גמילה מעישון

כמוניגמילה מעישוןחדשותתוך כמה זמן לאחר שמפסיקים לעשן הסיכון ללב פוחת?

תוך כמה זמן לאחר שמפסיקים לעשן הסיכון ללב פוחת?

מחקר: הסיכון למחלות לב פוחת כמעט מיידית לאחר גמילה מעישון וכעבור חמש שנים צונח ב-40%, אבל רק לאחר 15-10 שנים ההשפעות של הסיגריות על הלב נעלמות

מאת אלה הר-נוי
21/08/19
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

דקות אחרי שמכבים את הסיגריה האחרונה הגוף מתחיל בתהליך שיקום. חלק מהנזקים יתוקנו תוך שעות או ימים, אך תהליכי תיקון אחרים ימשכו שנים. מחקרים הוכיחו שכבר 20 דקות לאחר שמפסיקים לעשן, קצב הלב ולחץ הדם יורדים וכעבור שבועות ספורים הסיכון להתקף לב צונח משמעותית. אבל כמה זמן לוקח להשפעה של הסיגריות על הסיכון למחלות לב וכלי דם להעלם?

 

המחקר החדש התבסס על שני מדגמים ממחקר פרמינגהם וכלל 8,770 משתתפים שהיו במעקב עד שנת 2015. במדגם הראשון המעקב אחר הנחקרים החל ב-1954 והמדגם השני שנערך בקרב צאצאים של נבדקים מהמדגם הראשון החל ב-1971. לחוקרים היה מידע על עישון מהערכות חוזרות שבוצעו במהלך תקופת המעקב וכן על גורמי סיכון אחרים למחלות לב וכלי דם ועל הופעה של מחלות לב וכלי דם לרבות התקפי לב, שבץ, אי ספיקת לב ומוות ממחלות לב. הם בחנו את הקשר בין מספר השנים מאז שמעשנים כבדים הפסיקו לעשן לבין הסיכון להתפתחות של מחלות לב וכלי דם בהשוואה לאנשים שהמשיכו לעשן ולאנשים שמעולם לא עישנו.

 

 

בניתוח הנתונים שממצאיו פורסמו בכתב העת היוקרתי JAMA החוקרים נטרלו את ההשפעות של מספר משתנים שהיו עלולים להשפיע על הסיכון למחלות לב וכלי דם לרבות גיל, מין, לחץ דם, מידת ההשמנה, טיפולים תרופתיים מסוימים, סוכרת סוג 2, רמות הכולסטרול, צריכת אלכוהול והשכלה.

 

כצפוי, עישון בהווה נקשר לסיכון גבוה הרבה יותר למחלות לב וכלי דם. בקרב אנשים שעישנו מזה שנים רבות בערך חפיסת סיגריות ביום, גמילה מעישון נקשרה לירידה כמעט מיידית בסיכון למחלות לב וכלי דם. הסיכון למחלות לב וכלי דם היה נמוך משמעותית לאחר חמש שנים מהגמילה – סיכון נמוך ב-39% בהשוואה לאנשים שהמשיכו לעשן.

 

אבל הזמן שחלף עד שמעשן כבד לשעבר הגיע לרמת סיכון דומה למחלות לב לזו של אדם שמעולם לא עישן עמד במדגם הישן יותר על 10-5 שנים ובמדגם שנערך בצאצאים שנים מאוחר יותר הגיע אף ל-25 שנה. כשאוחדו יחדיו שני המדגמים חישובי החוקרים העלו כי מדובר על 15-10 שנים בממוצע בהן הסיכון למחלות לב בקרב מעשנים-כבדים-לשעבר נותר גבוה יותר באופן משמעותי בהשוואה לאנשים שלא עישנו מעולם.

 

 

JAMA. Published online August 20, 2019

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: