מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

גמילה מעישון

כמוניגמילה מעישוןמדריכיםאמנון אביעד מספר איך נגמל מעישון

אמנון אביעד מספר איך נגמל מעישון

לאחר יותר מארבעה עשורים בהם עישן שלוש חפיסות סיגריות ביום, אמנון הצליח להיגמל. עם הכסף שחסך הוא מטייל בעולם

מאת אפרת זיו
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

 

אמנון אביעד (61), מירושלים, אב לארבעה וסב לתשעה, החל לעשן עוד לפני שהגיע לגיל 16. לאחר יותר מארבעה עשורים בהם עישן כמויות עצומות של סיגריות והיה תלוי בהן לחלוטין, בגיל 57 וחצי הוא הצליח להיגמל יחד עם אחד מבניו, ולפני 5 חודשים בן נוסף שלו נגמל מעישון.

 

בראיון לכמוני הוא מספר על ההתמכרות הקשה והדרך שעבר כדי להיגמל, על מנת לעזור לאנשים אחרים להפסיק לעשן אחת ולתמיד.

 

מתי התחלת לעשן?

 

"גדלתי בבית שלא מעשנים בו. עוד לפני שהייתי בן 16, התחלתי בסיגריות בודדות. אחר כך עברתי לקופסאות ובסוף עברתי לקנייה בקרטונים. שירתתי בגולני. היו מחלקים בזמנו לחיילים סיגריות במשלוחים. עברתי את כל סוגי הסיגריות. בהמשך עישנתי טיים ואז עברתי ל-LM לייט. הגעתי גם לשלוש חפיסות ליום. למימון שלוש חפיסות בכל יום יש מחיר כבד!

 

חשבתי שיש לי שליטה, כי כאדם דתי לא עישנתי במהלך השבת, והרי אם אני מצליח לא לעשן כל השבת סימן שאני בשליטה ואין בעיה. אתה מסרב להאמין שאתה יכול להתמכר – אבל מתמכר בקלות. התלות והצורך תופסים אותך לא מוכן. הייתי מכור ממש. היו ימים שהייתי נכנס למיטה עם סיגריה וקם עם סיגריה".

 

ניסית להיגמל?

 

"הייתה דחייה אין סופית בגלל מחשבות שגויות שיש לי שליטה, שאני יכול להפסיק מתי שאני רוצה, ממחר גמילה, אני אפסיק אחרי החג/האירוע/הטיול... כמה פעמים אחרי מחלה או צנתור - ועברתי שלושה צנתורים - חשבתי להפסיק וזה לא הלך.

 

כל השנים רופאים, דיאטניות, קרדיולוגים ואשתי אמרו לי להפסיק לעשן, אבל כשמישהו מכור ונמצא בתוך זה, כל ההערות, ההפחדות והעוקצנות לא מדברות אליו, אלא עוברות לידו.

 

ניסיתי פעם להפסיק לעשן בעזרת מטפל שנתן לי לעשן משהו מיוחד שהיה אמור להפסיק את ההתמכרות, אבל זה היה בלוף – בלוף יקר מאוד. בהמשך התפרסם על זה תחקיר בטלוויזיה. מישהו המליץ לי פעם על דיקור סיני. שמו לי מחטים באוזניים, אבל זה לא עזר לי בכלום.

 

הסיגריות הן באמת סם. זה עושה משהו לגוף - יוצר תלות. ידעתי שאני צריך עזרה, כלים. מתוך אלה המנסים להפסיק לעשן רק כ-3% מצליחים לעשות את זה לבד".

 

איך נגמלת בסופו של דבר?

 

"יום אחד כלתי הציעה את הסדנה לגמילה מטעם קופת חולים "מאוחדת", לי ולבעלה. שמעתי על הרבה שנגמלו בסדנה, השמועות עשו משהו ונכנסתי עם הבן שלי אוהד לסדנה. קיבלתי המלצה לכדורי צ'מפיקס - כדורים שעוזרים להוריד את התלות בניקוטין. אם מתחייבים לסדנה משלמים על זה באופן חלקי ביותר. מצד אחד לא צריך להוציא סכום עתק ומצד שני זה מדרבן כי זה מחייב.

 

את הסדנה עשיתי אצל המנחה איילת שבתאי מירושלים - מנחה מעולה, קואצ'רית עוצמתית, משדרת כוח, נותנת כוח ומובילה. יודעת למקד במטרה. היינו 15 משתתפים. משך הסדנה בסך הכל היה 8 מפגשים ב-8 שבועות. זה שנכנסנו לסדנה הבן שלי ואני ביחד עזר מאוד. כל אחד מאתנו רצה להרגיש שהוא לא נכשל. כשאתה עם עוד מישהו השיתוף נותן כוח.

 

היום, שלוש שנים וחצי אחרי הסיגריה האחרונה, כשאנשים מדברים על כך שהפסקתי לעשן, אני מקפיד לתקן אותם - שלא הפסקתי לעשן, אני נגמלתי. 'להפסיק' מעלה את האפשרות שאחזור לעשן. להיגמל זה לא לחזור לעולם".

 

סבלת מתופעות לוואי של התרופה?

 

"לכדורים יש לפעמים תופעות לוואי, אבל זה לא קורה לכולם. לי זה אולי השפיע קצת על החלומות – תופעת לוואי ידועה".

 

מתי עישנת את הסיגריה האחרונה?

 

"בסדנה לא אומרים לך להפסיק בבת אחת - אתה קובע לך לוח זמנים. המנחה מובילה אותך להחליט מתי תעשן את הסיגריה האחרונה ואז יש ממש טקס פרידה. אני ערכתי טקס פרידה בנמל התעופה. באתי עם גיסי, נכנסתי לחדר העישון וממש עשיתי טקס. הייתי עם קופסת סיגריות חדשה ועישנתי כמה סיגריות ברצף. ישבנו בחדר המגעיל הזה ואני מוציא סיגריה ואומר לגיסי שלידי שזהו, אני מתחיל תהליך גמילה ויותר אני לא מעשן. ואז ואני מוציא סיגריות וקורע אחת אחת למאפרה, מדבר לסיגריות בקול: ביי ביי סיגריה עישנתי אותך 44 שנה. מאותו הרגע היה לי קל".

 

האם עלית במשקל?

 

"ידעתי שהמשקל עשוי לעלות בעקבות הפסקת העישון והייתי מוכן לכך. עדיף להיות שמן ולא מעשן - ולקחתי את זה לכיוון הזה. מכיוון שגם להיגמל מעישון וגם לרדת במשקל זה מאוד קשה, לא רציתי לעשות את שני הדברים יחד. בתקופה הראשונה עליתי הרבה - כמעט 20 קילוגרם. לא כולם משמינים ככה. לפני קצת יותר משנתיים התחלתי לטפל בזה בסדנה להרזיה של חלי ממן. מאז כבר ירדתי 10 קילוגרם ואני ממשיך לרדת".

 

 

מה הדברים הטובים שקרו לך מאז שנגמלת?

 

"הייתי משתעל הרבה והייתה לי המון ליחה בתקופה בה עישנתי. היום כשאני מסתכל על זה – פשוט גועל נפש. מאז שנגמלתי אני סובל פחות משיעולים, מליחה וגם מכאבי ראש. יתרון משמעותי אחר זה שהתלות ירדה ממני – לדוגמה שאין כבר צורך לעשן מיד בתום טיסה. זה משחרר. זה כיף גדול.

 

עוד דבר טוב שקרה זה שבעקבות ההצלחה שלי ושל בני שהצטרף איתי לסדנה, בן שני שלי - ערן - שעישן הצטרף בעצמו לסדנת הגמילה והפסיק לעשן, וכך גם חבר קרוב.

 

יתרון נוסף זה החיסכון הכלכלי. בסדנה מנחים לחשב כמה כסף היית מוציא על סיגריות אם היית מעשן כמו פעם, לחסוך את זה בצד ולעשות עם זה משהו לעצמך. במקרה שלי מדובר בשלוש חפיסות סיגריות אמריקאיות ביום – לפי החישוב הייתי מוציא 1,600 שקלים בחודש בערך. בשנתיים הצלחתי לחסוך כ-24,000 שקלים ועם חסכון זה שילמתי על שייט בקריביים ובארה"ב שעשיתי עם אשתי לפני שנה. מאז שחזרתי המשכתי לחסוך. לאור עליית המחירים של הסיגריות, חישבתי כמה הייתי מוציא לו הייתי מעשן היום והחלטתי להגדיל את החיסכון שלי ל-2,000 שקלים בחודש. זה אומר שבשנתיים אני חוסך 48,000 שקלים. אני כבר יודע מה אני אעשה עם זה".

 

 

מה אתה ממליץ לאחרים המבקשים להיגמל מעישון?

 

• התמכרות לסיגריות היא התמכרות קשה מאוד, אבל הגמילה אפשרית. אם יש לכם רצון טוב והחלטה אמיתית שבאה מבפנים - לכו לסדנאות שמציעות קופות החולים. בואו לשם עם נכונות לנסות ותקשיבו באמת.

 

• יש להרבה מעשנים פחד מעלייה במשקל אם יפסיקו לעשן. אני אומר שהחשש מוצדק, אבל שצריך לטפל פרה-פרה. אחרי שנגמלים אפשר לרדת במשקל.

 

• כשאתם מפסיקים לעשן, חשוב מאוד לא לקחת אפילו סיגריה אחת בשום פנים ואופן! מסיגריה אחת ישר חוזרים לעשן.

 

• אל תתביישו להבהיר לחברים שמפריע לכם שמעשנים לידכם ושאצלכם בבית ובאוטו לא מעשנים, בכדי לא להיות במצב שזה עלול להצית לכם בחזרה רצונות רדומים. מאותה סיבה לא מומלץ ללכת למקומות אפופים בעשן סיגריות כמו פאבים שמעשנים בהם.

 

• אני ממליץ לקחת ולחסוך כל מה שהייתם מוציאים על סיגריות ולעשות עם זה משהו בשבילכם. הכי חשוב שיהיה ייעוד מסוים.

 

 

אדם-י
03/12/15 18:42

סיפור מעורר השראה! כל הכבוד

...

סיפור מעורר השראה! כל הכבודsmiley


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: