הבלוג של ערן ברקוביץ - מאחורי הנפש

התחזית : חם וחלש

02/06/11 15:52
1977 צפיות
התחזית : חם וחלש
הקיץ מגיע ועימו עומס החום. מרבית האנשים עם טרשת נפוצה רגישים לחום, בין 70%-77%. כשהטמפרטורה עולה גוברת העייפות, ישנם קשיי הליכה, הסיכון לנפילות עולה וניתן לראות החמרה בכל הסימפטומים.

עד היום עיקר המחקר בתחום בחן את הקשר בין נתוני המטופלים לטמפרטורה ביום שנבחנו, כלומר: בדיקה נוירולוגית, יכולת הליכה, מוטוריקה, יכולות קוגניטיביות ועוד, כל זאת במקביל לטמפרטורה באותו היום שבו נבחנו הפרמטרים. ממצאים אלו, במקביל לדיווחי המטופלים על השפעות החום הביאו להכרה בגורם ה"לוהט".

בפינלנד החליטו לקחת את המחקר צעד אחד קדימה ולבחון את השפעת החום בתנאי מעבדה. לשם כך הכניסו נבדקים עם טרשת נפוצה ונבדקים בריאים לסאונה פינית למשך 35-40 דקות. הטמפרטורה במהלך ה- 15 דקות הראשונות הייתה 39.6 מעלות צלזיוס ועלתה ל- 56.4 מעלות צלזיוס למשך 20-25 דקות נוספות. במהלך 20-25 הדקות האחרונות, בשיא החום, התבקשו הנבדקים לבצע מטלות שונות (בניסוי אחד מטלות קוגניטיביות ובניסוי שני מטלות פיזיות). יכולות הנבדקים עם טרשת נפוצה הושוו לבדיקה ההתחלתית שנערכה מחוץ לסאונה, לבדיקה שנערכה תוך כדי החשיפה לחום ולבחינת היכולות כעבור שעה מתום החשיפה לחום, בנוסף הושוו הנבדקים לקבוצת ביקורת בריאה


התוצאות הצביעו על הממצאים הבאים:

1. בעת החשיפה לחום הטמפרטורה של האנשים עם טרשת נפוצה עלתה באופן משמעותי על טמפרטורת הגוף של קבוצת הביקורת הבריאה (כלומר, ישנה בעיה ביכולת הויסות).

2. החשיפה לחום פוגעת ביכולת הקשב של אנשים עם טרשת נפוצה

3. החשיפה לחום פוגעת בתפקוד של הגפיים התחתונות (הרגליים), אך כמעט ולא משפיעה על הגפיים העליונות (הידיים).

4. כל השפעות החום היו זמניות. לא נראה זכר להשפעת החום כאשר נערכה בדיקה נוספת שעה מתום החשיפה לחום, כאשר התאפשרה מנוחה.


הניסוי נערך תחת תנאי מעבדה מוקפדים, כאשר לכל אורכו נוטרו החום ותפקודי הגוף של המשתתפים.

מערך ניסויי זה (בניגוד לקשרים שנבחנו בעבר) מצליח לחדד את השפעת החום ולהבהיר מספר עקרונות שיש להכיר בהם. אנשים עם טרשת נפוצה צריכים לצמצם את חשיפתם לחום. מכיוון שאיננו בפינלנד וכמעט שאי אפשר להתחמק מחשיפה לחום בארצנו, צריך לדעת ולהכיר כי כנראה ותחושו החמרה בסימפטומים עם עליית טמפרטורת הגוף. החמרה זו שנובעת מהחום, תחלוף כנראה לאחר שעה בה תצליחו לנוח ולקרר את הגוף. כל אחד יחוש החמרה באופן קצת שונה, אך הרוב יחושו חולשה בגפיים התחתונות אשר יקשו על יכולת ההליכה ויגבירו את הסיכון לנפילות.

הנחת החוקרים שבקרב האנשים עם טרשת נפוצה יש רגישות יתר לחום, זאת בעקבות פגיעה במנגנון הויסות בגוף. במקרה זה, כנראה ומערכת העצבים המרכזית מפחיתה את פעילותה בגפיים התחתונות (בניגוד לעליונות) בעקבות ההיפרתרמיה.

גם אצלנו באתר עוסקים בהשפעות החום, הנה 2 פוסטים של גולשות המתארות את עמדתן: להתקרר בקיץ ו- החזאי הפרטי שלי.

עוד ניתן לקרוא על אוסף הטיפים להתמודדות עם החום. והכי חשוב, תמשיכו להגיב, לכתוב, לשתף טיפים ולהוסיף רעיונות.
 

0 תגובות

קישור:
כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
ערן ברקוביץ
ערן ברקוביץ
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .