת שקרויה Hot Spot שאינה כוללת ריצוף מלא לגנים הנכללים לבדיקה לאיתור שינויים מהסוגים השונים, אלא מחפשת את השינויים רק במקומות מסוימים על הגן שיש אינדיקציות ממחקרים ששינויים צפויים להימצא בהם. בעוד בשאר החברות מבהירים כי שיטת ה-Hot Spot מוגבלת במיקומים על גבי הגן שבהם נעשה חיפוש לשינויים, בפרוג'נטיקס טוענים מנגד כי חיפוש שינויים בכל הגן הוא "ריצוף שווא גם במקומות לא רלוונטיים לנוכחות של מוטציות גנטיות". על אף אמירה זו, מחקרים ממרכזי הסרטן בארה"ב וכן גם בארץ העלו כי בקרב מטופלים שביצעו את בדיקות מסוג Hot Spot הוחמצו שינויים שנמצאו בבדיקות מקיפות בשיטת 'היבריד קפצ'ור'.

 

עומק הריצוף (כמות קריאות של עותק גן)

 

גם כמות הפעמים בהן מבוצעת קריאה לדגימת הגידול הסרטני המהווה מדד שמאפשר להשוות בין הבדיקות, מדד האומד את רגישות הבדיקה קרוי בשפה המקצועית 'עומק הריצוף'. ככל שכמות הקריאות גבוהה יותר, כך "עומק הריצוף" גדל – כשהמשמעות היא שהסיכויים לאתר מוטציות גנטיות גדולים יותר:

 

בבדיקת פאונדיישן עוברת הדגימה 500 עד 1,000 קריאות.

 

באשר לבדיקות אונקוטסט, בבדיקת GPS Cancer המקיפה עוברת הדגימה רק 60 קריאות, ובדיקת Cancer Select היא עוברת כ-1,500 קריאות.

 

בבדיקת Cancer Plex של קנסר הופ עוברת כל דגימה 500 עד 1,000 קריאות.

 

ואילו בפרוגנטיקס מדווחים כי בבדיקת Oncomine הכוללת מספר מצומצם של 50 גנים בלבד מבוצעות 2,000 קריאות, ואילו בבדיקת Oncodeep מבוצעות 700 קריאות בממוצע.

 

בשוק הבדיקות הגנומיות מדגישים כי מספר קריאות, קרי עומק ריצוף, נמוך מדי, ולרוב נמוך מ-250 קריאות - כפי שמקובל בחלק משירותי הסריקות הגנומיות המצומצמות המוצעות כיום בחלק מהמוסדות הרפואיים - עלול לפספס מוטציה בגידול שיש לגביה משמעות טיפולית.

 

גודל הדגימה

 

גודל הדגימה של הגידול הסרטני המשמשת לבדיקה הגנומית מהווה אף הוא מדד הכרחי לבחינת יעילות הבדיקה. זאת מאחר ובחלק מהגידולים הסרטניים קשה להוציא מהגוף דגימה בגודל רב מספיק, לרבות בגידולים של סרטן הריאות – סוג הסרטן המומלץ ביותר לביצוע בדיקות גנומיות עם כמות התרופות המותאמות אישית לגידול הגבוהה ביותר, נכון להיום. לכן היכולת של בדיקה לבצע איבחון מקיף גם בדגימה מצומצמת יכול להוות יתרון במקרים רבים.

 

בדיקת פאונדיישן דורשת 50 ננוגרם די-אנ-איי לצורך ביצועה, ולפי החברה, לאור ניסיונה בתחום, "במרבית המקרים אנו מצליחים לעבוד עם תנאי סף נמוכים יותר, עד 20 ננוגרם די-אנ-איי".

 

באשר לבדיקות אונקוטסט, בדיקת Cancer Select דורשת 50 ננוגרם די-אנ-איי לצורך ביצועה, ובדיקת GPS Cancer דורשת 250 ננוגרם די-אנ-איי.

 

חברת "קנסר הופ" מבהירה כי בדיקת Cancer Plex מאפשרת כמות מינימאלית של 50 ננוגרם די-אנ-איי ומבוצעת גם בטכנולוגיה ייחודית של חיתוך של דגימת הגידול באמצעות טכנולוגית לייזר הקרויה LCM, המאפשרת תוצאה מדויקת יותר וכן מאפשר לקבל מידע על 20 ננוגרם די.אנ.איי.

 

ואילו חברת "פרוג'נטיקס" משתמשת בטכנולוגיה ייחודית שמאפשרת לבצע בדיקה לנוכחות המוטציות הגנטיות בדגימה מהגידול הקטנה ביותר המכילה 10 ננוגרם די-אנ-איי בלבד עבור הבדיקה המצומצמת Oncomine. בדיקת Oncodeep דורשת 50 ננוגרם די-אנ-איי לצורך ביצועה.

 

יש לציין כי יש לשקול בכובד ראש האם לבצע בדיקה על דגימה קטנה או גדולה יותר - כל חולה בהתאם לצרכיו. לבדיקות המבוצעות על דגימה קטנה יתרון במצבים של מחסור בחומר גידולי שהוצא מהגוף בביופסיה, אולם ריבוי של בדיקות מצומצמות עשוי להיות בעייתי ואף לכלות את הדגימה ולא להותיר רזרבות לביצוע בדיקות סריקה עתידיות, אם יידרשו.

 

אישור למעבדה מבצעת הבדיקה

 

יש לציין במסגרת בחינת תקפותן של בדיקות גנומיות, כי לאף אחת מהבדיקות הנרחבות כיום אין אישור מטעם רשות רגולטורית כלשהי ואלו נמצאות עדיין בהליכי רגולציה מטעם מינהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) שעתידים להסתיים במהלך 2017. עם זאת, על פי דיווחי החברה, הקרובה ביותר לקבלת הכרה של ה-FDA הינה בדיקת פאונדיישן שהיא כאמור הוותיקה בשוק. באוגוסט 2016 הודיע המינהל האמריקאי באופן ספציפי כי בדיקת פאונדיישן מסייעת לארגון בהליכי הבחינה לקראת אישור התחום כולו. כמו כן, בדצמבר 2016 אישר המינהל לראשונה בדיקה גנומית/גנטית ייחודית של "פאונדיישן" לחולות סרטן השחלה הקרויה "פאונדיישן פוקוס", המאתרת בין השאר גם מוטציות גנטיות (העוברות בתורשה) ומעלות את הסיכון לסרטן השחלות ועשויה לשמש להתאמת אופציה טיפולית שהוכנסה בסל הבריאות בינואר 2017. בנוסף, ביוני 2017 אישר הFDA- בדיקה המכונה Oncomine Dx Target - בדיקה מצומצמת יותר של גנים המכילה רק חלק מסוגי השינויים ומיועדת רק לחולי סרטן ריאה. 

 

כיום, בהעדר אישור רגולטורי לבדיקות, יש לבדוק האם המעבדה בה מבוצעת הבדיקה הגנומית נושאת אישורים, כשהאישורים המקובלים למעבדות בארה"ב - בהן מבוצעות הבדיקות הגנומיות המשווקות בישראל - הם תו תקן מטען המינהל האמריקאי (FDA) ואישור CLIA - אישור שגרתי המעיד כי המעבדה בה מבוצעות הבדיקות מאושרת לעבודה קלינית. כל החברות המשווקות כיום בדיקות גנומיות בישראל מציגות אישורים אלה.

 

תוקף הבדיקה הגנומית

 

אחד המדדים ההשוואתיים בין הבדיקות נוגע לתוקף הבדיקה (Validation), כפי שהוכח במחקרים שפורסמו בספרות המדעית-רפואית.

 

מאחר ובדיקת פאונדיישן היא הוותיקה בשוק וצברה מעל לשש שנות ניסיון, לבדיקה זו יתרון במדד התוקף עם כמות הגבוהה ביותר של מחקרים המוכיחים את יעילותה, לדברי המשווקת רוש, "מעל ל-250 פרסומים בכנסים מקצועיים ויותר ממאה בכתבי עת מדעיים". כמו כן, מעל ל-30 חברות תרופות בינלאומיות מבצעות שיתופי פעולה עם החברה. כך, למשל, מאמר שפורסם בנובמבר 2013 בכתב העת Nature Biotechnology מציג תיקוף של הבדיקה, והעלה כי מתוך 2,221 דגימות של הגידול, זוהו מוטציות בעלות משמעות טיפולית אצל 83% מהנבדקים ברגישות של 99%, וזאת במסגרת עבודה שבוצעה במרכזי סרטן גדולים במדינות המערב, לרבות סלואן קטרינג, בית הספר לרפואה של אוניברסיטת ייל והיוניברסיטי קולג' בלונדון. פאונדיישן היא גם הבדיקה היחידה שעברה תיקוף במחקרים לבדיקת ארבעת סוגי השינויים בגנים.

 

גם בדיקת Cancer Select של 'אונקוטסט טבע' המבוצעת במעבדות חברת PGDx עברה תיקוף שהוצג באפריל 2015 בכתב העת Science Translational Medicine. עבודת התיקוף מציגה יכולת זיהוי של שינוי גנומי בודד באותם גנים שנכללו באנליזה (אחד מתוך ארבעת סוגי השינויים הנבחנים בבדיקות). כמו כן, על סמך העבודה במעבדה זו אישר לאחרונה מינהל המזון והתרופות האמריקאי לראשונה תרופה אימונותרפית לסרטן שלא לפי סוג הגידול הסרטני, אלא לפי מדד 'אי יציבות גנומית', עליו יפורט בהמשך.

 

חברת "קנסר הופ" מציגה מחקרים הבוחנים תקפות סביב "אטלס הגנום הסרטני" שמפותח במעבדה בה מבוצעת הבדיקה Cancer Plex ובמאי 2017 פורסם בכתב העת Personalized Medicine מחקר המוכיח את יעילות הבדיקה.

 

קבלת תוצאות הבדיקה

 

תוצאות בדיקת פאונדיישן מתקבלות תוך 2-3 שבועות ועד שבועיים מהרגע שהבדיקה מגיעה למעבדה בבוסטון.

 

באשר לבדיקות אונקוטסט טבע, תוצאות בדיקת GPS Cancer הרחבה יותר מתקבלות תוך 3 עד 6 שבועות, תוצאות בדיקת Cancer Select מתקבלות תוך שבועיים.

 

תוצאות בדיקת פרוג'נטיקס מתקבלות תוך שבועיים (עד 10 ימי עבודה) – בשתי הבדיקות Oncomine ו-Oncodeep, ותוצאות בדיקת CancerPlex של "קנסר הופ" נמסרות תוך שבועיים (עד 10 ימי עבודה).

 

מחיר הבדיקה

 

מחיר הבדיקה הגנומית מהווה מדד השוואתי חשוב, ולצדו יש לבחון גם את מחיר דמי הטיפול שנדרש הצרכן לשלם במקרה שהבדיקה נכשלת ולא ניתן לבצעה, בין אם בגלל כמות קטנה מדי של חומר שסופק על ידי המעבדה או מסיבות טכניות אחרות.

 

מחירה של בדיקת פאונדיישן עומד לרוכש פרטי על 20,000 שקל, וללא צורך בתשלום דמי טיפול במקרה שהבדיקה נכשלת. מהחברה נמסר כי "במקרה של כישלון הבדיקה, המבוטח מזוכה במלוא הסכום". בחברה מציעים שירות הכולל מיצוי זכויות מול ביטוחים רפואיים משלימים (בקופת חולים) ופרטיים.

 

חברות אחרות מציגות את המחירים בדולרים: מחיר בדיקת GPS Cancer של אונקוטסט המהווה סריקת גנום כללית לרוכש פרטי וללא הנחות – עומדת על 14,900 דולר (כ-52,500 ש"ח) מחיר בדיקת Cancer Select של אונקוטסט לרוכש פרטי וללא הנחות עומד על 4,400 דולר ועד 6,000 דולר (כ-15,000 עד 20,000 ש"ח) לבדיקה המבוצעת כאמור תוך השוואה של הממצאים לדי.אנ.איי שמופק מרקמה בריאה. בשתי הבדיקות נגבים 250 דולר (כ-880 ש"ח) דמי טיפול במקרה והבדיקה נכשלת.

 

מחיר בדיקת Oncomine של פרוג'נטיקס הוא הזול ביותר - 1,870 דולר לבדיקה (כ-6,500 ש"ח), אולם זו מכסה כאמור 50 גנים בלבד. עלות בדיקת Oncodeep היא 5,000 דולר (כ-17,500 ש"ח). דמי הטיפול במקרה של כישלון הבדיקה עומדים על 1,000 שקל.

 

מחיר בדיקת Cancer Plex של "קנסר הופ" עומד על 4,500 דולר לבדיקה (כ-16,000 ש"ח), ובחברה מציעים שירות הכולל מיצוי זכויות מול ביטוחים רפואיים משלימים (בקופת חולים) ופרטיים. דמי טיפול במקרה של כישלון הבדיקה עומדים על 2,000 עד 3,000 שקל.

 

הבדיקות של כל ארבע החברות מוכרות בהיקפים משתנים בפוליסות של ביטוחי הבריאות הפרטיים ובהתאם לתנאי הפוליסה, החל מהחזר של 1,000 דולר ועד החזרים ללא הגבלת סכום. יש לזכור כי גם החזר כולל לכל סכום הבדיקה מהווה חלק מסך התשלומים שמחזירה חברת הביטוח הרפואי עבור בדיקות – המהווה סכום כולל מוגבל.

 

לבדיקות אונקוטסט מוצעות הטבות נוספת עבור חולי סרטן המחזיקים בביטוח רפואי ב"הראל" - זכאות של חוות דעת של פאנל מומחים על ממצאי הבדיקה, שנשלחת לרופא המטפל ותשלום ללא הגבלה על בדיקות אונקוטסט טבע לבעלי הראל פרימיום.

 

כמו כן, קופת חולים כללית שהיא נכון למועד כתיבת המדריך היחידה מארבע הקופות שנכנסה עד עתה לתחום – מציעה לכלל מבוטחיה החזר בכפוף לחשבונית בסכום של 1,000 דולר למבוטחי כללית מושלם והחזר של 75% עד 10,000 דולר למבוטחי כללית פלטינום במסגרת הסל האונקולוגי.

 

מדדים נלווים לבדיקה הגנומית

 

כל אחת מהחברות הפועלות כיום בשוק הבדיקות הגנומיות מציעה בדיקות נלוות לסריקת הגנים. שני מדדים הנלווים בבדיקות הגנומיות מבקשים לאמוד את התגובה של חולי הסרטן לטיפולים החדשניים בשיטות אימונותרפיה.

 

אחד המדדים הוא מדד של 'אי יציבות גנומית' – המכונה מדד MSI (קיצור של MicroSatellite Instability) המצביע על יציבות המטען הגנטי ומאפשר להעריך האם החולה יגיב בצורה טובה לטיפולי אימונותרפיה.

 

לצדו קיים מדד 'עומס המוטציות– מדד TBM (קיצור של Tumor Mutation Burden) שמזהה את כמות השינויים בכל גן (ולא רק האם קיימים שינויים), וככל שהכמות גדולה יותר – לחולה סיכוי טוב יותר להגיב לטיפולים תרופתיים מסוימים באימונותרפיה – כשהדבר נבדק עד כה בעיקר בגידולים מסוג סרטן הריאה, מלנומה וסרטן שלפוחית השתן.

 

בדיקות פאונדיישן של רוש מבצעות לטענות החברה את בדיקת שני המדדים הללו – אי יציבות גנומית ועומס המוטציות, הכלולה במחיר הבדיקה.

 

בחברת טבע המשווקת את בדיקות אונקוטסט טוענים כי הבדיקות כוללות בדיקה ל'אי יציבות גנומית' בצורה המדויקת ביותר, מאחר ואונקוטסט היא הבדיקה היחידה המשווה בין רקמת הגידול לרקמה בריאה. כמו כן, בדיקת GPS Cancer כוללת גם בדיקה לעומס המוטציות. 

 

חברת פרוג'נטיקס מבצעת את בדיקת מדד אי יציבות גנומית (MSI) בתוספת תשלום של 500 דולר (כ-1,700 ש"ח) ובדיקת CancerPlex של "קנסר הופ" מבצעת את בדיקות מדד עומס המוטציות (TBM) ומדד אי יציבות גנומית (MSI) הכלולות במחיר הבדיקה.

 

יצוין כי לכל אחת מהחברות יש מידע שונה בנוגע לבדיקות למדדים הללו, להיקף הגנים הנסרקים במסגרתן ולתקפותן של הבדיקות.

 

חברת "קנסר הופ" במסגרת בדיקת Cancer Plex וחברת "פאונדיישן מדיסין" מציעות שירות ללא תשלום נוסף של עדכון עתידי על תרופות חדשות ומחקרים, בהתאם למוטציות שהבדיקה איתרה בגידול הסרטני, עדכון שניתן לדברי החברה לאורך שנים לאחר ביצוע הבדיקה.

 

מעבר לכך, ארבע הבדיקות – פאונדיישן של רוש, Cancer Select 125 של אונקוטסט טבע, Cancer Plex של קנסר הופ ופרוג'נטיקס – מציעות לצד הסריקה הגנומית למוטציות בתאי הגידול גם סריקה נוספת לנוכחות הקולטן PD-L1 על הגידול הסרטני – בדיקה החיונית לצורך התאמת טיפולים תרופתיים שונים באימונותרפיה, המכוונים ספציפית כנגד גידולים שיש אצלם ביטוי נרחב של הקולטן. לגבי פאונדיישן ואונקוטסט טבע, הבדיקה לקולטן PD-L1 כלולה במחיר הבדיקה ואין תשלום נוסף עבורה. בפרוג'נטיקס הבדיקה לקולטן PD-L1 מוצעת במסגרת בדיקת Oncomine בתוספת תשלום של 200 דולר (לסך של 2,070 דולר, כ-7,200 ש"ח), ואילו בבדיקת Oncodeep הבדיקה לקולטן PD-L1 כלולה במחיר הבדיקה. בקנסר הופ מבהירים כי כשנדרשת בדיקה לקולטן PD-L1 מעבר לבדיקת 'עומס המוטציות' במסגרת בדיקת Cancer Plex – זו מבוצעת בתוספת תשלום של 200 דולר (כ-700 ש"ח). 

 

ביופסיה נוזלית

 

פרט לבדיקות הגנומיות לאיתור מוטציות המבוצעות על דגימה של תאי הגידול, כיום מציעות החברות השונות גם בדיקות 'ביופסיה נוזלית', הקרויות בלעז ctDNA (קיצור של circulating tumor DNA ) – בדיקות שלמעשה אינן ביופסיות, אלא בדיקות לנוכחות מוטציות בתאי הגידול הסרטני לחולים שלא ניתן לשאוב מהם תאי גידול נוספים בביופסיה, וזאת על סמך איתור חלקיקי דנ"א ממקור תאי הגידול  הסרטני ששוחררו מהגידול לזרם הדם.

 

לבדיקה זו יתרון גם לצורך מעקב אחר התפתחות מוטציות בגידול סרטני עם הזמן - שכן גידול סרטני הוא דינאמי, ועשוי לפתח מוטציות עם החודשים/ השנים ואף בעקבות טיפולים מסויימים, מוטציות שלא היו קיימות במועד הראשוני כשתאי הגידול הוצאו בביופסיה/ ניתוח.

 

פאונדיישן מציעה ביופסיה נוזלית הקרויה Foundation ACT לאיתור מוטציות ב-62 גנים הנבדקים לשלושת סוגי השינויים (מוטציות נקודתיות, שינוי במספר העותקים של הגן וחסרים/תוספות לגן, כשב-6 גנים נוספים נבדקים שינויים במיקום הגן), בעלות של 20,000 שקל. בדומה לבדיקה המבוצעת על גבי רקמה סרטנית מביופסיה, גם במקרה זה ישנה השתתפות חלקית עד מלאה במסגרת הפוליסות של ביטוחי הבריאות הפרטיים ובביטוח המשלים של קופת חולים כללית. אחות מוסמכת מגיעה לבית הנבדק, כשירות הניתן ללא תשלום נוסף, כדי לאסוף מנת דם והבדיקה מבוצעת במעבדת פאונדיישן בבוסטון, כשתוצאותיה מתקבלות תוך שבועיים. במקרה שלא ניתן לקבל תוצאה בבדיקה – אין תשלום דמי טיפול.

 

אונקוטסט מציעה ביופסיה נוזלית הקרויה Guardant360 לאיתור מוטציות ב-73 גנים הנבדקים לארבעת סוגי השינויים (לא כל הגנים נבדקים לכל סוגי השינויים), בעלות של 5,900 דולר (כ-20,500 ש"ח) ומוכרת אף היא בביטוחי הבריאות הפרטיים ובביטוח המשלים של קופת חולים כללית. הבדיקה מבוצעת במעבדת Guardant Health בקליפורניה, ותוצאותיה מתקבלות תוך שבועיים. איסוף הדם לבדיקה מבוצע במרכזים רפואיים ברחבי הארץ ובנקודות איסוף דמים. מהחברה נמסר כי "במידת הצורך ערכת איסוף הדם תשלח למטופל לכל מקום שירצה ותיאסף מאותו מקום חזרה אלינו". במקרה שלא ניתן לקבל תוצאה בבדיקה – אין תשלום דמי טיפול.

 

פרוג'נטיקס מציעה ביופסיה נוזלית לאיתור מוטציות ב-53 גנים הנבדקים לארבעת סוגי השינויים (לא כל הגנים נבדקים לכל סוגי השינויים), בעלות של 2,500 דולר (כ-8,800 ש"ח) ומוכרת אף היא בביטוחי הבריאות הפרטיים ובביטוח המשלים של קופת חולים כללית. הבדיקה מבוצעת במעבדת Circulogene באלבמה, ותוצאותיה מתקבלות תוך שבועיים. הבדיקה מבוצעת על ידי אחות שמגיעה לביתו של הנבדק כדי לאסוף את מנת הדם בתשלום נוסף. במקרה שלא מתקבלת תוצאה בבדיקה – עלות דמי הטיפול 1,000 שקל.

 

קנסר הופ אינה משווקת בשלב זה בדיקות ביופסיה נוזלית.

 

בדיקות נוספות

 

חברת רוש מציעה מעבר לפאונדיישן בדיקה גנומית נוספת בשם FoundationOne Heme המיועדת באופן ספציפי לאיתור מוטציות גנטיות לחולים המאובחנים עם גידולים סרטניים המטולוגיים. בדיקה זו בוחנת מעבר לשינויים גנטיים בדי.אנ.איי גם שינויים ב-אר.אנ.איי האופייניים לגידולים אלה. FoundationOne Heme  מותאמת לממאירויות המטולוגיות (הקשורות למערכת הלימפה והדם) וסרקומות. הבדיקה סורקת וממפה 406 גנים הקשורים לסרטן ברמת ה-DNA (החומר התורשתי) ו-265 גנים ברמת ה-RNA (החומר המעביר מידע ליצירת החלבונים בגוף).

 

חברת 'אונקוטסט' מציעה מגוון בדיקות גנטיות לאיתור מוטציות המעלות את הסיכון לסרטן.

 

חברת פרוג'נטיקס מציעה בדיקה בשם BCI – קיצור של Breast Cancer Index – המזהה סמנים לחולות סרטן השד כדי להעריך מי מהן תרוויח מטיפול הורמונאלי ממושך למשך מעבר לחמש שנים.

 

חברת "קנסר הופ" מציעה בדיקה המכונה "בדיקת רגישות לתרופות" – במסגרתה דגימה מהגידול הסרטני שמופקת מדגימת דם נבחנת באופן ספציפי לתגובה ל-100 תרופות שונות לסרטן, לרבות תרופות כימותרפיות וביולוגיות. הבדיקה בוחנת באופן ספציפי את ההשפעה של התרופות על הרג תאי הגידול של המטופל. לטענת החברה, כשבוחנים ספציפית איך הגידול מגיב ספציפית לתרופה, ניתן לקבל מידע נוסף שלא ניתן בבדיקה גנומית שמזהה מוטציה בגידול, אולם הבדיקה אינה יכולה להעריך בוודאות כיצד המוטציה מגיבה בפועל לתרופה. "הבדיקה חוסכת שימוש בתרופות שאינן יעילות המאפשרות למחלה להתפשט, ומאפשרת להימנע מהתדרדרות הגוף עקב רעילות של טיפולים שאינם יעילים", אומרים בחברה.

 

יצוין כי גם חברת 'אונקוטסט טבע' מבצעת במסגרת הבדיקה הנרחבת GPS Cancer אנליזה לבחינת התגובה של הגידול לתרופות מסוימות, במסגרתה נבחנים סמנים ביולוגים חלבוניים בתאי הגידול שידועים ככאלו המסמנים עמידות או רגישות לתרופות כימותרפיות, טיפולים הורמונאליים (לחולות בסרטן השד), תרופות ביולוגיות מסוג נוגדנים חד שבטיים ותרופות אימונותרפיות.

 

 

עדכון אחרון: יולי 2017

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: