כמוניטרשת נפוצההאם המחלה "Bרגעת" ככל שהגיל גבוהה יותר?

האם המחלה "Bרגעת" ככל שהגיל גבוהה יותר?

20/05/20 18:24
3 תגובות
שלום לכולם,

היום שמעתי שככל שהאדם מבוגר יותר, מערכת החיסון שלו למעשה חלשה יותר. מצד אחד, היא פחות חזקה להילחם בוירוסים ופולשים למינהם, מצד שני, זה אומר שמעל גיל מסויים (?איזה?) המחלה "נרגעת".

האם זה נכון? או שזה קשקוש בלבוש?

תודה

3 תגובות

ד--ר-יובל-כרמון
מומחה כמוני
רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית ביה"ח מאיר.מנהל מרפאת טרשת נפוצה.
21/05/20 12:05
שלום טרשת נפוצה היא מחלה קצת מתעתעת. אצל רוב החולים היא מתחילה בהתקף שיכול לכשעצמו להיות לא מאוד קשה, וגם אם הוא כן קשה אז אחרי הטיפול בסטרואידים הוא יכול לעבור ברובו הגדול אצל הרבה מטופלים. ואז נש...
שלום
טרשת נפוצה היא מחלה קצת מתעתעת.
אצל רוב החולים היא מתחילה בהתקף שיכול לכשעצמו להיות לא מאוד קשה, וגם אם הוא כן קשה אז אחרי הטיפול בסטרואידים הוא יכול לעבור ברובו הגדול אצל הרבה מטופלים.
ואז נשארת ההרגשה שאולי בעצם אין כבר מחלה....כי יש שקט
אבל מתחת לפני השטח יכול להישאר תהליך דלקתי על אש קטנה.
ואז יכולים להיות עוד התקפים בעתיד
אבל גם בלי התקפים, חלק מהמטופלים אחרי שני עלולים להחמיר לאט לאט בקצב איטי בעיקר בהיבט ההליכה מבלי שיש התקפים....
זהו החשש העיקרי במחלה הזאת...
וההחמרה יכולה גם להגיע בגיל 50 ו 60....
כך שמרכיב הגיל אינו העיקרי פה
נועםד
21/05/20 20:21
תודה על התשובה. אז איך למעשה יודעים שיש כל הזמן החמרה? זה הרופא המטפל למעשה יודע ורואה?
ערן-ברקוביץ
מומחה כמוני
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
לפני 7 ימים
ההחמרה יכולה לבוא לידי ביטוי בהרבה דרכים: הנוירולוג יבחין בבדיקה הנוירולוגית, בהדמיית ה- MRI (עוד נגעים או שהקודמים גדלו), המטופל מדווח על יותר סימפטומים, בדיקת פטנציאלים מעוררים לא תקינה, מבחני הליכה...
ההחמרה יכולה לבוא לידי ביטוי בהרבה דרכים: הנוירולוג יבחין בבדיקה הנוירולוגית, בהדמיית ה- MRI (עוד נגעים או שהקודמים גדלו), המטופל מדווח על יותר סימפטומים, בדיקת פטנציאלים מעוררים לא תקינה, מבחני הליכה, הערכה קוגניטיבית, כוח בידיים ועוד. מזהים את ההחמרה ע"י אוסף ממצאים שמורכבים מ: הערכת הנוירולוג, מבחנים ספציפיים, דיווח המטופל ואמצעי הדמייה (כלומר MRI).

מנהלי קהילה

ערן ברקוביץ
ערן ברקוביץ
פסיכולוג רפואי מומחה ובעל קליניקה פרטית .
פרופ'-איתן-אוריאל
פרופ'-איתן-אוריאל
מומחה בנוירולוגיה, בעל תואר שני במחלות כלי דם של המוח. מנהל המחלקה הנוירולוגית מרכז רפואי בלינסון. מזכיר האיגוד הנוירולוגי בישראל.
ד
ד"ר יובל כרמון
רופא בכיר במחלקה הנוירולוגית ביה"ח מאיר.מנהל מרפאת טרשת נפוצה.
ד
ד"ר אסתר גנלין
רופאה בכירה במכון הנוירולוגי בביה"ח שניידר ומנהלת המרפאה הנוירואימונולוגית בו. בוגרת רפואה בטכניון בהצטיינות. בעלת תואר שני באימונולוגיה בהצטיינות יתרה (אוניברסיטת תל אביב) ותואר דוקטור בביוכימיה (הטכניון). משלבת מחקר קליני ובסיסי בתחום טרשת נפוצה בילדים. חברה בקבוצת המחקר הבין לאומית לטרשת נפוצה בילדים- International Pediatric Multiple Sclerosis Study Group (IPMSSG)

מובילי קהילה

פזית
פזית
הייתי בריאה ורופאת שיניים. כיום , חולה בטרשת נפוצה ואומנית קרמיקה, מציירת ומטפלת באמצעות אומנות. קודם כל אמא לשני ילדים נפלאים וחברה עם כמה אנשים חמים וחכמים. יש מתנה ביכולת ליצור ... זה מאפשר נתינה הלאה וידיעה שגם מי שלא מכיר אותי אישית יוכל לקבל משהו ממני שישמח ויגרום לו הנאה. זו הסיבה שאני כותבת פה. לעזור ולהשיא עצה וגם לקבל ידע ממי ששותפים לדרך הטרשים של טרשת נפוצה בדרך זו או אחרת. 
לביא שיפמן
לביא שיפמן
לביא שיפמן הוא ממיסדי חברת MS ישראל בע"מ (חל"צ) ומכהן בה, בהתנדבות, כדירקטור. חברת MS ישראל יוזמת ומנהלת מגוון רחב של פעילויות לחולים בטרשת נפוצה, תוך שהיא מעלה את המודעות הציבורית למחלה, להשלכותיה ותופעות הלוואי שלה. בהשכלתו, הוא מוסמך של הטכניון בחיפה בהנדסת מחשבים, עם התמקדות בתחום רשתות תקשורת ונתונים וכמו כן בוגר, בהצטיינות, של התוכנית לניהול עסקי בכיר של האוניברסיטה העברית בירושלים. בשנת 1990, לאחר שירות קבע בממר"מ, לביא היה ממקימי הסניף הישראלי של חברת מיקרוסופט בישראל (עובד מס. 2) והמנהל הטכני הראשון שלה. בהמשך כיהן גם כסמנכ"ל השיווק והמכירות של מיקרוסופט ישראל ללקוחות גדולים במשק הישראלי. בנוסף לפעילות ההתנדבותית ב-MS ישראל לביא מכהן מזה כ-4 שנים כחבר ועד בעמותת איגוד האינטרנט הישראלי. כמו כן, לביא הוא המקים, הבעלים והעורך הראשי של האתר www.netcheif.com - המספק ידע נרחב ביותר על תחום האינטרנט והתקשורת, תוך התמקדות בסביבה הביתית. לביא נשוי לאורלי שאובחנה כחולת טרשת נפוצה לפני כ-20 שנה, הוא מתגורר בבת-ים ואב לבן ולבת.
תודתנו לחברת מרק סרונו על תרומה בלתי תלויה לסיוע בהקמת הקהילה. יובהר כי אין בתרומה זו כדי להשפיע על הפעילות או התוכן המוצגים בקהילה.