הבלוג של ערן ברקוביץ - מאחורי הנפש

כמוניבלוגיםהבלוג של ערן ברקוביץ - מאחורי הנפשטיפולים עתידיים לטרשת נפוצה פרוגרסיבית

טיפולים עתידיים לטרשת נפוצה פרוגרסיבית

עדכון: הניסויים לטיפול במהלכים הפרוגרסיביים של טרשת נפוצה

21/11/14 9:14
1555 צפיות
טיפולים עתידיים לטרשת נפוצה פרוגרסיבית
האגודה האמריקאית לטרשת נפוצה ריכזה את כל הניסויים הנערכים לטובת האנשים עם טרשת נפוצה פרוגרסיבית (מעודכן לספטמבר 2014). החל מניסויים שלא החלו ואליהם עדיין מגייסים מתנדבים ועד ניסויים שנמצאים בשלבים האחרונים של ניתוח התוצאות ופרסומן.

 

23 ניסויים מוצגים בקובץ. רוב הניסויים נערכים בתרופות שתפקידן לעכב את מהלך המחלה ולעזור לגוף לשקם את עצמו. בין הטיפולים ניתן למצוא: תרופה הנקראת סיפונימוד (Siponimod), טיפול המתבסס על מנגנון הפעולה של התרופה גילניה וגם נערך ע"י אותה חברת תרופות (נוברטיס) ויש לציין שגם התרופה גילניה עצמה נבחנת לטיפול באנשים עם מהלכים פרוגרסיביים. ריטיקסומאב (Rituximab), טיפול הניתן בעירוי ומווסת את תפקודם של תאי ה- B השייכים למערכת החיסון. תרופת האוקריליזומאב (Ocrelizumab) שמתקדמת בשלבי הניסוי והגיעה כבר לניסוי קליני שלב 3. התרופה הידועה טיסברי נבחנת גם היא לטיפול במהלכים פרוגרסיביים.

 

וישנו מחקר ה- SMART שבוחן במקביל 3 תרופות שונות לטיפול בטרשת נפוצה פרוגרסיבית, אחד המחקרים המבטיחים ביותר. גם מבחינת היקף המחקר וההשקעה וגם מכיוון שאלו תרופות המאושרות לטיפול במצבים רפואיים אחרים ולכן תהליך אישורן, במידה וימצאו יעילות יהיה זריז, כך שתגענה במהירות אל המטופל. אליהן ניתן לצרף המשך ניסויים בתאי גזע ובתמציות קאנביס. ועוד טיפולים חדשים הניתנים למטופל כעירוי או כתרופה אוראלית, אם ע"י עיכוב התקדמות המחלה ופגיעותיה, ואם ע"י עידוד שיקום הגוף ובניה מחדש של המיאלין כמו ה- anti-LINGO.

 

בנוסף לטיפולים התרופתיים, נערכים גם ניסויים בטכניקות שיקומיות שתפקידן לשפר את ההליכה, תפקוד הידיים והיכולות הקוגניטיביות.

למי שרוצה להרחיב, מצורף הקובץ (קישור בכחול למטה) ובו פרטים על כל אחד מן הניסויים. התהליך הוא ארוך, אך ניתן לצפות מהניסויים הנמצאים בשלב 3 לתוצאות ברורות תוך שנתיים. ניתן לראות השקעה הן של חברות התרופות וגם של ארגונים כמו האגודות לטרשת נפוצה ועמותות מחקר הייעודיות למציאת טיפול לטרשת נפוצה פרוגרסיבית.

 

אני יודע שנראה ומתקבל הרושם כי אין השקעה מספקת במהלכים הפרוגרסיביים ומקווה שרשימת הפעילות הענפה תצליח להחזיר את התקווה, כי ישנם ניסויים מתקדמים שסביר מאוד שנראה את תוצריהם כבר בשנתיים הקרובות. אנחנו ב"כמוני" כמובן עם היד על הדופק ונמשיך לעדכן בכל התפתחות. אני יכול לגלות שגם במערכת "כמוני" אנחנו מאוד רוצים ומקווים להביא כבר את הבשורות הטובות.

 

1 תגובות

Rene2
21/11/14 9:35

אמן!


קישור:
כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
ערן ברקוביץ
ערן ברקוביץ
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .