כמוניגמילה מעישוןשיפור תפקוד הריאות

שיפור תפקוד הריאות

06/08/18 3:51
15 תגובות
שמי ערן, ואני גמול מעישון כבר שנה וחודשיים. סיפור הגמילה שלי מתחיל לאחר שאובחנתי חולה במחלת ה-copd, חסימת ריאות כרונית. בצילום ריאות שנערך לי, רואים בברור פגיעה באונות העליונות של שתי ריאותיי. כשאובחנתי המחלה, תפקוד הריאות שלי היה 57%, ואספקת החמצן בדם ביתה 67%. מאז שהפסקתי לעשן, התחלתי לעשות ספורט, בעיקר סיבולת לב ריאה (הליכה, ריצה, אופניים). לאחר שנה, נערכה לי בדיקה נוספת, והתברר שריאותיי שיפרו את ביצועיהן. בזמן מנוחה, תפקוד הריאות השתפר ל-85%, ואספקת החמצן בדם השתפרה ל-97%. אני משתדל לא להשתמש ב-2 המשאפים שהרופא נתן לי מכיוון שאני עדיין מאמין שעוד ארפא את עצמי.

שאלתי הראשונה היא זאת.... זמן קצר לאחר שאני מתחיל לעסוק בספורט, אני סובל מסחרחורות. הרופא שלי טוען שברגע שאני מרגיש את הסחרחורות, עלי להפסיק את האימון מכיוון שלא מגיע לי מספיק חמצן למוח ואני יכול להתעלף. אבל בצורה הזאת, אינני יכול להמשיך ולשפר את הכושר שלי, ואיתו את תפקוד הריאות מכיוון שהסחרחורות מתחילות לאחר קילומטר או שניים של מאמץ. האם אני יכול להמשיך באימון כדי לשפר את סיבולת הריאה שלי? ראוי לציין שהדבר העיקרי שלא אהבתי ברופא שלי הוא שיטת ההפחדות. אמנם ההפחדה שלו גרמה לי להפסיק לעשן, אבל אני נגד שיטת ההפחדות.

שאלתי השניה היא: אני יודע שנזק לריאות לא ניתן לתקן, האם כשאמשיך להתאמן, הריאות שלי ימצאו דרך לחפות על הנזק ויתפקדו בצורה טובה יותר, עם פחות קוצר נשימה? תודה על התשובה.

15 תגובות

Yael-Ya
מוביל קהילה
שלום, שמי יעל, ואחד הדברים שאני הכי גאה בהם בחיי הוא שהפסקתי לעשן לפני 8 שנים עישנתי קופסה וחצי ליום, עישנתי הרבה מעבר למה שבכלל רציתי ואפשר בהחלט לומר שהעישון השתלט לי על החיים- על הארנק, על מע' העצבים, על האישיות, ולמרבה הצער גם הרס בגופי מספר חלקות טובות לאחר מהפך בכל צורת החשיבה שלי- יום אחד הצלחתי לנתק את השלשלאות ולצאת לחופשי - וואוו- זה התגלה לי כדבר הכי טוב שאי פעם עשיתי עבור עצמי, ואני עדיין נהנית מהתגמולים הרבים של היותי לא מעשנת וחייבת לזה תחושת שפע, בריאות ושגשוג אז כן, יש כזה דבר להפסיק לעשן בהצלחה, מוזמנים להצטרף אליי. זה תענוג אמיתי :-)
07/08/18 16:37
היי ערן, ברוך הבא!! סופר מעריכה אותך על כל הדרך המדהימה שעברת וההתמודדות, מקווה שעוד מעט תקבל תשובת מומחה!
ערן18
07/08/18 17:27
שלום יעל, תודה על ההוספה. אשמח לקבל תשובה כדי שאדע איך להמשיך עם שיקום ריאותיי. כל עוד את איתי, עוד נטפס על האוורסט ביחד (;
ד-ר-יעל-בר-זאב
מומחה כמוני
רופאה, מומחית בבריאות הציבור, עם מיקוד בתחום קידום בריאות ורפואה מונעת.  אני יועצת לגמילה מעישון, ויו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית בישראל. במרץ 2019 סיימתי דוקטורט מאוניברסיטת ניו-קאסל באוסטרליה שהתמקד בשיפור הטיפול לגמילה מעישון שניתן לנשים הרות אבוריגיניות מעשנות. עם חזרתי לארץ השתלבתי כחוקרת ומרצה בכירה בבית הספר לבריאות הציבור, הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית
10/08/18 17:21
שלום ערן וברוך הבא לקהילה שלנו. מצטערת על התגובה המאוחרת שלי - איכשהוא פספסתי את ההודעה שלך ורק כעת שמתי לב לכך. ראשית מצטרפת לברכות של Yael Ya - ההישג שלך הוא בהחלט ראוי להערכה. לגבי תפקודי הריאה...
שלום ערן וברוך הבא לקהילה שלנו. מצטערת על התגובה המאוחרת שלי - איכשהוא פספסתי את ההודעה שלך ורק כעת שמתי לב לכך.

ראשית מצטרפת לברכות של Yael Ya - ההישג שלך הוא בהחלט ראוי להערכה. לגבי תפקודי הריאה - לצערי תפקוד שכבר אבד לא ניתן להחזיר... מצד שני התפקוד הריאתי אצל כולם (מעשנים ולא מעשנים) יורד לאיטו עם השנים עקב ההזדקנות. קצב איבוד התפקוד הוא שקובע אם נסבול מתסמינים נשימתיים ונחלה במחלת ריאות. לאנשים מעשנים הקצב הרבה יותר מהיר אבל מרגע שהם מפסיקים לעשן, קצב איבוד התפקוד הופך להיות איטי בחזרה (כמו אדם שלא עישן). אבל לצערי שוב מה שאבד אבד. מה שכן ניתן לשפר זה את גמישות כלי הדם, תפקוד הלב, יכולת של השרירים ועוד. ולכן בהחלט עם הפסקת העישון צפוי שיפור משמעותי בכושר הגופני שלך.
מצד שני, אם כבר אובחנת כחולה במחלת ריאות, כדאי שתבצע את הכושר תחת פיקוח רפואי.
הסחרחורת מראה שהגוף שלך סובל ואתה צריך להאט את הקצב - בפועל היא מראה שמשהו לא בסדר ואתה עלול לעשות יותר נזק אם תמשיך להתאמן ככה. זה יכול להיות קשור לתפקוד הריאתי, אבל כדאי גם לשלול דברים נוספים - האם אתה מקפיד לאכול משהו לפני האימון? לשתות מים?
כדאי מאוד להתייעץ עם רופא ספורט שיוכל להכווין אותך ולעזור לך לשפר את הכושר מבלי לפגוע בגוף.
ערן18
10/08/18 22:39
ד"ר יעל בר זאב, תודה רבה לך על התשובה, גם אם היא קצת באיחור. אני מבין מהמלצתך שעלי להפסיק עם האימונים. האם את חושבת שהריאות שלי עדיין חלשות בשביל כל סוג של ממאמץ מאחר ורק שנה אחת עברה מאז שנגמלתי? ה...
ד"ר יעל בר זאב, תודה רבה לך על התשובה, גם אם היא קצת באיחור. אני מבין מהמלצתך שעלי להפסיק עם האימונים. האם את חושבת שהריאות שלי עדיין חלשות בשביל כל סוג של ממאמץ מאחר ורק שנה אחת עברה מאז שנגמלתי?
האם את חושבת שבעתיד, הריאות יתחזקו באופן טבעי, כך שסחרחורות יופיעו אחרי 5 ק"מ במקום 2 ק"מ?
אני פשוט לא יודע איך להתייחס לריאותיי וצורת תפקודן בדביל לדעת אם נגזר עלי לחיות כנכה (מתפקד) או שאוכל לשפר את הכושר ותפקוד הריאות עם הזמן בעתיד, לאט אבל בטוח. גם אם אני מתאמץ בעבודה, לא מופיעים לי סחרחורות, אלא רק במאמץ ארוך וללא הפסקה. ראוי גם לציין שהסחרחורות נעלמות מהר לאחר שאני מסדיר את נשימתי.
מאחר ואת כל בדיקות החמצן עשו לי בזמן מנוחה על כסא הרופא, קניתי אוקסימטר לבדיקת חמצן בדם, לבדיקה בזמן מאמץ, אני מקווה שזה ייתן לי עוד מידע לדעת מדוע אני סובל מסחרחורות לאחר זמן קצר של אימון.
מה היית עושה במקומי, מפסיקה כל פעילות?
סליחה על כל השאלות, אבל קשה לי לקבל תשובות הוגנות מהרופא שלי שגם יש לו אינטרס כלכלי ממני.
ד-ר-יעל-בר-זאב
מומחה כמוני
רופאה, מומחית בבריאות הציבור, עם מיקוד בתחום קידום בריאות ורפואה מונעת.  אני יועצת לגמילה מעישון, ויו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית בישראל. במרץ 2019 סיימתי דוקטורט מאוניברסיטת ניו-קאסל באוסטרליה שהתמקד בשיפור הטיפול לגמילה מעישון שניתן לנשים הרות אבוריגיניות מעשנות. עם חזרתי לארץ השתלבתי כחוקרת ומרצה בכירה בבית הספר לבריאות הציבור, הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית
11/08/18 7:52
ממש לא להפסיק את האימונים. כדאי לבצע אימונים להפסיק כשאתה מרגיש סחרחורת או קוצר נשימה ולהוריד את העומס. כדי שהכושר ימשיך להשתפר ממש חובה להמשיך באימונים אבל בעומס וברמת המאמץ שלא גורמת לך לסחרחורת. הע...
ממש לא להפסיק את האימונים. כדאי לבצע אימונים להפסיק כשאתה מרגיש סחרחורת או קוצר נשימה ולהוריד את העומס. כדי שהכושר ימשיך להשתפר ממש חובה להמשיך באימונים אבל בעומס וברמת המאמץ שלא גורמת לך לסחרחורת. העובדה שהסחרחורת נעלמת ברגע שאתה מסדיר את הנשימה מחשידה שאכן היא נגרמת כתוצאה מחוסר חמצן למוח, ומחזקת שכדאי למתן את האימונים. שוב להוריד עומס - לדוגמא לרוץ 1 ק"מ ואז ללכת ק"מ ואז לרוץ 1 ק"מ - מה שיוביל לכך שתסיים את האימון ללא סחרחורת, ולנסות כל פעם להגביר ולראות מה קורה. ברגע שיש סחרחורת להפסיק ולחכות שתעבור ואז אפשר להמשיך. גם הליכה היא פעילות אירובית מאוד מומלצת.
למה אתה חושב שיש לרופא אינטרס כלכלי ממך לא לענות לך נאמנה לגבי האימון? בכל מקרה אם אתה הולך לרופא פרטי ומרגיש שאולי אינך מקבל תשובות הוגנות, ממליצה במקביל להתייעץ עם רופא ריאות דרך הקופה (בנוסף לרופא הפרטי) - אמנם יקח זמן להגיע אבל לרופא מהקופה אין שום אינטרס כלכלי. בנוסף המלצתי להתייעץ עם רופא ספורט - זה המומחיות שלו.
בנוסף מניחה שעשית בדיקות דם אבל כדאי גם לוודא שאתה לא אנמי או כל דבר אחר שיכול גם לגרום להפרעה באספקת החמצן.
ערן18
12/08/18 4:10
שתהיי בריאה דוקטור, את עשית לי סדר במחשבה של שנה בלאגן עם אימוני כושר, חששות וקשיים לגבש תכנית. ואת זה עשית עם 2 תגובות שלך :) את פשוט השלמת את מה שבן אחותי ואני דיברנו עליו לפני יומיים. יש לי המון לכ...
שתהיי בריאה דוקטור, את עשית לי סדר במחשבה של שנה בלאגן עם אימוני כושר, חששות וקשיים לגבש תכנית. ואת זה עשית עם 2 תגובות שלך :) את פשוט השלמת את מה שבן אחותי ואני דיברנו עליו לפני יומיים. יש לי המון לכתוב, מקווה שיהיה לך את הזמן לקרוא.

אני מצטער שלא הדגשתי בתחילת שיחתנו שהנני מתגורר בארה"ב. פה אין קופ"ח אלא רפואה פרטית, מרפאות פרטיות. כל ביקור רופא שלי קשור בתשלום, וזה ללא קשר לאיפולים, בדיקות או שרות שקיבלתי במרפאה. רופא מומחה עולה אף יותר. בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2018 שילמתי יותר מ-$6000 בדיקות וטיפולים על הריאות. רק על הריאות. וזה עוד כשאני משלם ביטוח. ד"ר יעל, תאמיני או לא, חברת הביטוח שלי לא מכירה במחלת חסימת הריאות בגלל שאני עדיין צעיר. אני בן 47, הם מכירים מגיל 53, אז רוב הטיפולים הם עלי. גם המשאף עולה לי $397 בחודש. זאת הסיבה שאני מנסה לעשות דברים לבד, מה גם שאני מנסה ללמוד מזה. אם אינני מקבל תשובות קונקרטיות מהרופא שלי מדוע בסדר לעשות או לא בסדר, אז אני מבין שהרופא שלי, גם אם הוא רופא טוב, הוא עדיין רופא אטום. איום של אל תתאמן כי אתה תתעלף, לא מקובל עלי. הסבר למה אני אתעלף וגיבוש תכנית אימון ללא התעלפויות, זה בהחלט מקובל. נראה שהוא מפחד שיקרה לי משהו ואז אתבע אותו.

הרשי לי להסביר לך מדוע התלהבתי מתשובותייך האחרונות, ואקדים בסיפור על בן אחותי. בן אחותי היום הוא מורה להתעמלות בבית ספר בקליפורניה, ובנוסף, הוא רץ מרתונים רשמיים בקליפורניה הנערכים מפעם לפעם. בלי קשר לזה הוא גם רץ 10 מיילים 3-4 פעמים בשבוע. בן אחותי נולד פג, והיתה לו חומצה בדם שהרופאים בישראל לא ידעו את פירושה ומדוע היא נמצאת בגופו. החומצה בדם פגעה בהתפתחות של הלב ושל הריאות שלו כעובר, וגם לאחר לידתו. עד גיל שנה הוא חי בתא לחץ בטיפול נמרץ מחובר למכונות הנשמה. לאחר כשנה, החומצה בדם נעלמה, והוא השתחרר מטיפול נמרץ עם פגיעה בהמון ממערכות הגוף, אבל בעיקר בשלד, לב, עד גיל 19, הוא היא מחובר למכונות הנשמה (בבית), במיוחד כשהוא היה ישן, גם אם היה מנסה לתפקד בבית הספר. עד גיל הקולג, הוא הוא לא יכל לרוץ יותר מקילומטר או שניים. אני זוכר עוד שהגעתי לארה"ב ב-2005 וישנתי אצלו בחדר כשבועיים, הוא עדיין היה מתחבר למכונת ההנשמה.

כשהגיע לקולג, הוא ניסה לרוץ יותר ממייל אחד, ראה שחור והתעלף. המורה להתעמלות שלו, היה מאמן נערים גם באופן פרטי לתחרויות רשמיות במחוז שלהם, ולאחר שהוא שמע את סיפורו של בן אחותי, הוא לקח עליו חסות. באותו זמן, הרופאים האמריקאים שלו בקליפורניה אסרו עליו באופן מוחלט לעשות כל פעילות ספורטיבית. שנתיים לקח לו להעלות את המרחק מ-1 מייל ל-3 מיילס, והוא גם טוען שכל הזמן סבל מסחרחורות.

הוא אמר לי בדיוק מה שאת אמרת, לאחר חיזוק של הריאות במשך שנתיים, הוא שם לה שהסחרחורות מתחילות להתרחק עד שנעלמו לגמרי. זאת תכנית העבודה שהוא נתן לי ואת פשוט השלמת אותו. באותו הזמן גם פתרת לי את השאלה הכי גדולה שהיתה לי.... איך לשפר את כח הסיבולת של לב ריאה. בנוסף, כשאעשה אימון גם עם בדיקה של חמצן בדם עם האוקסימטר, אדע אם יש מספיק חמצן בדם שלבטח גם מגיע למוח. לטענתו, אם יתברר שיש מספיק חמצן ועדיין יש סחרחורות, אז זה בגלל כושר ירוד מאד מאד. אין יותר למטה מזה, מכאן יש רק לעלות.

אצמד לתכנית האימון של בן אחותי, ואקבל את הסחרחורות באהבה וללא פחד. אני כבר שנה וחודשיים מנסה.... לפי סיפורו, יש לי עוד 10 חודשים. אז אמשיך להתאמן, ואשמח לשתף אותך עם עדכונים מדי פעם :) החזרת לי את התקווה שעוד אנצח את המחלה הזאת גם אם הנזק כבר נעשה. תודה על הכל. רופא טוב - רופא לחיים :)


ד-ר-יעל-בר-זאב
מומחה כמוני
רופאה, מומחית בבריאות הציבור, עם מיקוד בתחום קידום בריאות ורפואה מונעת.  אני יועצת לגמילה מעישון, ויו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית בישראל. במרץ 2019 סיימתי דוקטורט מאוניברסיטת ניו-קאסל באוסטרליה שהתמקד בשיפור הטיפול לגמילה מעישון שניתן לנשים הרות אבוריגיניות מעשנות. עם חזרתי לארץ השתלבתי כחוקרת ומרצה בכירה בבית הספר לבריאות הציבור, הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית
12/08/18 8:42
היי ערן, אני שמחה לשמוע שזה עזר לך לעשות קצת סדר. רק בכל זאת מדגישה שברגע שיש סחרחורת להפסיק, להסדיר נשימה, לחכות קצת ואז להמשיך. לא להתעלם ולא לנסות להמשיך אימון למרות הסחרחורת. המטרה היא לא להגיע לס...
היי ערן, אני שמחה לשמוע שזה עזר לך לעשות קצת סדר. רק בכל זאת מדגישה שברגע שיש סחרחורת להפסיק, להסדיר נשימה, לחכות קצת ואז להמשיך. לא להתעלם ולא לנסות להמשיך אימון למרות הסחרחורת. המטרה היא לא להגיע לסחרחורת ולאט לאט לעלות את הכושר ככה שתוכל להתאמן בעומס גדול יותר מבלי שתהיה סחרחורת. בהצלחה, ונשמח לשמוע איך הולך.
ערן18
13/08/18 5:05
כן בהחלט, זאת הגישה שהחלטנו לאמץ. אימונים עם הפסקות להסדרת נשימה. ודרך אגב, באימונים של היומיים האחרונים עם האוקסימטר, מצאתי שרמת החמצן בדם גם בזמן מאמץ נעה בין 93%-96%, כנראה תלוי בצורה ובעומק הנשימה...
כן בהחלט, זאת הגישה שהחלטנו לאמץ. אימונים עם הפסקות להסדרת נשימה. ודרך אגב, באימונים של היומיים האחרונים עם האוקסימטר, מצאתי שרמת החמצן בדם גם בזמן מאמץ נעה בין 93%-96%, כנראה תלוי בצורה ובעומק הנשימה, ולאחר מספר דקות של מנוחה, זה מסתדר שוב על 97%. ז"א שהסחרחורות לא נובעות כתוצאה מחוסר חמצן למוח אלא מכושר גופני ירוד מאד. 30 שנה של עישון, וללא עבודה על הכושר הגופני, נתנו את אותותיהם. היום אני רגוע יותר, אני יודע שהכל בסדר, יש תכנית עבודה, וחזרה גם שמחת החיים :) תודה לך על הכל, באמת מעריך מאד, זה לא מובן מאליו.
Yael-Ya
מוביל קהילה
שלום, שמי יעל, ואחד הדברים שאני הכי גאה בהם בחיי הוא שהפסקתי לעשן לפני 8 שנים עישנתי קופסה וחצי ליום, עישנתי הרבה מעבר למה שבכלל רציתי ואפשר בהחלט לומר שהעישון השתלט לי על החיים- על הארנק, על מע' העצבים, על האישיות, ולמרבה הצער גם הרס בגופי מספר חלקות טובות לאחר מהפך בכל צורת החשיבה שלי- יום אחד הצלחתי לנתק את השלשלאות ולצאת לחופשי - וואוו- זה התגלה לי כדבר הכי טוב שאי פעם עשיתי עבור עצמי, ואני עדיין נהנית מהתגמולים הרבים של היותי לא מעשנת וחייבת לזה תחושת שפע, בריאות ושגשוג אז כן, יש כזה דבר להפסיק לעשן בהצלחה, מוזמנים להצטרף אליי. זה תענוג אמיתי :-)
19/08/18 13:39
תודה רבה לד"ר יעל בר זאב על התשובות המפורטות והמעודדות, ערן אני ממש ממש גאה בך!!! אין לי ספק שאתה תצליח במשימה שלך, אתה נחוש לעלות על דרך המלך ועוד קצת אתה שם ידידי
ערן18
20/08/18 4:56
את בטח כבר יודעת שלא הייתי עושה זאת בלעדייך וללא העידוד שלך, אלפי תודות לך יעל. הדרך עוד ארוכה, אני מתכנן לחיות עד 120, ואני בהחלט נחוש לא לחזור לעשן יותר בחיי, אז אם תרצי או לא, נמשיך להיות חברים בפי...
את בטח כבר יודעת שלא הייתי עושה זאת בלעדייך וללא העידוד שלך, אלפי תודות לך יעל. הדרך עוד ארוכה, אני מתכנן לחיות עד 120, ואני בהחלט נחוש לא לחזור לעשן יותר בחיי, אז אם תרצי או לא, נמשיך להיות חברים בפייסבוק ;)
Yael-Ya
מוביל קהילה
שלום, שמי יעל, ואחד הדברים שאני הכי גאה בהם בחיי הוא שהפסקתי לעשן לפני 8 שנים עישנתי קופסה וחצי ליום, עישנתי הרבה מעבר למה שבכלל רציתי ואפשר בהחלט לומר שהעישון השתלט לי על החיים- על הארנק, על מע' העצבים, על האישיות, ולמרבה הצער גם הרס בגופי מספר חלקות טובות לאחר מהפך בכל צורת החשיבה שלי- יום אחד הצלחתי לנתק את השלשלאות ולצאת לחופשי - וואוו- זה התגלה לי כדבר הכי טוב שאי פעם עשיתי עבור עצמי, ואני עדיין נהנית מהתגמולים הרבים של היותי לא מעשנת וחייבת לזה תחושת שפע, בריאות ושגשוג אז כן, יש כזה דבר להפסיק לעשן בהצלחה, מוזמנים להצטרף אליי. זה תענוג אמיתי :-)
22/08/18 16:34
ערן היקר!! אוהבת אותך וגאה בך!! :heart:
ערן18
23/08/18 19:14
:heart:
חבצלת6
08/09/18 21:37
שלום דר' יעל...אני סובלת מ copd קשה וכל מאמץ קטן גורם לי לקוצר נשימה לא קל. משתמשת במכשיר BPAP גםבלילה ולאחרונה גם ביום. בנוסף מועמדת לעבור ניתוח בסיכון גבוה בעמוד שדרה צווארי. מהעוד ניתן לעשות כדי ל...
שלום דר' יעל...אני סובלת מ copd קשה וכל מאמץ קטן גורם לי לקוצר נשימה לא קל. משתמשת במכשיר BPAP גםבלילה ולאחרונה גם ביום. בנוסף מועמדת לעבור ניתוח בסיכון גבוה בעמוד שדרה צווארי. מהעוד ניתן לעשות כדי לגרום להקלה בנשימה [אני בת 55, מעשנת לשעבר אך המחלה היא תורשתית במשפחתי} בנוסף סובלת מפיברומיאלגיה כמה שנים.מרגישה מיואשת,עובדת על תרגילי נשימה. האם יש אור בקצה המנהרה??
ד-ר-יעל-בר-זאב
מומחה כמוני
רופאה, מומחית בבריאות הציבור, עם מיקוד בתחום קידום בריאות ורפואה מונעת.  אני יועצת לגמילה מעישון, ויו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית בישראל. במרץ 2019 סיימתי דוקטורט מאוניברסיטת ניו-קאסל באוסטרליה שהתמקד בשיפור הטיפול לגמילה מעישון שניתן לנשים הרות אבוריגיניות מעשנות. עם חזרתי לארץ השתלבתי כחוקרת ומרצה בכירה בבית הספר לבריאות הציבור, הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית
10/09/18 8:33
היי חבצלת, אני שומעת ממה שאת כותבת כמה את סובלת, וליבי איתך. כולי תקווה שלאט לאט עם התרגילים שאת עושה אכן הנשימה שלך תשתפר. את הדבר הכי חשוב מבחינת הבריאות שלך ויכולת לשפר את הקושי הנשימתי עשית - הפסק...
היי חבצלת, אני שומעת ממה שאת כותבת כמה את סובלת, וליבי איתך. כולי תקווה שלאט לאט עם התרגילים שאת עושה אכן הנשימה שלך תשתפר. את הדבר הכי חשוב מבחינת הבריאות שלך ויכולת לשפר את הקושי הנשימתי עשית - הפסקת לעשן. הבעיה היא שתפקוד ריאתי שכבר אבד אי אפשר להשיב.... אני לא מומחית לריאות ואני מניחה שאת מטופלת אצל רופא/ה ריאות ולכן את השאלות שלך הרפואיות כדאי להפנות אליו/ה. מבחינת העישון מאוד חשוב כמובן לא לחזור וגם לא להחשף כמה שיותר לעישון של אנשים אחרים... אני מציעה בנוסף לנסות כמה שיותר לבצע פעילות גופנית שאת מסוגלת - הליכות איטיות בטבע לדוגמא. אני מאחלת לך שנה נפלאה, בריאות ומלאה אוויר.
חבצלת6
11/09/18 2:38
תודה דוקטור...שתהיה לך שנה טובה ומבורכת

מנהלי קהילה

ד
ד"ר יעל בר-זאב
רופאה, מומחית בבריאות הציבור, עם מיקוד בתחום קידום בריאות ורפואה מונעת.  אני יועצת לגמילה מעישון, ויו"ר החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון בהסתדרות הרפואית בישראל. במרץ 2019 סיימתי דוקטורט מאוניברסיטת ניו-קאסל באוסטרליה שהתמקד בשיפור הטיפול לגמילה מעישון שניתן לנשים הרות אבוריגיניות מעשנות. עם חזרתי לארץ השתלבתי כחוקרת ומרצה בכירה בבית הספר לבריאות הציבור, הפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית
נילי בראון
נילי בראון
מטפלת בהתמכרויות ומנחת קבוצות מוסמכת לגמילה מעישון, מדריכה במיומנויות הראיון המוטיבציוני ומלמדת בקורס התמכרויות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. חברת צוות בפרויקט מחקר "הורים לקטנטנים ומעשנים" בביה"ס לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב שמטרתו לעזור להורים מעשנים להגן על ילדיהם מעישון פסיבי. בעלת תואר ראשון בלימודי התמכרות (BSc Addiction Studies) מאוניברסיטת לידס באנגליה.  חברת צוות בפרויקט גמילה מעישון "שאיפה חדשה": www.sheifahadasha.co.il - גמילה מעישון בת 4 ימים בבית מלון וליווי טלפוני חודש לאחר הגמילה.

מובילי קהילה

מוג'ו
מוג'ו
מאובחן עם טרשת נפוצה אבל הוחלט ביני לביני לא לתת לזה להשפיע עלי. התחלתי לרוץ, הפסקתי לעשן (דבר שמתגלה כאתגר לא קטן) ובוחר בחיים. 
Yael Ya
Yael Ya
שלום, שמי יעל, ואחד הדברים שאני הכי גאה בהם בחיי הוא שהפסקתי לעשן לפני 8 שנים עישנתי קופסה וחצי ליום, עישנתי הרבה מעבר למה שבכלל רציתי ואפשר בהחלט לומר שהעישון השתלט לי על החיים- על הארנק, על מע' העצבים, על האישיות, ולמרבה הצער גם הרס בגופי מספר חלקות טובות לאחר מהפך בכל צורת החשיבה שלי- יום אחד הצלחתי לנתק את השלשלאות ולצאת לחופשי - וואוו- זה התגלה לי כדבר הכי טוב שאי פעם עשיתי עבור עצמי, ואני עדיין נהנית מהתגמולים הרבים של היותי לא מעשנת וחייבת לזה תחושת שפע, בריאות ושגשוג אז כן, יש כזה דבר להפסיק לעשן בהצלחה, מוזמנים להצטרף אליי. זה תענוג אמיתי :-)