מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קשב וריכוז

מנהלי קהילה

דר' טמיר אפשטיין
דר' טמיר אפשטיין
פסיכיאטר, מנהל מרפאת פוקוס. המרפאה להפרעות קשב במבוגרים, המרכז הרפואי ע\\\"ש שיבא, תל השומר.
ד
ד"ר גבריאל שחר
שמי ד"ר גבי שחר  הוסמכתי לרפואה באיטליה בשנת 1984 והתמחתי בישראל ברפואת ילדים . עבדתי במספר בתי חולים . כיום אני עובד כרופא ילדים בקופת חולים מכבי ומקדיש את מירב מירצי לאבחון וטיפול בהפרעות קשב . שילוב בין שני התחומים מאפשר ראיה מערכתית הן בתחום הרפואי והן בתחום הקשיים התפקודיים במשפחה בבית ספר ומחוץ לו . מרפאת הקשב שלי נמצאת בתל אביב  אשמח לעמוד לרשות הפונים דרך הרשת - כמוני או במרפאתי בצהלה בתל אביב  לקביעת תור 0549119798
ד
ד"ר נעמי וורמברנד
שמי נעמי. מזה תריסר שנים אני עוסקת בסיוע לנוער ומבוגרים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב. כדי להכשיר את עצמי למשימה זו,  למדתי חינוך ופסיכולוגיה בתואר ראשון, ויעוץ חינוכי וחינוך מיוחד בתאר שני ושלישי. כמו כן, אני מאבחנת דידקטית, מאמנת אישית להפרעות קשב, מנחת קבוצות. במשך שנים הייתי מרצה בחינוך מיוחד ופסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה, מכללת בית ברל ומכללת סמינר הקיבוצים. מעבר להיבט האקדמי, אני עוסקת ביזום והקמה של מסגרות מגוונות שפועלות לטובת האוכלוסיה של בעלי לקויות למידה והפרעות קשב. כך הקמתי, לפני כ- 12 שנה, את מרכז מהו"ת (מרכז התעצמות ותובנה)  במכללת סמינר הקיבוצים עבור הסטודנטים עם הלקויות. מאז הוקמו 26 מרכזי מהו"ת ברחבי הארץ עבור תלמידים בעלי לקויות למידה והפרעות קשב במערכת החינוך העל יסודי. המרכזים מנוהלים כרשת ושייכים מבחינה מקצועית למרכז "דרך מהות" של מכללת סמינר הקיבוצים, שאותו אני מנהלת. לפני כשנה הוקם מרכז מהו"ת בכלא מעשיהו עבור אסירים עם לקויות למידה והפרעות קשב. אנו מטפלים גם במובטלים כרוניים  על רקע לקותם, כדי להחזירם לעולם התעסוקה, בשיתוף עם עמותת בעצמי. בנוסף, אנו מנהלים מערך השתלמויות מסועף בחדרי מורים ובקרב מטפלים והורים.   
יפעת אלנקרי
יפעת אלנקרי
נעים מאוד, שמי יפעת אלנקרי דיאטנית קלינית בעלת תואר בתזונה B.SC מטעם אוניברסיטת אריאל ובעלת תואר B.A במדעי ההתנהגות. נשואה ואמא לארבעה. עובדת נכון להיום כדיאטנית כללית וילדים בקופ"ח לאומית, מקבלת בקליניקה פרטית בגינות שומרון אכילה רגשית והפרעות אכילה על כל גווניהן. בנוסף מתרגלת באוניברסיטת אריאל בחוג למדעי התזונה ודיאטנית בפרוייקט אורח חיים בריא מטעם משרד החינוך.
כמוניקשב וריכוזחדשותתרופות להפרעות קשב מגדילות הסיכון לנזק לבבי

תרופות להפרעות קשב מגדילות הסיכון לנזק לבבי

בוגרים צעירים שקיבלו מרשמים לתרופות ממריצות להפרעת קשב וריכוז היו בסיכון גבוה יותר באופן משמעותי לפתח קרדיומיופתיה – החלשות של שריר הלב. למה חשוב לשים לב?


(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בשנים האחרונות גדל משמעותית היקף הצעירים שמטופלים בתרופות להפרעות קשב וריכוז (ADHD) – בהן תרופות ממריצות. תרופות אלה כוללות שתי קבוצות מרכזיות: קבוצת התרופות המכילות את החומר הפעיל מתילפנידאט אשר מונה את ריטלין וקונצרטה ומדבקות דיטרנה בשחרור מושהה, וכן התרופות פוקלין, מטדקס ומיקודין SK המכילות את החומר הפעיל 'דקסמתילפנידאט'. ולצידן תרופות מקבוצת האמפטמינים, המכילות נגזרות של החומר הפעיל אמפטמין, ובהן אטנט-אדרל, ויואנס, ליסדקסה ודקסדרין.

 

התופעה מתרחבת בהיקפים משמעותיים בשנים האחרונות ברוב מדינות המערב, ובכללן ישראל. מחקר בקופת חולים מכבי מצא כי שיעור הילדים שאובחנו עם הפרעת קשב וריכוז גדל מ-6.8% בשנת 2005 ל-14.4% בשנת 2014. מחקר בקופת חולים כללית זיהה עלייה בהיקף הפרעות קשב וריכוז גם בקרב בוגרים צעירים. בשנת 2017 אובחנו 8% מהילדים המבוטחים בקופה בגילי 6 עד 12 עם הפרעות קשב וריכוז, בגילי 13 עד 17 אובחנו כבר 15% עם ההפרעה, ואילו בקרב בוגרים צעירים בגילי 21 עד 30 אובחנו 10% עם ההפרעה – עלייה משמעותית לעומת 6% בשנת 2013.

 

לתרופות ממריצות להפרעות קשב וריכוז מספר תופעות לוואי אופייניות, ובעיקר הפרעות בשינה, ירידה בתאבון, ירידה במשקל, גריית יתר, כאבי בטן וכאבי ראש וכן עלייה בלחץ הדם. תרופות אלה אינן נלקחות בכל יום, אלא רק בימים שבהם המטופל בפעילות, ולרוב מומלץ להפסיקן בשבתות, חגים וחופשות ממושכות מלימודים או עבודה.

 

עתה מצאו חוקרים אמריקאים סיכון לסיבוך של מחלה בשריר הלב מסוג 'קרדיותיופתיה' בקרב צעירים שנוטלים תרופות אלה – אשר דורש התייחסות. קרדיומיופתיה היא מחלה של שריר הלב, שמקשה על פעילות משאבת הלב באספקת דם מחומצן לאיברי הגוף.  המחלה גורמת לעייפות מוגברת בביצוע משימות יומיומיות, ונוטה להחמיר עם הזמן.

 

הסיכון הכולל נמוך

 

החוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת מדינת קולורדו השתמשו לצורך המחקר במאגר המידע הרפואי TriNetx שמרכז מידע על מטופלים ב-80 בתי חולים ברחבי ארה"ב, ובחן נתונים על מאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז בגילי 20 עד 40, המטופלים בתרופות ממריצות ומאובחנים עם קרדיומיופתיה. לכל מטופל בתרופה ממריצה הוצמד מחקר מטופל דומה לפי גיל ומין שנכלל בקבוצת ביקורת. המחקר כלל 12,759 זוגות שעברו מעקב רפואי למשך עשר שנים. מטופלים עם הפרעות לבביות על רקע גורמי סיכון מוכרים אחרים כמו טיפולים למחלות סרטן – הוצאו מהמחקר כדי למנוע הטעיות.

 

במחקר נמצא כי הצעירים שקיבלו מרשמים לתרופות ממריצות היו בסיכון גבוה ב-17% לפתח קרדיומיופתיה כעבור שנה, ובסיכון גבוה ב-57% לפתח קרדיומיופתיה כעבור שמונה שנים, בהשוואה לצעירים שלא נטלו תרופות אלה. בכל שנה הסיכון להפרעה הלבבית עלה, אם כי העלייה התמתנה כעבור שמונה עד עשר שנים. עם זאת, הסיכון הכולל לקריומיופתיה שזוהה במחקר הוא נמוך, ועמד כעבור עשר שנות מעקב על 0.72% המטופלים בתרופות ממריצות בלבד (72 ל-10,000 איש), גם כאשר השימוש בהן היה ארוך טווח, וזאת בהשוואה לסיכון של 0.53% לקרדיומיופתיה בקבוצת הביקורת שכללה נבדקים שלא טופלו בממריצים (53 ל-10,000 איש).

 

הממצאים הוצגו בכנס המדעי השנתי של הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה (ACC) שנערך באפריל 2024 במדינת אטלנטה.

 

עייפות, קוצר נשימה ודופק לב מואץ

 

לטענת החוקרים, לאור ממצאי המחקר שמצביעים על סיכון כולל נמוך לקרדיומיופתיה, אין צורך להפסיק ברישום תרופות ממריצות, אולם על מטופלים בתרופות אלה להיות מודעים לתופעה ובמקרה של התפתחות תסמינים, לבצע בדיקת לב אבחנתית.

 

קרדיומיופתיה, ככל שהיא מחמירה, עשויה להתבטא בעייפות; קוצר נשימה בפעילות ובהמשך גם במנוחה; ירידה ביכולת לבצע פעילות גופנית; נפיחות (בצקות) ברגליים, בקרסוליים, בכפות הרגליים ובבטן; כאבים בחזה וחוסר נוחות; ודפיקות לב מואצות המכונות 'פלפיטציות'. החוקרים קוראים לבצע מחקרים נוספים כדי לזהות מטופלים בקבוצות סיכון לקרדיומיופתיה תחת טיפול בתרופות ממריצות שעשויים להנות גם מבדיקות סקר לאיתור מוקדם של סיבוכים בשריר הלב.

 

"ככל שאתה מטפל בחולים עם תרופות ממריצות זמן רב יותר, כך גדל הסיכוי שהם יפתחו קרדיומיופתיה, אבל הסיכון לכך עדיין נמוך מאוד", הבהירה פאולין ג'רארד, סטודנטית לרפואה שנה שנייה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קולורדו, והמחברת הראשית של המחקר, בהודעה לעיתונות. "אני לא חושבת שזו סיבה מספיק טובה להפסיק לרשום את התרופות האלה למי שזקוק להן. הסיכון לא גדול בטווח הארוך. זה סיכון אמיתי, אבל הוא קטן".

 

המחקר הנוכחי מחדש בכך שהוא מבצע מעקב מתמשך אחר המטופלים בתרופות ממריצות לאורך זמן, בהבדל מרוב המחקרים עד כה שבחנו את תופעות הלוואי של תרופות אלה למשך שנה עד שנתיים, ולא זיהו סיכון משמעותי לבריאות הלב.

 

קישור להודעה לעיתונות מטעם הקולג' האמריקאי לקרדיולוגיה