כמוניגמילה מעישוןנס חנוכה – או איך נגמלתי מעישון למרות תנאי-קדם בלתי אפשריים

נס חנוכה – או איך נגמלתי מעישון למרות תנאי-קדם בלתי אפשריים

11/12/17 13:59
11 תגובות
שלום רב לכל הנגמלים והמשתדלים להיגמל וחג חנוכה שמח!
נס חנוכה שלי זה שהיום אני 107 ימים ללא עישון שזה חמישה עשר שבועות ויומיים, שזה שלושה וחצי חודשים. זה עדיין לא ממש הרבה לעומת השנים שכן עישנתי אבל הפעם אני בטוח שבחנוכה הבא אכתוב לכם שאני לא מעשן כבר שנה ושלושה חודשים וחצי.
נכון להפסיק לעשן זה לא קל ולהיגמל מהסיגריות זה אכן נס אישי אבל בכל זאת יש אלפים שנגמלים מעישון והעולם כמנהגו נוהג אז למה "נס חנוכה" שלי הוא כזה אחר?
אני הצלחתי להפסיק לעשן למרות שזוגתי, הבן, כל החברים שלי ורוב בני משפחתי מעשנים!
בסדנה להפסקת עישון של קופ"ח בה השתתפתי הייתה הוראה מקדימה להפסקת העישון וזה להכין סביבה סטרילית, סביבה בה הסיגריות לא זמינות, המאפרות נקיות ובארון (או בפח) להעלים מציתים, שאריות טבק למיניהם, וכל כלי עישון שיש. אני לא יכולתי לנקות את סביבתי מסיגריות מכיוון שאשתי מעשנת, לא רוצה להפסיק לעשן ואפילו הס מלהזכיר הפסקת עישון. כמו רבים אחרים היא מפחדת שהיא לא תהנה מהחיים ללא הסיגריה. היא לא מסוגלת לתאר לעצמה התמודדות שבה היא מתאפקת לא לעשן. אבל כפי שאתם יודעים הבן-אדם האחרון שיכול להשפיע על מישהו לעשות משהו זה בן הזוג... אז בגינה שלי יש מאפרות מלאות, וחפיסות הסיגריות והמציתים נמצאות בהישג יד.
אבל לא רק אשתי. גם החברים שדווקא כמה מהם כן ניסו "לזרום" איתי ולהפסיק לעשן (חלק הצליחו להחזיק מעמד תקופה קצרה אבל נשברו כבר...) אבל עדיין בכל מפגש שלנו כל אחד מוציא את החפיסה והמצית שלו על השולחן בטקס הידוע למעשנים, והמשפחה הקרובה גם כן – ארוחות החג אצלנו טעימות ומלאות ועליזות במיוחד אבל גם אפופות עשן. תודה לאל שקצת מתרבות האנטי עישון חלחלה והעישון נעשה בחוץ אם זה מרפסת או בגינה כך שאני יכול להישאר בפנים באוויר נקי (למעט שנפגשים לראות משחק אצל חבר גרוש שגר בדירת רווקים שם כמובן מותר לעשן ואכן מעשנים).
עם הידיעה הזאת שזה המצב ונחוש להפסיק לעשן החלטתי והפסקתי לעשן. הפעם עם כל התובנות שהיו לי מהפעמים הקודמות (ראו קישור למטה) שניסיתי בגמילה.
אז היום אני במצב של לא מעשן, חזרתי לאימוני הריצה, ו(כמעט ו)לא חושב על סיגריות או על עישון בכלל.
זהו נס אמיתי ואני מאחל לכל אחת ואחד שמנסה להיגמל הצלחה מלאה למרות כל מכשול שלא יהיה בדרך.
חג שמח

11 תגובות

ד-ר-יעל-בר-זאב
מומחה כמוני
רופאה, מומחית בבריאות הציבור, עם מיקוד בתחום קידום בריאות ורפואה מונעת.  אני יועצת לגמילה מעישון, ויו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית בישראל. במרץ 2019 סיימתי דוקטורט מאוניברסיטת ניו-קאסל באוסטרליה שהתמקד בשיפור הטיפול לגמילה מעישון שניתן לנשים הרות אבוריגיניות מעשנות. עם חזרתי לארץ השתלבתי כחוקרת ומרצה בכירה בבית הספר לבריאות הציבור, הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית
11/12/17 14:03
וואו מוג'ו כל הכבוד! זה אכן נראה כ"נס" אבל זה בעצם תולדה של עבודה שלך עצמית עם תובנות וטכניקות התמודדות שפיתחת לאורך השנים מהתובנות שלמדת. כבוד!!! נשמח אם תספר קצת על טכניקות התמודדות אלו - מה אתה ע...
וואו מוג'ו כל הכבוד! זה אכן נראה כ"נס" אבל זה בעצם תולדה של עבודה שלך עצמית עם תובנות וטכניקות התמודדות שפיתחת לאורך השנים מהתובנות שלמדת. כבוד!!!
נשמח אם תספר קצת על טכניקות התמודדות אלו - מה אתה עושה כשיש פתאום חשק לסיגריה וכל החברים סביבך מעשנים?
מוג-ו
מוביל קהילה
מאובחן עם טרשת נפוצה אבל הוחלט ביני לביני לא לתת לזה להשפיע עלי. התחלתי לרוץ, הפסקתי לעשן (דבר שמתגלה כאתגר לא קטן) ובוחר בחיים. 
11/12/17 14:20
אכן שאלה מתבקשת. התשובה היא נחישות. כמו שאמרתי מלחתחילה ניגשתי להפסקת העישון בידיעה שיעשנו לי בפרצוף. החלטתי על תאריך להפסקה הרחוק כשבועיים ממני. במשך כל התקופה עד לתאריך האמור ואפילו אחר כך עשיתי לעצ...
אכן שאלה מתבקשת. התשובה היא נחישות. כמו שאמרתי מלחתחילה ניגשתי להפסקת העישון בידיעה שיעשנו לי בפרצוף. החלטתי על תאריך להפסקה הרחוק כשבועיים ממני. במשך כל התקופה עד לתאריך האמור ואפילו אחר כך עשיתי לעצמי המון דמיון מודרך. דימיינתי את עצמי עם החברים רואים משחק, איך כולם מעשנים ואני לא. דימיינתי איך אני נמנע מהפסקות עישון בעבודה, דימיינתי איך אני נשאר עם הלא מעשנים בארוחת החג ונותן למעשנים לצאת ולהרוג את עצמם בחוץ. דימיינתי את כל המצבים בהם אני מעשן - ללא הסיגריה. הוצאתי מהתת-מודע את כל הסיגריות האוטומטיות שהייתי מעשן אל המודע ואל המניעה. לדוגמא שיחת טלפון אישית או ארוכה אוטומטית יוצא לגינה ומדליק סיגריה. מחכה בתחנת האוטובוס הסיגריה אוטומטית.
פיתחתי אדישות למעשנים ולסיגריות שלהם. מצד אחד לא הייתי אנטי מידי ולא ירדתי לחייהם של המעשנים (בהתחלה די חפרתי על הנושא אבל בדיעבד הבנתי שזה יותר לשכנע את עצמי ופחות לנסות להטיף לגמילה) מצד שני גם לא התבשמתי מריח העשן ולא ניסיתי לקבל קצת מהעישון שחסר לי. דווקא היום אחרי כמה חודשים ריח הסיגריה של אישתי או של אחרים הפך להיות דוחה ולא נעים לי מאוד.
כל פעם שהיה לי חשק אפילו קטן שאלתי את עצמי "אתה רוצה לחזור לעשן?" שאני יודע שזה מה שיקרה בכל מקרה של עישון אפילו שאיפה אחת קטנה. אני מזכיר לעצמי למה רציתי להפסיק לעשן מלחתחילה והתשובה לא תמיד בנאלית - אחרי תקופת מה שוכחים כמה רע הסיגריה עשתה לנו ויש איזו סלחנות כלפיה, אז ממש חשוב להזכיר לעצמך את זה.
מה שעשיתי ואני ממליץ גם לאחרים זה רשמתי לי בבלוג אישי את כל התהליך - לפני ההפסקה מה הסיבות שאני מפסיק לעשן, מה זה עשה לי (רשימה ארוכה של דברים רעים) ואיך ואחרי שהפסקתי אני רושם חוויות וחיזוקים.
דליה.ש
16/01/18 4:28
הפסקת עישון בחירה. במהלך החיים אנחנו עומדים בפני בחירות בתחומים שונים. לעבור דירה או לא, לקנות חפץ כלשהו,לסוע לחול, ללמוד, ועוד. אנחנו נאלצים לעיתים קרובות לבחור או להחליט. היכולת שלנו לבחור או...
הפסקת עישון בחירה.
במהלך החיים אנחנו עומדים בפני בחירות בתחומים שונים. לעבור דירה או לא, לקנות חפץ כלשהו,לסוע לחול, ללמוד, ועוד.
אנחנו נאלצים לעיתים קרובות לבחור או להחליט.
היכולת שלנו לבחור או להחליט מובנית. כל אחד יכול לבחור או להחליט אבל צריכים להאמין שאנחנו מסוגלים. ברור שאנחנו מסוגלים לבחור לא לעשן בדיוק כמו שאנחנו בוחרים ומחליטים לגבי דברים אחרים.
אני הפסקתי לעשן בכוחות עצמי לאחר שעשנתי 2 קופסאות סיגריות משך כ 40 שנה.
יום אחד החלטתי. בחרתי. החלטי שזהו אני לא מעשנת יותר. מהרגע שקבלתי את ההחלטה הדרך היתה קלה. הפסקתי בבת אחת ומאז לא מעשנת שנתיים ולעולם לא אעשן עוד כי החלטתי ובחרתי בחיים.
תאמינו בעצמכם עשו את הבלירה וההחלטה והפסיקו לעשן. אתם לא נולדתם עם סיגריה בפה. אתם בחרתם לעשן ועכשיו החליטו ובחרו לא לעשן. איש לא יכול לעשות זאת במקומכם כמו שהתחלתם כך תפסיקו. פשוט שכנעו עצמכם להפסיק מעד. בלי תנליכים. מיד !! כדאי בין היתר שתחשבו כם כמה כסף אתם מוציאים שיכולתם להוציא על משהו שווה יוצא. אמצו מנטרה זאת ואמרו: אני לא מהמעשנים הם מהמעשנים. חזרו עלי כמה פעמים ברצף מיד בקבלת הנחלטה. בהצלחה. זה פשוט. מפסיקים בבת אחת כי החלטנו.
ד-ר-יעל-בר-זאב
מומחה כמוני
רופאה, מומחית בבריאות הציבור, עם מיקוד בתחום קידום בריאות ורפואה מונעת.  אני יועצת לגמילה מעישון, ויו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית בישראל. במרץ 2019 סיימתי דוקטורט מאוניברסיטת ניו-קאסל באוסטרליה שהתמקד בשיפור הטיפול לגמילה מעישון שניתן לנשים הרות אבוריגיניות מעשנות. עם חזרתי לארץ השתלבתי כחוקרת ומרצה בכירה בבית הספר לבריאות הציבור, הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית
11/12/17 14:23
שוב וואו!!! תשקול לפרסם את הבלוג שלך (להפוך אותו לפומבי) אם זה אפשרי- אני בטוחה שהוא יכול לעזור לעוד הרבה אנשים. תוכל לשתף אותו גם כאן כמובן בכמוני.
מוג-ו
מוביל קהילה
מאובחן עם טרשת נפוצה אבל הוחלט ביני לביני לא לתת לזה להשפיע עלי. התחלתי לרוץ, הפסקתי לעשן (דבר שמתגלה כאתגר לא קטן) ובוחר בחיים. 
11/12/17 16:08
אני משתף פה וכותב פה, שהאישי ישמר אישי בינתיים :wink:
תמר44
11/12/17 14:24

ללא ספק, לדעתי יש כאן שילוב מנצח של חוסן וחוזק בלתי רגילים! תודה על השיתוף המדהים!

נילי-בראון
מומחה כמוני
מטפלת בהתמכרויות ומנחת קבוצות מוסמכת לגמילה מעישון, מדריכה במיומנויות הראיון המוטיבציוני ומלמדת בקורס התמכרויות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. חברת צוות בפרויקט מחקר "הורים לקטנטנים ומעשנים" בביה"ס לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב שמטרתו לעזור להורים מעשנים להגן על ילדיהם מעישון פסיבי. בעלת תואר ראשון בלימודי התמכרות (BSc Addiction Studies) מאוניברסיטת לידס באנגליה.  חברת צוות בפרויקט גמילה מעישון "שאיפה חדשה": www.sheifahadasha.co.il - גמילה מעישון בת 4 ימים בבית מלון וליווי טלפוני חודש לאחר הגמילה.
12/12/17 14:09
קראתי את נס חנוכה ואת הבלוג. אין לי מה להוסיף על כל המחמאות שקיבלת. באמת מעורר הערכה והשראה :)) אין כמו הכוח של תובנות שמגיעות מבפנים אחרי עבודה פנימית ושאילת שאלות. זה נכון לגבי כל התלבטות קשה בחיים...
קראתי את נס חנוכה ואת הבלוג. אין לי מה להוסיף על כל המחמאות שקיבלת. באמת מעורר הערכה והשראה :))
אין כמו הכוח של תובנות שמגיעות מבפנים אחרי עבודה פנימית ושאילת שאלות. זה נכון לגבי כל התלבטות קשה בחיים ונכון כפליים כשמדובר בהתמכרות והמאמץ לשנות את ההרגלים הגופניים והמנטליים הוא עצום... אבל כמה שהוא שווה!!!

לכל שאר הגולשים אני אומרת - שימו לב שזה לא רק כוח הרצון. זאת הנכונות לאתגר את עצמך ולחשוב אחרת, וכמובן שאר הטכניקות כמו הדמיון המודרך. תתחילו גם אתם לשאול את עצמכם שאלות על האמונות שלכם לגבי הסיגריות. תתחילו לערער אותן. כל המחשבות ש"אוהבות" את הסיגריה:
סיגריה זה כיף
סיגריה עוזרת לי להתמודד עם עצב
סיגריה מרגיעה אותי
אני לא יכול בלי סיגריה
סיגריה מגבירה את ההנאה ממצבים חברתיים

וכו' וכו' וכו'
elim833
13/12/17 12:24
ראשית שאפו וכל הכבוד לך.תמיד תזכור לא ליפול "לסיגריה האדומה" אותה סיגריה בודדת שעלולה למשוך אותך בחזרה לעישון אקטיבי...אני כבר גמול מה 14.7.2016 שזה כבר אוטוטו שנה וחצי.ההרגשה ניפלאה הריחות נעימים יות...
ראשית שאפו וכל הכבוד לך.תמיד תזכור לא ליפול "לסיגריה האדומה" אותה סיגריה בודדת שעלולה למשוך אותך בחזרה לעישון אקטיבי...אני כבר גמול מה 14.7.2016 שזה כבר אוטוטו שנה וחצי.ההרגשה ניפלאה הריחות נעימים יותר והאוכל טעים יותר(3kg נוספו.קשה להוריד .לא נורא) היום הגעתי למצב שלא רק שאני לא מתגרה מסיגריה אני אפילו ממש סולד מסיגריות וממעשנים...
מוג-ו
מוביל קהילה
מאובחן עם טרשת נפוצה אבל הוחלט ביני לביני לא לתת לזה להשפיע עלי. התחלתי לרוץ, הפסקתי לעשן (דבר שמתגלה כאתגר לא קטן) ובוחר בחיים. 
13/12/17 13:00
חחח, אכן לא נורא ה3 ק"ג. כל הכבוד לך על השנה וחצי, לא טרוויאלי בכלל ואני אכן אשתדל להיזהר מ"סיגריה אדומה" למשך שארית חיי!
תודה.
אסתר-אסתריקה
13/12/17 14:29
העישון מסוקן לבריאות לא רק למעשן אלה גם לאנשים מסביב
מוג-ו
מוביל קהילה
מאובחן עם טרשת נפוצה אבל הוחלט ביני לביני לא לתת לזה להשפיע עלי. התחלתי לרוץ, הפסקתי לעשן (דבר שמתגלה כאתגר לא קטן) ובוחר בחיים. 
13/12/17 15:39
צודקת אבל אין לי ברירה אלא להיות מעשן פסיבי. עדיין עדיף בהרבה על אקטיבי.
וגם פה המעשנים משתדלים לעשות את הרחק ממני או שאני מתרחק מהם ככל הניתן.

מנהלי קהילה

ד
ד"ר יעל בר-זאב
רופאה, מומחית בבריאות הציבור, עם מיקוד בתחום קידום בריאות ורפואה מונעת.  אני יועצת לגמילה מעישון, ויו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית בישראל. במרץ 2019 סיימתי דוקטורט מאוניברסיטת ניו-קאסל באוסטרליה שהתמקד בשיפור הטיפול לגמילה מעישון שניתן לנשים הרות אבוריגיניות מעשנות. עם חזרתי לארץ השתלבתי כחוקרת ומרצה בכירה בבית הספר לבריאות הציבור, הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית
נילי בראון
נילי בראון
מטפלת בהתמכרויות ומנחת קבוצות מוסמכת לגמילה מעישון, מדריכה במיומנויות הראיון המוטיבציוני ומלמדת בקורס התמכרויות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. חברת צוות בפרויקט מחקר "הורים לקטנטנים ומעשנים" בביה"ס לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב שמטרתו לעזור להורים מעשנים להגן על ילדיהם מעישון פסיבי. בעלת תואר ראשון בלימודי התמכרות (BSc Addiction Studies) מאוניברסיטת לידס באנגליה.  חברת צוות בפרויקט גמילה מעישון "שאיפה חדשה": www.sheifahadasha.co.il - גמילה מעישון בת 4 ימים בבית מלון וליווי טלפוני חודש לאחר הגמילה.

מובילי קהילה

מוג'ו
מוג'ו
מאובחן עם טרשת נפוצה אבל הוחלט ביני לביני לא לתת לזה להשפיע עלי. התחלתי לרוץ, הפסקתי לעשן (דבר שמתגלה כאתגר לא קטן) ובוחר בחיים. 
Yael Ya
Yael Ya
שלום, שמי יעל, ואחד הדברים שאני הכי גאה בהם בחיי הוא שהפסקתי לעשן לפני 8 שנים עישנתי קופסה וחצי ליום, עישנתי הרבה מעבר למה שבכלל רציתי ואפשר בהחלט לומר שהעישון השתלט לי על החיים- על הארנק, על מע' העצבים, על האישיות, ולמרבה הצער גם הרס בגופי מספר חלקות טובות לאחר מהפך בכל צורת החשיבה שלי- יום אחד הצלחתי לנתק את השלשלאות ולצאת לחופשי - וואוו- זה התגלה לי כדבר הכי טוב שאי פעם עשיתי עבור עצמי, ואני עדיין נהנית מהתגמולים הרבים של היותי לא מעשנת וחייבת לזה תחושת שפע, בריאות ושגשוג אז כן, יש כזה דבר להפסיק לעשן בהצלחה, מוזמנים להצטרף אליי. זה תענוג אמיתי :-)